امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14165
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۴
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله یوسف مدنی ‌تبریزی سال 1307 در شهر تبریز متولد شد. پدر او که از ثروتمندان بازار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله یوسف مدنی ‌تبریزی سال 1307 در شهر تبریز متولد شد. پدر او که از ثروتمندان بازار بود، او را روانه مدرسه دولتی کرد. وی در 16 سالگی با حمایت و راهنمایی پدرش وارد حوزه علمیه تبریز شد و هشت سال را با جدیت به یادگیری ادبیات عرب پرداخت تا اینکه خود مدرس ادبیات عرب شد.

وی علوم فقه و اصول را تا حد کفایة الاصول در شهر تبریز نزد اساتید معروف و نامی آن عصر فرا گرفت و به عنوان استاد ادبیات شاگردانی را نیز تربیت کرد.

آیت‌الله مدنی تبریزی سپس برای ادامه تحصیلات دینی خود عازم شهر قم شد و در جوار کریمه اهل بیت (س) تحصیلات خود را ادامه داد.

وی با شروع تحصیل در قم از سطوح عالی در محضر اساتید معروف به تدریس ادامه داد و در رشته‌های مختلف علوم دینی شاگردانی را تربیت کرد. او در همان ایام جوانی شرح مطولی را بر مطول می‌نویسد که مورد استقبال علما و اساتید قرار گرفت.

آیت‌الله مدنی تبریزی در محضر مراجعی همچون آیات عظام بروجردی، محقق داماد و امام خمینی به تحصیل مدارج بالای علوم دینی پرداخت و با جدیت مشغول تحصیل، تدریس و تالیف شد.

وی از دوران جوانی مشغول تدریس و نوشتن بوده و بیش از 60 سال را در شهر مقدس قم در جوار کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) به تدریس و تالیف کتاب‌های متعدد پرداخت.

آیت‌الله مدنی تبریزی از اوائل طلبگی تالیفات مختلفی در موضوعات مختلف علمی و اخلاقی داشته است. یکی از ویژگی‌های بارز او این بود که با توجه به مشغول بودن در حوزه فتوا و امور تحقیق اندکی از تألیف باز نماند. امتیاز آثار علمی او، ابتکار در قواعد علمی و تفهیم علوم است.

از جمله کتاب‌های برجسته او کتاب‌های قواعد‌الاصول، الفوائد‌القمیه، درر‌الفوائد فی شرح الفرائد و منهاج‌الاحکام بوده است. همچنین برخی از کتاب‌های او نیز تاکنون به چاپ نرسیده است.

کتاب قواعد‌الاصول یکی از آثار برگزیده او است که در آن 115 قاعده اصولی در مباحث عقلیه بررسی شده است. کتاب الفوائد‌القمیه که در اطراف مسائل عبادی سخن گفته است و منبع خوبی برای محصلین علوم دینی است.

کتاب منهاج‌الاحکام؛ احکام نکاح و طلاق را مورد بررسی قرار داده است که این کتاب پنج مرتبه تجدید چاپ شده است. این کتاب با توجه به اینکه یک کتاب استدلالی محکم در فقه اسلامی است و به عنوان یک کتاب درسی در برخی از حوزه‌های علمیه تدریس می‌شود.

این مرجع تقلید پس از چند روزی بستری در بیمارستان صبح امروز به دیار باقی شتافت.
انتهای پیام/2258/ط30/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها