امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۶:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141509
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، افغانستان از جمله کشورهایی است که میزان آلودگی هوا و محیط زیست در آن به شدت رو به افزایش است و برای بر طرف ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، افغانستان از جمله کشورهایی است که میزان آلودگی هوا و محیط زیست در آن به شدت رو به افزایش است و برای بر طرف کردن آن تاکنون اقدامات موثری چه از طرف دولت افغانستان و چه از طرف موسسات بین& zwnj;المللی صورت نگرفته است.

قطع و نابودی بی رویه جنگل، نابودی سیستم آبیاری، کشت مواد مخدر، انباشته شدن فاضلاب، زمین‌های مین گذاری شده، تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به مسکونی، شکار و قاچاق حیوانات و حفر چاه‌های غیر مجاز، تردد بیش از حد مجاز اتومبیل در خیابان‌های این کشور، از عمده مشکلات زیست محیطی در افغانستان است.

در حال حاضر، شهروندان کابل پایتخت افغانستان بیشتر از هر جای دیگری از این کشور از مشکلات زیست محیطی رنج می‌برند.آلودگی هوا، ترافیگ سنگین و افزایش جمعیت شهری، زندگی را برای بیش از 4 ملیون نفر از ساکنان این شهر بسیارسخت و طاقت فرسا کرده است.

شهر کابل که گنجایش فقط 40 هزار اتومبیل را دارد، اکنون روزانه 300 هزار اتومبیل در آن تردد دارند و شهروندان این شهر برای رسیدن به مقصد باید ساعت‌ها در ترافیک سنگین این شهر سرگردان باشند.

مشکلات زیست محیطی فقط در کابل نیست و ولایت‌های دیگر افغانستان هم به گونه‌ای دیگر با مشکلات محیط زیست خود مواجه هستند.

همه ساله بر اثر جاری شدن سیل در شمال و غرب افغانستان، خسارات مالی زیادی نیز به زمین‌های کشاورزی و منازل مسکونی وارد می‌شود و بسیاری نیز جان خود را از دست می‌دهند.

کارشناسان محیط زیست یکی از علت‌های جاری شدن سیل را در افغانستان قطع درختان و نابودی جنگل‌ها می‌دانند که در طول 30 سال گذشته به صورت بی رویه‌ای این کار در افغانستان ادامه داشته است.

تا قبل از تجاوز شوروی به افغانستان، جنگل‌ها و حیات وحش این کشور بسیار معروف بود. و درختانی که بیش از 300 سال عمر داشتند، سرتاسر جنگل کوهستانی شرق و شمال افغانستان را پوشانده بودند و درختان زنجیره‌ای پسته، سرتاسر شمال این کشور بخصوص درختان پسته در بادغیس را پوشش می‌داد.

جنگل و درختان علاوه بر زیبایی و اهمیت اقتصادی که دارند باعث تصفیه هوا و باعث جلوگیری از سرازیر شدن  سیلاب‌ها و محیط مناسب برای پرورش حیوانات و پرندگان وحشی می شود که این موضوع در افغانستان از اهمیت بسیار بالای بر خوردار است.

اما به تدریج جنگل‌ها و درختان در افغانستان نه تنها باعث زیبایی و سر سبزی نمی‌شود، بلکه قطع بی رویه درختان باعث جاری شدن سیلاب‌های فراوان در این کشور شده است.

«حسن گران» کارشناس محیط زیست افغانستان، بر این باور است که طی سال‌های گذشته تجارت غیر قانونی اشجار توسط اشخاص محلی و دلالان خارجی بگونه‌ای روز افزون از بین برده شده و بخش مهمی از جنگل‌های پکتیا و کنر، نورستان و لغمان در حالت بدی قرار دارد.

این کارشناس محیط زیست آتش سوزی در جنگل‌ها را نیز از حوادث مهم در سال‌های گذشته می‌داند که مهم‌ترین آن آتش سوزی در جنگل‌های ولایت کنر بوده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها