امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۵:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141499
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید حسین صفوی مدیرکل نظارت بر ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت در اولین کنفرانس رویکردهای نوین ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید حسین صفوی مدیرکل نظارت بر ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت در اولین کنفرانس رویکردهای نوین مهندسی پزشکی در حوزه بیماری‌های قلب و عروق، اظهار کرد: صادرات به هیچ وجه قابل تفکیک از تولید نیست چرا که برای کیفیت کار تولیدی و بالا بردن کیفیت جنس تا سطح صادرات باید روش‌ها را اصلاح کرد.

وی افزود: میزان نیاز بازار داخل کشور، سرمایه‌گذاری در عرصه تجهیزات پزشکی را توجیه نمی‌کند بنابراین باید بازارهای منطقه را مدنظر قرار داد.

صفوی یکی از مشکلات عرصه تجهیزات پزشکی را کاربردی نبودن پایان نامه‌های رشته تجهیزات پزشکی در داخل کشور دانست و گفت: پایان‌نامه‌های این رشته براساس نیازهای داخل کشور تأمین نمی‌شود و در نتیجه منجر به ارزش افزوده در کشور نخواهد شد.

مدیرکل نظارت بر ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت تصریح کرد: در انگلیس روشی وجود دارد که براساس آن پایان‌نامه‌های رشته تجهیزات پزشکی باید در حوزه پزشکی کاربردی و اجرایی شود اما متأسفانه این ارتباط بین صنعت و دانشگاه و حوزه درمان وجود ندارد.

صفوی خاطرنشان کرد: صنعت‌گران با نیازهای حوزه درمان آشنایی ندارند و از پتانسیل‌های دانشگاه استفاده نمی‌کنند و این ضعف به خوبی مشهود است.

وی ارتباط بین صنعت و دانشگاه و رشد تجهیزات پزشکی را از دغدغه‌های وزارت بهداشت در سال‌های متمادی عنوان و تصریح کرد: متأسفانه متودولوژی این کار وجود ندارد، بنابراین به هدف خود دست نیافته‌ایم و باید متدولوژی سایر کشورها بررسی شود تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

مدیرکل نظارت بر ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به وسعت 302 میلیارد دلاری بازار تجهیزات پزشکی در جهان تصریح کرد: ارزش افزوده در این حوزه از بسیاری صنایع دیگر بیشتر است و سرمایه‌گذاران به این حوزه علاقمنند هستند اما متأسفانه سهم کشور در این مورد بسیار ناچیز است.

صفوی افزود: در سال‌های گذشته توسعه تولیدات داخل کشور سرلوحه کار قرار گرفته و تلاش شده است که واردات کاهش یابد، با این وجود سطح واردات افزایش داشته ولی مقدار ارزبری کاهش داشته است.

مدیرکل نظارت بر ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت تاکید کرد: بسیاری از کشورها برای دستیابی به بازار تجهیزات پزشکی برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی می‌کنند، برای مثال سازمان FBA آمریکا پیش‌بینی کرده است که در 10 سال آینده استفاده از دستگاه‌های وایرلس و وسایل پزشکی در منزل رشد خواهد داشت.

اولین کنفرانس رویکردهای نوین مهندسی پزشکی در حوزه بیماری‌های قلب و عروق 2 و 3 بهمن‌ماه در مرکز همایش‌های صدرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها