امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141642
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و وندی شرمن معاونان وزرای خارجه ایران و

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و وندی شرمن معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و همچنین کارشناسان دو طرف روز جمعه سوم بهمن ماه در اولین روز گفت‌وگوها در زوریخ در دو نوبت صبح و بعدازظهر در حدود 5 ساعت و نیم در خصوص برخی موضوعات مورد اختلاف بر سر راه حصول توافق جامع به رایزنی پرداختند.

قرار است این رایزنی‌ها روز شنبه نیز در زوریخ ادامه یابد ولی هنوز زمان آن مشخص نشده است.

این اولین دیدار معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا در زوریخ است. معاونان ظریف و کری پس از تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو یک بار در اواخر آذر ماه در ژنو و برای دومین بار نیز از 25 تا 27 دی ماه در ژنو گفت‌وگو کردند. 

تیم مذاکره کننده هسته‌ای صبح پنجشنبه دوم بهمن ماه برای شرکت در این دور گفت‌وگوها به همراه محمدجواد ظریف به سوئیس سفر کردند. 

محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا نیز که برای شرکت در چهل و پنجمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس حضور داشتند نیز جمعه شب در حدود نیم ساعت به گفت‌وگو پرداختند.

وزیر خارجه ایران قبل از دیدار با کری اعلام کرد که اگر تحریم جدید از سوی آمریکایی‌ها وضع شود، توافق با 1+5 از بین خواهد رفت و در چنین صورتی، مجلس ایران هم تلافی خواهد کرد.

وی گفت که اعتقاد دارد ایران و 1+5 به زودی به توافق می‌رسند.

ظریف در عین حال گفت که در چنین موقعیتی، اعمال تحریم چه علیه ایران و چه علیه روسیه، اقدامی سازنده نخواهد بود. 

پس از آنکه ایران و شش کشور در سوم آذر ماه سال جاری (1393) به دلیل وجود اختلافات عمده به خصوص در زمینه ظرفیت و میزان غنی سازی و شیوه رفع تحریم‌ها به توافق نرسیدند، توافق ژنو (برنامه اقدام مشترک)‌را برای هفت ماه تمدید کرده و تأکید کردند که همه تلاش خود را صورت دهند تا ظرف چهار ماه بعد بتوانند به توافق سیاسی دست یابند. 

انتهای پیام

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها