امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141616
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در یک ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در یک سخنرانی در دانشگاه مالزی گفت که آژانس قادر است عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران به موجب توافق پادمانی را تأیید کند.

طبق اعلام پایگاه رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مدیر کل آژانس به رغم این افزود «ما در جایگاهی نیستیم که تضمین‌های موثق درباره نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران فراهم کنیم و در نتیجه جمع‌بندی کنیم که تمام مواد هسته‌ای موجود در ایران برای فعالیت‌های صلح‌آمیز است.»

آمانو افزود سال 2015 سال مهمی برای برنامه هسته‌ای ایران خواهد بود. آینده به میزان زیادی به نتیجه مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 بستگی خواهد داشت.

مدیر کل آژانس گفت: «برای حل موضوع هسته‌ای ایران، دو چیز مهم هستند. اول، با همکاری ایران، آژانس لازم است مسائل مربوط به جنبه‌های نظامی را در راستای رضایت خاطر کشورهای عضو روشن کند.»

وی تصریح کرد: «علاوه بر این، لازم است ایران پروتکل الحاقی را اجرا کند تا آژانس بتواند ضمانت‌های لازم درباره نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران را ارائه بدهد.»

آقای آمانو گفت آژانس همچنین به ایفای نقش مهم خود در آینده ادامه خواهد داد، از جمله در راستی‌آزمایی اقدامات مربوط به برنامه هسته‌ای که ایران باید در صورت حصول به توافق جامع هسته‌ای (چنانکه همه ما امیدوار هستیم) آنها را انجام دهد. 

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست آمد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر حسن اجرای موارد هسته‌ای توافق را بر عهده دارد. آمانو به صورت ماهانه روند اجرای برنامه اقدام مشترک از سوی ایران را به شورای حکام گزارش می‌کند. مدیر کل آژانس همچنین به روال یک دهه گذشته، هر سه ماه، گزارشی فصلی از وضعیت کلی برنامه هسته‌ای ایران ارائه می‌دهد.

آمانو که در زمان نمایندگی ژاپن در آژانس، از مخالفان سرسخت برنامه هسته‌ای ایران به شمار می‌رفت، در تمامی گزارش‌های خود عنوان می‌کند که نمی‌تواند تضمین کند فعالیت یا مواد هسته‌ای اعلام‌نشده‌ای در ایران وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها