امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۵:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141848
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 147
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، استفان والت تحلیلگر ارشد روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه در دانشگاه هاروارد ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، استفان والت تحلیلگر ارشد روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه در دانشگاه هاروارد آمریکا، در یادداشتی تحلیلی درباره مواضع این کشور در یمن نسبت به تکرار اشتباهات واشنگتن در خاورمیانه و عبرت نگرفتن از آنها هشدار داد.

استفان والت تحلیلگر ارشد روابط بین‌الملل در آمریکا در یادداشتی برای مجله «فارین پالیسی» درباره دخالت احتمالی آمریکا در یمن درباره  «5 درسی که به نظر می‌رسد واشنگتن از بدبختی‌ها و حوادث ناگوار خاورمیانه نمی‌تواند عبرت بگیرد»، می‌پردازد.

در این یادداشت آمده است:‌«آمریکا باز هم دارد در این باره که یک کشور اقتدارگرا در جهان عرب یا اسلامی منبع احتمالی دردسر جدی است، تصمیم می‌گیرد. آمریکا تعدادی نظامی و یا تسلیحات پیشرفته برای از بین بردن مشکل می‌فرستد و از تعدادی از رهبران محلی به امید استقرار یک دولت بهتر حمایت می‌کند. اما به جای از بین بردن افراد بد،‌ واشنگتن درباره ایجاد رژیم نوع جدید و بهبود یافته نگرانی داشته و مداخله آمریکا تنها سبب دمیدن در شعله خصومت ضد آمریکایی و تقویت یک درگیری داخلی می‌شود».

والت تصریح می‌کند: «افرادی که ما از آنها حمایت می‌کنیم، پس از مدتی مشخص می‌شود که فاسد،‌ غیرموثر و یا هر دو بوده و همچنین قادر به قدرت گرفتن و یا ناتوان از حفظ آن هستند. پس از صرف هزینه ده‌ها میلیون دلاری و از دست دادن تعدادی نیرو،‌ ما دوباره به جایی که شروع کردیم،‌ برمی‌گردیم».

تحلیلگر برجسته روابط بین‌الملل تاکید می‌کند: «آیا موضوعات مطرح شده برای شما آشنا به نظر می‌آید؟ البته این موضوع شگفت آور نیست. این داستان ناراحت کننده و غمگین در عراق، سوریه،‌لیبی،‌ سومالی، سوریه و اکنون در یمن با شدت و ضعف متفاوت صدق می‌کند. در هر یک از این موارد، آمریکا از نیروی نظامی و اقدام مخفیانه برای مبارزه با تروریستها و سازماندهی مجدد به سیاست داخلی یک کشور در فاصله‌های دور(از آمریکا) استفاده کرده است».

استاد دانشگاه هاروارد با اشاره به پیامدهای دخالت‌های آمریکا می‌گوید: «در هر یک از این موارد،‌ دخالت آمریکا وضعیت بد را بهتر نکرد و اغلب آن را بدتر کرد. اما با وجود این سلسله طولانی از شکستها به نظر می‌رسد هیچ شناسایی رسمی درباره این موضوع که شاید ما مسیر غلطی در مقابله و مواجهه با این مشکلات باشیم، وجود نداشته است».

والت تاکید می‌کند: «موضوع یمن در این باره به طور خاص آموزنده است. این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان عرب و با تاریخی طولانی از تفرقه و اختلاف سیاسی و مداخله خارجی است. یک جنگ داخلی سخت در دهه 1960 اتفاق افتاد که در آن جمال عبدالناصر مصر در تلاشی بیهوده و پرهزینه، حدود 50 هزار سرباز به یمن فرستاد تا از نیروهای انقلابی حمایت کند. یمن در سال 1967 به دو قسمت رقیب شمالی و جنوبی تقسیم شد و جمهوری دموکراتیک خلق مردم یمن به یک کشور مشتری و همراه شوروی برای 20 سال تبدیل شد. در سال 1990 دو کشور برای اتحاد به توافق رسیدند اما اختلافات شدید آنها باقی ماند و علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق چالشهایی را مقابل حکومت فاسد خود می‌دید. یمن همچنان تا همین امروز هم جامعه قبیله‌‌ای باقی بوده و بخشهایی از آن منزلگاه القاعده در شبه جزیره عرب است».

تحلیلگر آمریکایی در ادامه تصریح می‌کند: «بر اساس سیاست ضد تروریسم آمریکا حملات پهپادی متعددی علیه القاعده در شبه جزیره عرب انجام شد. وقتی تظاهرات مردمی علیه علی عبدالله صالح آغاز شد، واشنگتن کمک کرد تا صالح استعفا داده و از جانشینش حمایت کرد. وقتی عبدربه منصور هادی به دنبال تسلط جنبش حوثی‌ها بر پایتخت یمن و درخواست تقسیم متناسب منابع و قدرت شدند،‌ استعفا داد».

وی در توضیح نیروهای انصارالله یمن اینطور می‌نویسد: «خبر خوب آن است که حوثی‌ها با القاعده دشمن هستند اما خبر بد آن است که آنها با آمریکا هم دشمن هستند. با توجه به وضعیت جاری، خطر جنگ داخلی تازه در یمن بیش از پیش وجود دارد».

استفن والت می‌نویسد: ‌«درسهای بزرگی اینجا هست که باید دقت شود. این درسها هشداری عاقلانه به نومحافظه کاران مصر و مداخله گرایان لیبرال است که همچنان معقدند که مقامات حاضر در واشنگتن می‌توانند با تعدادی پهپاد، تعدادی نیروی ویژه آموزش دیده و پول، آنچه را در فواصل دور جهان اتفاق می‌افتد کنترل کنند».

درس و عبرت اول: آمریکا فهم درستی از جوامع دیگر ندارد

والت تصریح کرد:‌«درس اول این است که آمریکا فاقد یک فهم مفصل و پیچیده از بسیاری از جوامع به ویژه آنهایی که تاریخ،‌فرهنگ،‌شبکه‌های اجتماعی و خواسته‌ها و مطالباتشان بسیار با ما متفاوت است، می‌باشد. مدیریت فرایند سیاسی و اجتماعی جوامعی که ما می‌شناسیم شبیه به جامعه خود آمریکا به اندازه کافی مشکل است و این موضوع برای مهندسی اجتماعی جوامع با شناخت کم به شدت سخت است».

درس دوم،‌توسل به نیروی نظامی تبعات ناخواسته دارد

تحلیلگر روابط بین‌الملل می‎‌نویسد: «درس دومی که به طور دائم فراموش شده ، آن است که قدرت نظامی یک ابزار خام است که همیشه تاثیرات ناخواسته ایجاد می‌کند. بدون شک حملات پهپادی و دیگر روشها، تعدادی از اعضای القاعده را کشته اما مشکل ان است که تعداد زیادی از غیرنظامیان یمنی هم کشته شدند و در کل افکار عمومی یمن را علیه آمریکا کرده است. با وجود اینکه تعداد قابل توجهی از مقامات سابق آمریکایی و دیگر کارشناسان خواستار تجدیدنظر در رویکرد اصولی آمریکا شده‌اند، نشان کمی وجود دارد که به چنین هشدارهایی توجه شده باشد».

درس سوم، دخالت خارجی در دیگر کشورها فساد ایجاد می‌کند

والت در این باره نوشت: «همانطور که "سارا چایس" در کتاب جدیدش مطرح کرده، دخالت خارجی اغلب فساد را تقویت کرده و دولتهای محلی را غیرموثر و غیرمردمی می‌کند. وقتی آمریکا و دیگر تامین کنندگان مالی، شروع به دادن مقادیر پول به مشتریان منتخب خودشان می‌کنند آن مشتریان به برداشتن این پولها به نفع خود تحریک می‌شوند. حقیقت ناراحت کننده آن است که گهگاه ابزارهای مناسب در دسترسی برای ترسیم سیاست یک کشور در مسیر درست وجود ندارد در این موارد حتی هویچ‌های با حسن نیت و و چماقهای هوشمندانه تاثیر مثبت چندانی نخواهند داشت».

درس چهارم، عدم صحت اطلاعات داده شده به آمریکا توسط متحدانش

وی توضیح می‌دهد: «درس چهارم آن است که سیاسیون در سرزمینهای خارجی، به ما آنچه که ما خواهان شنیدن هستیم خواهند گفت چه درست باشد چه نباشد. این موضوع درباره متحدان مختلف آمریکا در خاورمیانه صحت دارد. در یمن، علی عبدالله صالح سالها با این ادعا که دشمن سرسخت القاعده است از حمایت آمریکا برخوردار بود اگرچه مشخص نیست او هرگز کار زیادی برای حل مشکل کرده باشد».

درس پنجم، دخالت آمریکا در بسیاری از موارد غیرضروری است

استفان والت توضیح می‌دهد: «درس پنجم و آخر البته خبر خوبی است. دخالت غیرسازنده ما در خاورمیانه شاید ضروری نباشد. البته هشداردهندگان معمولی مشغول جنجال درباره ایجاد "امپراطوری ایران" هستند تحولی که جالب است چرا که این بازها(نومحافظه‌کاران) از سوی دیگر معتقدند تحریمهای آمریکا تهران را به زانو درآورده است».

وی ادامه می‌دهد: «آنچه اکنون در یمن در حال حادث شدن است برای امنیت آمریکا چالش و حیاتی نیست. بهترین پاسخ ادامه دخالت در چنین کشورهایی نیست بلکه بهترین پاسخ کار اطلاعاتی به سبک قدیم، دریافت و در اختیار قرار دادن اطلاعات با شرکای مهم، دفاع هوشمندانه از خود آمریکا و کاهش معنادار حضور نظامیان(آمریکایی) در دیگر نقاط جهان است».

والت هشدار می‌دهد: «به خاطر داشته باشد که بخشی از مشکل وجود تروریسم به دلیل دخالت مکرر آمریکا در امور خاورمیانه بوده است. ما این مشکل را با دو برابر و تشدید سیاستهایی که سبب تولید تروریسم شده، نمی‌توانیم کاهش دهیم».

در پایان این یاداشت تحلیلگر آمریکایی می‎نویسد: «صدمه ندیدن،‌اصل خوبی است و آخرین فصل ناراحت‌کننده در یمن شاهد و مدرکی دیگر برای تصدیق این موضوع است. تنها سوالی که وجود دارد آن است که آیا کسی در واشنگتن نگاهی به مسیر طی شده ما(طی سالیان اخیر) خواهد انداخت و شروع به کار روی رویکرد جایگزین خواهد کرد؟».
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها