امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141670
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز مراسم ترحیم مرحوم عباس کی‌منش متخلص و مشهور به مشفق کاشانی با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز مراسم ترحیم مرحوم عباس کی‌منش متخلص و مشهور به مشفق کاشانی با حضور جمعی از چهره& zwnj;های سیاسی و فرهنگی در مسجد جامع شهرک غرب برگزار شد.

در این مراسم پس از قرائت قرآن مرتضی کی‌منش نوه مرحوم مشفق کاشانی به نمایندگی از خانواده  کی‌منش گفت: انسان وقتی اسیر خاک می‌شود با مراسم ترحیم‌ها و دسته‌گل‌ها نجات پیدا نمی‌کند ولی با خیرات‌هایی که صورت می‌گیرد امکان نجاتش فراهم می‌شود. یکی از راه‌های خیرات از طریق استندها و پارچه نوشته‌های حمایتی از کودکان بی‌سرپرست و کار خیابانی است که بسیار ارزشمند است.

وی افزود: هر فردی که از جمع ما رفته بیشترین نیاز را به خیرات دارد و باید به وی توجه شود و در توجه کردن است که انسان زنده می‌شود و در بی‌توجهی انسان می‌میرد. سر منشاء طبع پدربزرگ‌ ما طبع منزوی و دلخوش وی نبود بلکه ناشی از روح دردمندی بود که در وی زنده بود. صحبت مشفق از شفقت بود وی وقتی درد کسی را می‌شنید گریه می‌کرد و ناراحت می‌شد.

کی‌منش در ادامه به جمعیت خیریه امام علی (ع) که هزاران عضو در سراسر کشور دارد اشاره کرد و گفت: ما اکنون در مرحله دروازه غار تهران که فروش کودکان کار رواج دارد خانه‌ای برای این کودکان داریم و قرار است که اتاقی به نام اتاق مشفق در این خانه راه‌اندازی کنیم. تا این کودکان بتوانند با ادبیات انس بگیرند و استعدادهای خود را بشناسند. هر کس می‌تواند کمکی کند به برای دستگیری از این کودکان زیرا اعضای جمعیت از کودکان دستگیری می‌کنند بلکه کمک کنند تا دست پدربزرگ من گرفته شود.

سهیل محمودی در ادامه این مراسم گفت: سخنان نوه استاد عصاره اخلاق، رفتار و زندگی مشفق بوده است برای ما که جوان‌های 21 ساله بودیم و محضر اساتیدی چون اوستا، شاهرخی، مشفق، لاهوتی و سبزواری را درک کرده‌ایم آن چیزی که بر آن می‌توانیم گواهی و شهادت دهیم رحمت، لطف و شفقت مرحوم مشفق بود که از ویژگی‌های وی به شمار می‌رفت.

وی در ادامه گفت: استاد اخلاقش این نبود که افراد را از هم جدا کند و مشفق نماد رحمت بر دیگران بود و بر  اطرافیان سهل می‌گرفت از همین رو خدا نیز بر وی سهل گرفت من سهل‌گیری مرحوم مشفق را بر مرحوم اوستا و سیمین دیده بودم. وی با دیگران با شفقت و رفق رفتار می‌کرد.

این شاعر در پایان گفت: امروز با اسم شعر و ادبیات و هنر حیثیت افراد را به باد می‌دهند که مشفق از یکی از همین افراد شکایت کرده بود از سال 61 که من و هم‌نسلان من در محضر مشفق بوده‌ایم چیزی جز شفقت از مشفق ندیده بودم.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام حمید‌زاده به  عنوان سخنران این مراسم به ویژگی‌های مشفق اشاره کرد و پیرامون آن سخن گفت: در این مراسم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد  اسلامی احمد مسجد‌جامعی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حسینی وزیر ارشاد در دولت دهم، استاد حمید سبزواری، سیمین‌دخت وحیدی، یاور همدانی، حجت‌الاسلام زم، حجت‌الاسلام محمود دعایی، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، اسماعیل امینی، مصطفی محدثی خراسانی، سهیل محمودی، محمدرضا سهرابی‌نژاد، ساعد باقری، رضا اسماعیلی، حسین آهی، افشین اعلا، اکبر حصیری، سعید بیابانکی، امین‌الله رشیدی، فاطمه راکعی، پروفسور امین و جمعی از شاگردان مرحوم مشفق کاشانی حضور داشتند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار