امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141583
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 187
یاسر موحدفرد دبیرکل بنیاد فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به برگزاری همایشی دو اسفندماه ...

یاسر موحدفرد دبیرکل بنیاد فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به برگزاری همایشی دو اسفندماه اظهار داشت: دانشنامه فرهنگ پهلوانی بر پایه منابع ایرانی اسلامی و شاهنامه فردوسی از سوی بنیاد فردوسی به وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد شد و خوشبختانه در شورای پژوهش وزارتخانه در معاونت فرهنگی و مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش مصوب  شد.

به گفته وی، یکی از ویژگی های این دانشنامه سوابق درخشان فرهنگی شورای نویسندگام آن است، از این رو این امکان فراهم آمده تا پیشینه تاریخی و تمدنی فرهنگ پهلوانی کشور در این دانشنامه گردآوری شود.

دبیرکل بنیاد فردوسی ابراز داشت: در این اثر سه نسل از شاهنامه پژوهان مقالاتشان گردآوری شده که برخی از آنها در قید حیات نیستند، در این اثر برخی مقالاتی که تاکنون منتشر نشده هم گردآمده است.

موحد فرد با بیان اینکه 120 مقاله از شاهنامه پژوهان و فردوسی پژوهان برجسته معاصر بنیاد گردآوری شده، عنوان داشت: تفاهمی با انتشارات مرکز اسناد مجلس انجام شده که بر این اساس مجموعه کتاب «یک سده فردوسی شناسی» با 120 مقاله آماده شده که امیدواریم تایید شود تا سیر فردوسی پژوهی را در کشور منتشر کنیم.

موحدفرد با ابراز امیدواری از اینکه این اثر ارزشمند را بزودی با همکاری کتابخانه و مرکز اسناد مجلس چاپ می‌کنیم به برپایی یک همایش اشاره کرد و افزود: فراخوان سومین همایش ملی ادبیات و نظریه ادبی با تاکید بر شاهنامه فردوسی منتشر شده است، آخرین مهلت ارسال آثار به همایش 18 بهمن اعلام شده است، از این رو پژوهشگران دانشگاهی می‌توانند مقالات خود را به دانشکده علوم اسلامی دانشگاه آزاد زنجان ارسال کنند، البته اطلاعات این همایش در سایت دانشگاه قرار گرفته است.

موحدفرد به محورهای این همایش اشاره و اضافه کرد: شاهنامه و انواع آثار ادبی از جمله نظریات ادبیات داستانی، نظریه معنی شناسی، سبک شناسی، نقد جمال شناختی، نظریه زبان شناسی، اسطوره و نماد پردازی از جمله محورها هستند.

وی در خاتمه بیان کرد: این همایش در دوم اسفندماه در تالار اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی زنجان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها