امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141390
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 114
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ انقلاب اسلامی ایران به اقتضای ماهیت فرهنگی و اعتقادی خود، آغازی شد برای ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ انقلاب اسلامی ایران به اقتضای ماهیت فرهنگی و اعتقادی خود، آغازی شد برای دگرگونی‌ های بنیادین در عرصه های مختلف فرهنگ و اخلاق و نگرش ادبی. بر این اساس، شاعران از اولین هنرمندانی بودندکه با قدرت بیان و سحر کلام، راه ستیز با ناهنجاری ها و ناراستی ها را بکار گرفتند. چه اینکه چنین نبردهایی اصولا در روزگار آرامش مجال بروز کمتری می یابد و شاعران حاصل جستجوگری ها و کشف و شهودهای خود را با کلام جهادی و آشتی ناپذیرشان در برابر کژی ها عرضه کردند.

توسعه مضامین  و محصور نشدن یا حداقل آزاد بودن در انتخاب قالب، مضامین نو و بدیع با درون مایه های اجتماعی فرهنگی و اخلاقی و دینی که برخی از مشخصه ها و مولفه های شعرشاعران انقلاب است، در عمل و در مشاهده مصادیق خود ترمیمی‌ست بر گسست ها و حدفاصل های دو نسل شعری عمده قبل و بعد از انقلاب که تا حد بسیار زیادی تشتت ها و پراکندگی ها در سنت شعری ما را فرو کاسته و باعث به جریان انداختن معقول و منطقی روند رو به رشد شعر انقلاب به انحاء مختلف شده است.

دکتر علیرضا قزوه از پیشگامان نسل دوم شعر انقلاب و از سرآمدان التزام و تعهد در ادبیات انقلاب است که شاگردان بسیاری تربیت کرده و آثار به چاپ رسیده اش شاهدی بر مدعای ابتدای سخن ما می باشد. نمونه هایی که الگویی میتواند باشد برای ابداع متعادل در شعر، بطوریکه در آفاق آینده شعر پارسی نیز میتواند به صور گوناگون سرمشق های خوبی برای نسل های بعد قرار بگیرد.

در شعر قزوه نه تنها ارزش های دینی احیا و بازیابی و بازنگری شده اند بلکه بسیاری ارزشهای رنگ باخته مسخ شده یا کم رنگ شده و فراموش شده بار دیگر به زبان شعر و شهود مطرح گردیده است. مفاهیمی مثل ظهور و انتظار و عاشورا و آزادی و بصیرت  و ایمان  در هیات راستین و درست خود در شعر او چهره نمایانده اند.  شعرهایی که به تدریج به تکوین هویت خود نزدیکتر شده اند و حتی نسبت به مجموعه شعر گذشته پارسی هویت و هیات مستقل اما در عین حال در هم تنیده ای  با آن گذشته درخشان یافته اند و این مطلب را میتوان در جای جای دفاتر شعر او در پیوند با آبشخور زلال و پایان ناپذیر شعر پارسی دید و جستجو کرد.

البته گستره وسیع فرهنگی و اشتراکات زبانی و ادبی ایران و هند که ایشان سالیانی چند در آن بلاد به شکل آکادمیک و موثر  در حیطه برنامه های آموزشی و تحقیقی بنوعی رسالتی پیمبرگونه را در بسط و تعمیق بخشیدن به نهضت شعر انقلاب میان اهل هنر و ادب آن سامان داشته در آثار متاخر ایشان قابل رد یابی و رصد است .ایشان با معرفی  و آشنایی چهره هایی از شاعران  و اساتید و پژوهشگران شبه قاره دایره تبادلات ادبی و فرهنگی را میان دوستداران زبان پارسی  به اشتراک گذاشت و اهمیت حراست ازمیراث بزرگ پارسی زبانان را بار دیگر بنوعی متذکر شده است.

سخن پایان اینکه دکتر علیرضا قزوه شاعری ست که در شعرش حضور دارد و با شعرش ؛به دیگر سخن؛ فاصله نداشته و ندارد و این دلپذیرتر ست وقتی میبینیم و میخوانیم بسیار چیزها در شعر اوست که با پیوستگی و پیراستگی چنان عرضه شده اند که چاره ای جز زیبا شدن و ماندگاری نیافته اند.

علیرضا رجبعلیزاده کاشانی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها