امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141756
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 149
ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اظهار داشت: جابجایی نوزاد در بیمارستان‌ها امری ...

ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اظهار داشت: جابجایی نوزاد در بیمارستان‌ها امری بسیار بسیار بسیار نادر است، زیرا موقع به دنیا آمدن نوزاد تمام اقدامات اولیه برای شناسایی نوزاد و مادر وجود دارد.

وی اظهارداشت: جابجایی نوزاد در موارد نادری اتفاق می‌افتد که تولدهای همزمان صورت بگیرد و به دلیل کمبود نیروی انسانی که در اغلب اتاق‌های عمل و زایشگاه‌ها وجود دارد، ممکن است اتفاقی مانند آن چه در چابهار رخ داد، حادث شود که البته خیلی کم است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،‌گفت: برای اینکه نوزاد و مادر شناسایی شوند، قبل از زایمان دست‌بندی تهیه می‌شود که مشخصات مادر بر آن نوشته شده است و به محل تولد جنس نوزاد و مشخصات بر آن ثبت شده و به پای یا دست نوزاد بسته می شود، بنابراین امکان جابجایی نیست.

وی ادامه داد: همچنین کف پای نوزاد را پانگاری می‌‌کنند و اثر پای نوزاد و انگشت مادر در پرونده نوزاد ثبت می شود، بنابراین احراز هویت زمان تولد صورت می‌گیرد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران اظهار داشت: ما نباید موجب تشویش اذهان عمومی شویم، گزارش خبر اشکالی ندارد و خانواده‌هایی که احساس می‌کنند رنگ چهره کودک با والدینش خیلی متفاوت است، می‌توانند این امر را بررسی کنند.

خداکرمی با تاکید بر اینکه جابجایی نوزادان طی 50 سال اخیر نادر بوده است، گفت: طی نیم قرن گذشته شاید یک یا دو مورد جابجایی نوزاد در کل کشور داشته‌ایم بنابراین رسانه‌ها از تشویق اذهان عمومی بپرهیزند و خانواده‌ها مطمئن باشند که تیم درمان شامل ماما و پزشکان تلاش می‌کنند که هر فرزند در آغوش پدر و مادر خود قرار گیرد. تمام اقدامات را نیز در این خصوص انجام می‌دهند و اگر خدای ناکرده چنین اتفاقاتی نیز مانند چابهار بیفتد حفظ آن خانواده می‌تواند برای روشن شدن مسئله کمک‌کننده باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: شک و شبهه در رابطه با اینکه آیا نوزاد فرزند آنها است یا خیر، با آزمایش‌ها و تشخیص DNA که منشأ ژنتیکی هر فرد را تعیین می‌کند، می‌توانند تأیید یا عدم تأیید تعلق یک نوزاد را از نظر علمی ثابت کند.

وی افزود: ما به خانواده‌ها توصیه نمی‌کنیم که به صورت روتین این کار را انجام دهند، زیرا اخلاقی نیست، ما خانواده‌های پایبندی داریم اما اگر شبهه‌ای ایجاد شد، بجای جروبحث، تهدید به طلاق و آزار یکدیگر از این روش‌های علمی استفاده کنند.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت:‌ برای تولد باید مراقبت نفر به نفر وجود داشته، یعنی بر بالین هر مادر باید یک ماما حضور داشته باشد، تا جابجایی نوزادان اتفاق نیفتد.

وی افزود: وقتی 4،5 زایمان هم زمان اتفاق می‌افتد به دلیل نیروی کم و اینکه اکثر زایمان‌ها در شب که مصادف با خستگی پرسنل است، رخ می‌دهد ممکن است این مشکلات ایجاد شود. در چابهار همزمان 3 مادر در اتاق عمل زایمان کردند، احتمالا به خاطر خستگی، کمبود پرسنل و انجام زایمان در شبک این اشتباه رخ داده که البته حادثه نادری است.

خداکرمی اظهار داشت: امیدواریم وزارت بهداشت از بدو تولد به فکر نیروی انسانی کافی برای ارائه خدمات به مادران و نوزادان باشد، تأمین به اندازه کافی ماما، نیروهای کمکی و خدمات میانی برای ارائه خدمات رفاهی و دستیار ماما نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: تأمین نیروی انسانی کافی ضمن اینکه موجب اطمینان و آرامش مراجعان به زایشگاه‌ها می‌شود، شغل نیز ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها