امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141832
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۴
تعداد بازدید: 183
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به دنبال جار و جنجال‌ها بر سر پرونده دادگاه خرابکاری سیا در برنامه هسته‌

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به دنبال جار و جنجال‌ها بر سر پرونده دادگاه خرابکاری سیا در برنامه هسته‌ ای ایران، «گرت پورتر» تحلیلگر آمریکایی در یادداشتی به این پرونده پرداخت.

پورتر در یاداشتی که پایگاه «کنسرتیوم نیوز» آن را منتشر کرده، نوشت: «دادگاه پرونده جاسوسی مامور سابق سیا در عملیات مرلین، روی شواهد و مدارک تمرکز نداشته است».

اخیرا عامل روسی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) که با نام مستعار «مرلین» شناخته می‌شود، از راه دور در پرونده مربوط به افشای اطلاعات عملیات مخفیانه این سازمان در ایران، شهادت داد.

سرویس‌های اطلاعاتی و دستگاه قضایی آمریکا یکی از کارکنان سابق سازمان سیا به نام «جفری استرلینگ» را به درز اطلاعات مربوط به عملیات خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران متهم کرده‌اند. استرلینگ 47 ساله که در سال 2000 مسئول مافوق مرلین بوده، متهم است که اطلاعات طبقه‌بندی‌شده مربوط به عملیات خرابکاری آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار یکی از خبرنگاران روزنامه نیویورک‌تایمز به نام «جیمز رایزن» قرار داده است (اطلاعات بیشتر اینجا).

گرت پورتر در یادداشتی در این باره نوشت: «دادگاه همچنان مشغول بررسی پرونده جفری استرلینگ مامور سابق سیا در افشای اطلاعات محرمانه درباره خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران موسوم به عملیات مرلین است اما خود «عملیات مرلین» هم در حال دادگاهی شدن بود».

نویسنده آمریکایی تصریح کرد:‌ «سیا امیدوار بود که شهادت شاهدان و انتشار یک سری گزارشهای غیرمحرمانه به عنوان مدارکی باشد که گزارش «جیمز رایزن» در نیویورک تایمز درباره این عملیات نادرست است. گزارش‌های منتشرشده و شهادت مرلین در دادگاه همچنین نشانی از یک داستان بلندتر از یک عملیات مطلوب متخصصان سلاح‌های اتمی و مدیران غیرمطلع درباره ابتدایی‌ترین حقایق برنامه اتمی ایران بود».

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: «سیا ادعا نکرد که زمانی که عملیات مذکور در سال 1996 آغاز شد، ایران برنامه سلاح اتمی داشت و همچنین هیچ نتیجه گیری قطعی درباره اهداف و مقاصد هسته‌ای ایران از سال 1998 ارائه نکرده است».

پورتر نوشت: «در اسناد آمده که در سال 1996 بخش مقابله با گسترش سلاحهای اتمی سیا این ایده را مطرح کرد که قطعه‌ای از مواد انفجاری اتمی را که این قطعه البته بسیار دستکاری شده بوده و قابلیت کار کردن نداشت،‌ در اختیار ایران قرار گیرد که این ایده بدین منظور بود که آنها (سیا) فکر می‌کردند ایرانیها برای صرفه جویی در زمان، پول و نیروی انسانی از این قطعه استفاده خواهند کرد».

در ادامه یاداشت آمده است: «در سپتامبر 1996 این بخش سیا به دنبال یک متخصص سلاح‌های اتمی روس که درباره این قطعه اطلاعات داشت،‌بودند و در نتیجه تلاشهای سیا یک مهندی سابق روس که در اسناد از وی به نام «مرلین» نام برده شد، به عنوان "سرمایه و دارایی سازمان" بکار گرفته شد».

پورتر درباره عملی کردن این طرح سیا می‌نویسد: «در سالهای 1997 و 1998 در حالی که کارشناسان در حال تولید این قطعه اتمی بودند، مرلین شدیدا مشغول ایمیل زدن و نامه فرستادن به سازمانها و افرادی در ایران بود کسانی که شاید به این موضوع علاقه داشتند. او نام خودش را در این مکاتبات منتشر کرده و تاکید می‌کرد که برای 16 آزمایشگاه سلاح اتمی "آرزاماس" شوروی کار کرده است».

این محقق آمریکایی همچنین ادعای کاندولیزا رایس و برخی دیگر از مقامات آمریکایی را درباره اینکه افشا و انتشار نام عملیات سبب در خطر قرار گرفتن «مهره» سازمان شده، «ریاکاری و تزویر» خواند.

این تحلیلگر آمریکایی می‌نویسد: «ادعای مذکور بلافاصله پس از شهادت هفته قبل ویدئو کنفرانسی مرلین از هم پاشید.» اشاره پورتر به ویدئو کنفرانس سه ساعته مرلین بود که وی در آن به تشریح نقش خود به عنوان عامل مخفی سیا و همچنین تلا‌ش‌هایش برای ایجاد اخلال در برنامه هسته‌ای ایران، پرداخت.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرلین یک مهندس هسته‌ای روسی است که در سال 2000 برای انتقال اطلاعات غلط به ایران و خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران، 66000 دلار از سیا پول دریافت کرده است. به گفته مرلین، وی تلاش کرده است با نزدیک شدن به تیم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اطلاعاتی نادرست و مخرب را وارد برنامه هسته‌ای ایران کند.

در ادامه این یاداشت پورتر آمده است: «مرلین به روسای خود (سیا) اطلاع داد که او دوباره پیام‌های اشتباه در ایمیل خود دریافت کرده و مطرح کرد که شاید ایرانیها از طریق ایمیلهایش مکان او را ردیابی کرده باشند».

پورتر می‌نویسد: «مرلین حتی ژانویه 2000 تهدید کرد که از ادامه پروژه انصراف بدهد و حتی در پاسخ به این سوال که ایا از دیدار با ایرانیها در وین نگران است، او با این نظر مخالفت نکرد».

در ادامه این نوشته آمده است: «بیان مرلین درباره عملیات سفرش به وین در اوایل ماه مارس مشخص می‌کند که او برای عدم دیدار با یک مقام ایرانی چنین مساله‌ای را ساخته است. او ادعا کرده نتوانسته مقام ایرانی را در آژانس بین المللی انرژی اتمی ببیند و پس از آن بسته مذکور را به صندوق پست دفتر نمایندگی ایران فرستاده است».

پورتر نوشت: «مدیران و برنامه ریزان سیا بلافاصله موفقیت عملیات را اعلام کردند و در یکی از سندها تاکید کردند که هیات ایرانی بسته را دریافت کرده و ما شروع خوبی را آغاز کردیم».

نویسنده آمریکایی خبر داد که بر اساس گفته‌های مقامات سیا، آنها در فکر استفاده از «مرلین» به عنوان طعمه برای حداقل برای یک کشور دیگر هم بودند و با وجود نبود هیچ پاسخی از سوی ایران (به بسته ادعایی مرلین) سیا تا سال 2003 به این عملیات ادامه داد».

در پایان این یادداشت، گرت پورتر خاطر نشان کرد: «این عملیات در هر برهم و بدون هدف بود اما بخش مقابله با گسترش سلاح اتمی در سیا اعتقاد داشت که این عملیات برای گسترش دامنه خدماتش و مطرح شدن آن در مسائل مهم سازمان سیا خوب است. عملیات مرلین به وضح نشان داد که چطور بوروکراسی با پیش بردن عملیات و دستور کار خود به نام امنیت ملی، در خدمت منافع سازمانی خود است».

«کاندولیزا رایس» مشاور اسبق امنیت ملی کاخ سفید اخیرا با حضور در دادگاه مذکور گفته بود از لو رفتن و درز اطلاعات مربوط به عملیات مخفی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران، جا خورده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها