امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14147
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۴۳
تعداد بازدید: 125
منوچهر غیوری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: استاد کسایی دارای چندین ویژگی بود که او را از دیگر هنرمندان زمان حال و گذشته جدا می‌کرد، ...

منوچهر غیوری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: استاد کسایی دارای چندین ویژگی بود که او را از دیگر هنرمندان زمان حال و گذشته جدا می‌کرد، و مشخص‌نوازی، مرتب‌نوازی و متفاوت‌نوازی از جمله این موارد است.

وی ادامه داد: نبود تقلید در کار و اینکه دست آخر مرصع‌نوازی و زیباشناسی از نکاتی است که استاد کسایی در نواختن سازهای خود آن را رعایت می‌کرد.

استاد نی اصفهان با بیان اینکه هیچ کس را نمی‌توان به جای استاد کسایی جایگزین کرد، تصریح کرد: در مدت این یکسال که هیچ به اندازه یک قرن هم که بگذرد، کسی نمی‌تواند جای استاد کسایی را پر کند.

وی اضافه کرد: در زمان حال نوازنده‌های جوان به  دلیل راحت‌طلبی و اینکه اهل مطالعه نیستند و تنها با تقلید از نوت دیگران پا به عرصه موسیقی گذاشته‌اند، نمی‌توانند مانند کسایی‌ها شوند.

غیوری با اشاره به این مطلب افزود: کسایی تنها یک نوازنده صرف نبود بلکه در خوشنویسی، شعر، ریتم‌شناسی، زیباشناسی و آهنگ‌سازی دست طولانی داشت که دیگر تکرارشدنی نیست.

وی ادامه داد: زمانی که بتوان افرادی مانند حافظ و سعدی را تربیت کرد در آن صورت نیز می‌توان شخصی مانند کسایی را تربیت کرد.

از شاگردان قدیم استاد کسایی بداهه‌نوازی را از دیگر ویژگی‌ها استاد نی کشور دانست و تاکید کرد: بر خلاف اکنون که نوت رکن اصلی نوازنده‌ها شده کسی مانند کسایی که وارد رادیو می‌شد تمام قطعات خود را با بداهه‌نوازی می‌نواخت.

انتهای پیام/63007/ع30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها