امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۲۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141602
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۶
تعداد بازدید: 212
علیرضا دایمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سئوال که مشکل کنونی صنعت برق چیست که دچار رکود هم ...

علیرضا دایمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سئوال که مشکل کنونی صنعت برق چیست که دچار رکود هم شده است، گفت: ایران مزیت منطقه‌ای در صنعت برق دارد که به همین دلیل براساس اسناد بالادستی ما باید به هاب انرژی منطقه تبدیل شویم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 12 میلیارد کیلووات ساعت برق به کشورهای همسایه صادر می شود افزود: تمام اسناد نشان می‌دهد ما باید از این مزیت به‌درستی استفاده کنیم و صادرات برق را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ما باید مشکل صنعت برق را با کمک هم حل کنیم و مهم‌ترین مشکل کنونی صنعت برق، نامتعادلی اقتصادی آن است که به انباشت بدهی در این صنعت منجر شده است.

پیش‌تر کلاهی رئیس سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه رکود صنعت برق سال آینده نیز ادامه می‌یابد، گفت: اولین گام برای اینکه اقتصاد صنعت برق اصلاح شود، واقعی شدن قیمت و تعرفه برق است.

دایمی یکی از سیاست‌های ایران را تبدیل شدن به قطب اصلی منطقه در حوزه انرژی خواند و افزود: ایران در اقلیمی ویژه قرار دارد، به‌گونه‌ای که کشورهای جنوبی همسایه ایران دارای اقلیمی استوایی و گرمسیری هستند و در منطقه شمال نیز ایران با کشورهایی همسایه است که سردسیری و به مناطق قطبی نزدیک هستند و این فرصت ویژه‌ای را برای تامین نیازهای انرژی کشورهای همسایه جنوبی و شمالی ایران در تابستان و زمستان فراهم می‌کند.

به‌گفته وی، ایران می‌تواند نقش مهمی در تنظیم و تامین انرژی الکتریکی موردنیاز منطقه ایفا کند و بر این اساس، تاکنون امکان تبادل انرژی با تمام کشورهای دارای مرز خاکی مشترک با ایران فراهم شده است و طرح‌هایی نیز برای برقراری این ارتباط با همسایه‌های جنوب خلیج فارس که دارای مرز مشترک آبی با ایران هستند، آماده شده است.

دایمی با تاکید بر لزوم ارایه نقش پررنگ‌تر از صنعت برق در نزد تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران اقتصادی کشور، افزود: توسعه صنعت برق نباید فقط با تکیه بر تامین نیازهای داخلی صورت گیرد، بلکه باید برنامه‌ریزان اقتصاد کلان کشور به این صنعت نگرشی بلند و راهبردی داشته باشند که خوشبختانه ظرفیت‌ خوبی در بودجه‌های سال 93 و 94 در این زمینه پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها