امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141901
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تفاهم‌نامه‌ همکاری امروز بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تفاهم‌نامه‌ همکاری امروز بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و فناوری‌ اطلاعات در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش به امضای علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رسید.

در متن این تفاهم‌نامه آمده است: به منظور تحقق اهداف و  راهبردهای سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش مصوبه آذر ماه 1390 شورای عالی انقلاب فرهنگی و در راستای ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت با استفاده از توسعه خدمات الکترونیکی و صرفه‌جویی در منابع ملی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص رشد و توسعه مبتنی بر علم و فناوری، اقتصاد مقاومتی و تکالیف برنامه‌‌های توسعه‌ای، مصوبات شورای عالی فناوری اطلاعات در خصوص دولت الکترونیکی و توسعه شبکه‌های تخصصی دستگاهی مبتنی بر شبکه‌های ملی اطلاعات، این تفاهم‌نامه بین «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» و «وزارت آموزش و پرورش» به شرح زیر منعقد می‌شود:

 موضوع تفاهم‌نامه:

استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت در حوزه آموزش و پرورش کشور.

 محورهای همکاری:

- ارتقای ظرفیت و مهارت دانش‌آموختگان دانشگاه فرهنگیان و معلمان شاغل با کاربرد فاوا.

- ارتقای ظرفیت نهادی مؤسسات و مدارس آموزش و پرورش با افزایش به کارگیری هدفمند فاوا.

- گسترش خدمات و محتوای آموزشی، تربیتی و پژوهشی در فضای مجازی برای استفاده جامعه آموزش و پرورش کشور. (دانش‌آموزان، معلمان و والدین).

- ارتقای مهارت‌های دانش‌آموزان در کاربرد فاوا و فرهنگ استفاده مطلوب و اثربخش از فضای مجازی.

- توسعه فنی و ارتقای کیفیت خدمات مراکز داده اصلی و پشتیبان وزارت آموزش و پرورش.

_توسعه سرویس‌های کاربردی، آموزشی و پرورشی برای کیفیت‌بخشی به فرآیند یاددهی - یادگیری.

- استقرار نظام پایش کیفیت دسترسی، به کارگیری و اثربخشی فناوری اطلاعات در تعلیم و تربیت.

- گسترش آموزش قرآن برای دانش‌آموزان با استفاده از ظرفیت‌های جدید فاوا.

- اقدامات وزارت آموزش و پرورش:

- بازبینی اجرای طرح جامع توسعه فناوری اطلاعات آموزش و پرورش با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای اهداف شبکه ملی اطلاعات و مبتنی بر استانداردهای باز جهانی.

- برقراری دسترسی و ارتباط پایدار مدارس داخلی با یکدیگر و مدارس خارج از کشور بر بستر شبکه ملی مدارس ایران به منظور تقویت ارتباطات بین مدارس جهت پرورش منابع انسانی در سطح کیفیت جهانی.

- بازبینی و اجرای برنامه عمل «توسعه کیفی مدارس و مراکز آموزشی هوشمند» (هوشمندسازی) با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای اهداف سند تحول و سند توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش با اولویت مناطق نابرخوردار، روستایی و عشایری.

- توسعه سرویس‌های کاربردی،‌ آموزشی و پرورشی در راستای اسناد بالادستی آموزش و پرورش و مصوبات شورای عالی فناوری اطلاعات و برنامه پنجم توسعه کشور.

- توسعه شبکه یاددهی- یادگیری الکترونیکی مبتنی بر خدمات ابری و سامانه مدیریت دانش بر بستر شبکه ملی مدارس ایران. (رشد)

- توسعه خدمات محتوایی و آموزشی در راستای سیاست تولید بسته آموزشی و برنامه درسی ملی.

- ایجاد سامانه مدیریت دانش و توسعه انجمن‌های علمی الکتریکی دروس مبتنی بر حوزه‌های یادگیری.

- توسعه آموزش‌های الکترونیکی برای آموزش و توانمندسازی فرهنگیان.

- توسعه آموزش از راه دور برای بازماندگان از تحصیل به صورت الکترونیکی.

- توسعه خدمات الکترونیکی قابل ارائه به دانش‌آموزان و والدین.

- توسعه دسترسی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه به یادگیری‌های مورد نیازشان با استفاده از نقش تسهیل‌گری فناوری اطلاعات و ارتباطات.

 _تأمین دسترسی به محتوای الکترونیکی موجود در وزارت آموزش و پرورش در قالب‌های مختلف الکترونیکی برای عرضه رایگان.

- مشارکت اولیا، معلمان و دانش‌آموزان جهت ارائه خدمات فرهنگی در راستای اهداف خانه و مدرسه بر بستر خدمات ابری رشد.

- توسعه خدمات الکترونیکی درون‌سازمانی و بین‌سازمانی وزارت آموزش و پرورش مبتنی بر مدیریت فرایندی کسب و کار (BPMS).

- برگزاری جشنواره ملی فناوری‌های آموزشی و جشنواره‌های الگوهای برتر مبتنی بر فاوا.

- توسعه آموزش روخوانی قرآن (ترتیل و مجلسی) دانش‌آموزان دبستان مبتنی بر شیوه‌های صحیح آموزش قرآن و بهره‌مندی از بهترین دستاوردهای فناورانه.

- راه‌اندازی رسانه اجتماعی تعاملی آموزشی آموزش و پرورش و تهیه و ارائه سکوها و حمایت از ارائه سرویس به منظور ایجاد شبکه‌های اجتماعی دانش‌آموزی مدرسه محور.

- ایجاد ساز و کار لازم در فراهم شدن نظام پایش دسترسی، استفاده و اثربخشی فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش و پرورش شامل تدوین سنجه ملی اندازه‌گیری و پایش کیفیت و اجرای پایش در فواصل زمانی معقول و در راستای استقرار محور توسعه یادگیری الکترونیکی نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (تکلیف تبصره 3 ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه).

- استفاده از وب سرویس استعلام نشانی و نظام کد پستی مکان محور (gnaf) برای سهولت در ثبت‌نام دانش‌آموزان و همچنین استفاده از نقشه‌های رقومی.

- استفاده از ظرفیت‌های شعب پستی برای انجام ثبت‌نام‌های حضوری و الکترونیکی مدارس نمونه، تیزهوشان و ...

- اطلاع‌رسانی و تشویق و ترویج کاربردی و استفاده از فرصت‌های فناوری و خدمات بر خط در راستای اهداف و سیاست‌های کلان و مصوبات دولت و شورای عالی فضای مجازی کشور و شورای عالی فناوری اطلاعات در چارچوب‌ این تفاهم‌نامه.

- تهیه پیوست فرهنگی برای بهره‌مندی هوشمندانه از ظرفیت‌ها و فرصت‌های فناوری اطلاعات به منظور ارتقای فرهنگ عمومی دانش‌آموزان و اولیا با هدف استفاده صحیح و کارآمد از ظرفیت‌های فضای مجازی و امکانات رایانه‌ای.

اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

به گزارش فارس، در این تفاهم نامه مقرر شده است تا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقداماتی را بر عهده گیرد.

- حمایت و پشتیبانی مالی برای توسعه و تکمیل تولید محتوا و اجزای آموزشی و تهیه ابزارهای محتواساز مطابق برنامه‌ها و استانداردهای شبکه ملی مدارس ایران (رشد) قابل عرضه بر بستر شبکه ملی اطلاعات و تلفن همراه.

- حمایت از ارتقای کیفیت ارائه خدمات مراکز داده وزارت آموزش و پرورش و اتصال آنها به مرکز تبادل اطلاعات آموزش (ELX) و مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) طبق مصوبه شورای عالی فناوری اطلاعات با استفاده از ظرفیت‌های مراکز داده ملی و استانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چارچوب منابع این تفاهم‌نامه.

- تأمین خدمات موتور جستجوی فارسی برای استفاده وزارت آموزش و پرورش در شبکه ملی مدارس ایران (رشد) و دیگر پایگاه‌ها و سامانه‌های آموزشی و پرورشی و تعاملات سازمانی.

- تأمین خدمات پست الکترونیکی مدیریت شده توسط وزارت آموزش و پرورش برای کارکنان و فرهنگیان، دانش‌آموزان برای ارتباط میان اولیا و مربیان.

- کمک به برقراری ارتقای امنیت فضای تبادل اطلاعات در شبکه یکپارچه وزارت آموزش و پرورش و ایجاد گوهر دستگاهی.

- حمایت از اجرای برنامه راهبردی توسعه مدارس و مراکز هوشمند (مدارس، پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی و دانشگاه فرهنگیان) برای خرید تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و تهیه سرویس‌های کاربردی توافق شده، برابر نیاز و الگوواره اعلام شده از سوی وزارت آ‌موزش و پرورش.

- بازطراحی و تأمین اتصال پایدار و دسترسی پرسرعت تمام مدارس و مراکز اداری، آموزشی، پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی و دانشگاه فرهنگیان به شبکه ملی مدارس و یا شبکه ملی اطلاعات.

- حمایت و مشارکت در برگزاری همایش‌ها و هم‌اندیشی‌ها برای سطوح مختلف مدیران آموزش و پرورش جهت ترویج و اطلاع‌‌رسانی در خصوص استفاده هوشمندانه و روزآمد از فناوری‌های نوین آموزشی.

- حمایت در تهیه محتوای مواد و رسانه‌های آموزشی درسی و مکمل مدارس مبتنی بر سیاست تولید بسته آموزشی فناورانه چند رسانه‌ای.

- حمایت همه‌جانبه و پشتیبانی مالی از اجرای برنامه راهبردی هوشمندسازی مدارس در راستای تحول پارادایمی (الگوواره) آموزش با تسهیل‌گری فاوا (چهار مدرسه به صورت نمونه الهام‌بخش) و دانشگاه فرهنگیان (یک پردیس در تهران و 3 پردیس در استان‌های منتخب به صورت نمونه الهام‌بخش) با تأمین تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و تهیه سرویس‌های کاربردی توافق شده در این تفاهم‌نامه، با مدیریت جامع وزارت آموزش و پرورش.

نحوه اجرا:

به منظور برنامه‌ریزی، سهولت اجرای کار و نظارت مشترک و تعیین نقاط اجرای پروژه، پس از مبادله تفاهم‌نامه:

- نماینده تام‌الاختیار طرفین توسط وزرای محترم ظرف یک هفته معرفی می‌شوند.

- کارگروه راهبردی با حضور نمایندگان تام‌الاختیار دو طرف و نماینده دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات با اختیارات کامل در اجرای این تفاهم‌نامه و با تأکید بر نکات زیر تشکیل می‌شود:

- اطلاع‌رسانی، تشویق و ترویج کاربردی فناوری اطلاعات با استفاده از رسانه‌های عمومی و شبکه اجتماعی دانش‌آموزی برای خدمات موضوع این تفاهم‌نامه.

- بسترسازی حضور بخش خصوصی در قالب غیرانتفاعی و انتفاعی در اجرای موضوعات این تفاهم‌نامه.

- همکاری لازم و ارائه راهکار برای دریافت مجوزهای قانونی و مورد نیاز جهت فعالیت‌های مجاز از مراجع ذی‌ربط از جمله آموزش و پرورش.

- ارائه راهکار جهت جلب حمایت و همکاری معنوی و مالی سایر نهادها و شرکت‌ها برای برگزاری مسابقات و جشنواره‌های تولید و ارائه محتوا.

- کارگروه راهبردی موظف است ظرف یک ماه برنامه اجرایی لازم را در چارچوب اعتبارات تفاهم‌نامه تهیه و گزارش عملکرد پیشرفت تفاهم‌نامه را از طریق نمایندگان تام‌الاختیار به صورت هر 3 ماه یکبار به مسئولین مربوط ارائه کند.

- کارگروه راهبردی برای پیگیری موضوعات تخصصی می‌تواند مبادرت به تشکیل کارگروه‌های تخصصی متشکل از نمایندگان تام‌الاختیار موضوع بند 5-1 و حسب مورد نماینده بخش خصوصی متقاضی ارائه خدمت برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های بخش خصوصی با هدف ایجاد راهبردی و ارائه خدمات و تأمین محتوای موضوع این تفاهم‌نامه تشکیل دهد.

- اعتبار مالی اجرای این تفاهم‌نامه از سوی طرفین وزارت ‌آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب برنامه‌ها و طرح‌ها و اولویت و زمان‌بندی توافق شده کارگروه راهبردی در چارچوب‌های محورهای همکاری تأمین می‌شود. کارگروه راهبردی موظف است حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از امضای تفاهم‌نامه چهارچوب اعتبارات مالی تفاهم‌نامه را به صورت سالیانه و متناسب با حجم فعالیت‌های آموزش و پرورش تعیین و به تأیید وزراء برساند.

مدت زمان تفاهم‌نامه:

این تفاهم‌نامه برای مدت سه سال مبادله شده است و در صورت عدم اعلام کتبی درخواست خاتمه توسط نمایندگان طرفین، تفاهم‌نامه به صورت خودکار برای سال‌های بعد تمدید می‌شود.

نسخ تفاهم‌نامه:

این تفاهم‌نامه شامل 7 ماده و در دو نسخه تنظیم گردیده و در تاریخ 93/11/4 امضاء و مبادله گردید و رعایت مفاد آن برای طرفین تفاهم‌نامه الزامی هست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها