امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141745
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 206
محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: در مقایسه با رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب باید ...

محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: در مقایسه با رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب باید گفت که سواد رسانه& zwnj;ای در رسانه‌های دیداری و شنیداری بسیار کمتر است.

استاد علوم ارتباطات با بیان اینکه خبرگزاری‌ها، مادر خبر هستند و از این جهت شم خبر در آنها برای نیازسنجی و تحلیل نیازهای آنی و آتی بالا است، افزود: بسیاری از افرادی که در صدا و سیما بر اساس روابط سیاسی فعالیت می‌‌کنند.

وی ادامه داد: نگاه جانب‌دارانه در صدا و سیما بیانگر پایین بودن سواد رسانه‌ای در این بخش است.

وی درباره ارتباط افزایش سواد رسانه‌ای با کاهش میزان تخلفات رسانه‌ای اظهار داشت: از آنجایی‌که در رسانه با پارامترهای مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... روبرو هستیم،‌ افرادی که در رسانه‌ها فعالیت می‌کنند باید دارای تحصیلات آکادمیک باشند.

احمدی اضافه کرد: به دلیل نداشتن یا پایین بودن سواد رسانه‌ای در میان مدیران رسانه کشور به جای خبرپردازی، تبلیغ پردازی می‌شود.

استاد علوم ارتباطات در ادامه سخنان خود متذکر شد: لازم است که در کنار سه قوه ، رکن چهارم دموکراسی به عنوان قوه دیگر ایجاد شود.

وی ادامه داد: در عرصه رسانه‌ای کشور دیده می‌شود که افرادی که در عرصه‌‌های سیاست‌گذاری‌ها و خط مشی‌ها فعالیت می‌کنند بار سنگین احزاب را بر گردن مطبوعات و خبرگزاری‌ها گذاشته‌اند. به طوری‌‌که از مطبوعات برای اهداف خود سوء استفاده می‌کنند.

احمدی بیان داشت: یک نشریه و مطبوعات باید به منافع عمومی و منافع ملی و در نهایت به حفظ امنیت ملی کشور کمک کند.

وی با تایید اینکه رسانه‌ها و به خصوص مطبوعات کشور سیاست‌زده شده‌اند، ابراز داشت: هم‌اکنون حدود 70-80 روزنامه در کشور وجود دارد و بیشتر این مطبوعات اخبار خبرگزاری‌ها را کپی می‌‌کنند به طوری‌که فقط تیتر آنها متفاوت است.

استاد علوم ارتباطات بیان داشت: روزنامه نگاری ایران باید تحلیل مدار باشد نه خبر مدار. اخبار توسط خبرگزاری‌ها به عنوان منابع اخبار انعکاس داده می‌شود اما در مطبوعات نیازمند روزنامه‌نگاری تحلیل‌مدار هستیم.

وی یادآور شد: بی توجهی به این مهم موجب صید مخاطبان کشور توسط رسانه‌های خارجی شده است به‌طوری‌که روز به روز از تعداد مخاطبان رسانه‌های داخلی کاسته می‌شود. علت این امر را می‌توان عدم آموزش دست‌اندرکاران رسانه‌ای کشور در بعد سواد رسانه‌ای عنوان کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها