امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۸:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141906
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدعلی نجفی توانا در ادامه نشست خبری خود با اشاره به اینکه حق مشاوره وکلا مانند حق ویزیت ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدعلی نجفی توانا در ادامه نشست خبری خود با اشاره به اینکه حق مشاوره وکلا مانند حق ویزیت است، گفت: خیلی از وکلا حق‌المشاوره را دریافت نمی‌کنند ولی گاهی شخصی می‌آید و نیت بستن قرارداد را دارد یا ساعت‌ها به مشاوره حقوقی می‌پردازد لذا حق‌الوکاله‌ها از 15 هزار تومان شروع می‌شود و نرخ خاصی ندارد و به شرایط بستگی دارد.

وی درباره وکلایی که به شهرستان‌ها اعزام شده‌اند و در شهرهای دیگر به صورت مخفیانه فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: تعداد این افراد بسیار زیاد است و باید برخورد با آنها به صورت منظم انجام شود همچنین ما وکلای حرفه‌ایی را که به صورت غیرقانونی در تهران فعالیت می‌کنند به دادسرا معرفی می‌کنیم.

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری در مورد جابه‌جایی و انتقال وکلا گفت:‌ جابه‌جایی و انتقال با توجه به شرایط فرد امکان دارد. ما هیچ منبع درآمدی نداریم و درآمد آتی از حق عضویت‌ها است ما مجبوریم از دولت کمک بگیریم ولی برای حفظ استقلال با صرفه‌جویی و جلب کمک وکلا سعی می‌کنیم استقلال‌مان را حفظ کنیم.

نجفی توانا در مورد پدیده دلالیسم در حرفه وکالت گفت: دلالان همیشه با کانون‌های زور و زر در ارتباطند و علت بی‌کاری وکلا این نیست که قابلیت ندارند بلکه اغلب موکلان می‌خواهند زمان رسیدگی کوتاه شود و یا در جریان رسیدگی از رابطه‌ها استفاده شود لذا موکلان به سوی کسانی می‌روند که رابطه دارند.

وی به وجود شرکت‌های تقلبی برای رسیدگی سریع‌تر در روند پرونده اشاره کرد و گفت: ممکن است به دلیل بیکاری برخی از وکلای جوان جذب این شرکت‌ها شوند که این شرکت‌ها را هم وکلا تشکیل نمی‌دهند پدیده دلالیسم به وکلایی که سالمند برنمی‌گردد بلکه مربوط به انسان‌هایی است که آلوده هستند.

* حضور قضات سالم در قوه قضاییه باعث شد تا دلالیسم به نتیجه نرسد

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری اظهار داشت: امروزه سواد وکیل جز برای اندکی از موکلین قابل توجه نیست بلکه برای‌شان نتیجه مهم است ولی امروزه به دلیل وجود قضات سالم در محاکم و قوه قضاییه دلالیسم به نتیجه نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد وکلای ما جوان هستند و از شدت بیکاری مسافرکشی می‌کنند، گفت: نباید بار مشکلات اقتصادی جامعه را به دوش وکلا بیندازیم.

نجفی توانا درباره لایحه جامع وکالت اظهار داشت: آنچه مسلم است ما به یک لایحه جامع نیازمندیم که امور تعامل وکالت با قضاوت و نهادهای حکومتی با وکلای کشور، تخصصی کردن کار وکالت و نظم‌گرایی در این حرفه را ساماندهی کند.

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری با بیان اینکه 50 درصد وکلای کشور در کانون مراکز فعالیت می‌کنند، گفت: این وکلا از چند سال پیش در تدوین و اصلاح این لایحه جامع وکالت با نهادهای گوناگون و قوه قضاییه همکاری داشته‌اند.

* دولت گذشته موضع‌گیری مثبتی نسبت به وکلا داشت

وی با بیان اینکه در دولت گذشته با موضع‌گیری کاملاً مثبتی که به نفع وکلا از سوی رئیس جمهور سابق شاهد بودیم بنا به مشکلاتی این لایحه به مجلس نرفت، گفت: بعد از آن ما 20 تا 25 ملاقات با مسئولین تقنینی و قضایی کشور داشتیم و اولین موضوع هم شناساندن جامعه وکالت به آنها بود و اینکه بگوییم وکلا خودی هستند.

نجفی توانا ادامه داد: خوشبختانه بعضی از مسئولان این سخن ما را پذیرفتند و همچنین رئیس جمهور و معاونش با طیب خاطر این استدلال‌های ما را قبول کردند ما هم ورود کردیم و اصلاحاتی را روی لایحه جامع وکالت انجام دادیم که متأسفانه شنیدیم در لحظه آخر 4 ماده آن را تغییر دادند که به مجلس می‌رویم و آن را حل خواهیم کرد.

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری اظهار داشت: گرفتن استقلال از نهاد وکالت و وابسته کردن این نهاد به قوه قضاییه و یا هر نهاد دیگری موجب هزینه بر نظام خواهد شد. قوه قضاییه با نیت خوبی کانون 187 را به وجود آورد ولی تجربه تلخی برای آنها بود.

وی با بیان اینکه هم مسئولان دستگاه قضا و هم ما با استدلال وکلا موافقیم ولی در تعریف استدلال با هم مشکل داریم، گفت: ما نظارت قوه قضاییه را می‌پذیریم اما دخالتش را نه.

* هیچ نهادی حق دخالت در کانون وکلا را ندارد

نجفی توانا گفت: هیچ نهادی حق دخالت در کانون وکلا را ندارد ولی حق نظارت را دارد و ما این نظارت را می‌پذیریم.

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری در مورد تأمین نظر کانون وکلا در لایحه جامع وکالت گفت: بخش قابل توجهی از دیدگاه‌های استاندارد شده کانون وکلا در این لایحه لحاظ شده اما 3 یا 4 مورد که مربوط به نظارت بر انتخابات و نظارت نهادهای قضایی است را قبول نداریم و موجب می‌شود که آن استدلال واقعی به دست نیاید.

وی اظهار داشت: لایحه‌ای که قوه قضاییه داد با آن لایحه‌ایی که ما توافق کرده بودیم خیلی تفاوت داشت که با اصلاح آن در دولت تقریباً تعادل برقرار شد.

نجفی توانا تصریح کرد: از کانون وکلا کمیته‌ای برای اصلاح لایحه جامع وکالت با حضور سه نفر از وکلای خبره تشکیل شده که با دفتر پژوهش‌های مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری دارند.

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری در مورد آزمون وکالت گفت: یکی از روش‌های پذیرفته شدن وکیل آزمون است که البته این شیوه در سال‌های گذشته تفاوت داشته و شخصاً معتقدم که آزمون تستی خیلی مناسب نیست ولی برای هماهنگی با دیگر کانون مجبور به برگزاری آزمون تستی هستیم.

وی گفت: امسال اعتراض به آزمون وجود داشت و از طریق مکانیزمی به وزارت علوم ارجاع شد و هم‌اکنون دارد به این اعتراضات رسیدگی می‌شود.

* سالانه به 600 نفر از قضات و کارمندان دولت پروانه وکالت داده می‌شود

نجفی توانا اظهار داشت: ما به 500 تا 600 نفر از قضات و کارمندان دولت هر سال پروانه وکالت می‌دهیم.

وی در مورد چگونگی تعیین میزان نیاز وکیل در هر استان گفت: برای تعیین میزان نیاز وکیل در هر استان یک هیئت سه نفره متشکل از رئیس دادگستری استان، رئیس دادگاه و انقلاب و رئیس کانون وکلا تشکیل می‌شود که براساس نیاز آن استان تعیین می‌کنند چه تعداد کارآموز باید جذب شود.

* تهران از لحاظ تعداد وکلا اشباع شده‌ است

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری گفت: هم‌اکنون در تهران از لحاظ تعداد وکلا به اشباع رسیده‌ایم در شرایط فعلی وکلا بیش از حد نیاز در جامعه هستند و حدود 17 تا 18 هزار نفر وکیل در کانون مرکز داریم که باید در تهران فعالیت کنند و البته تعدادی هم به صورت مخفیانه و غیرقانونی فعالیت می‌کنند که در حال شناسایی آنها هستیم.

نجفی توانا درباره تفاهم‌نامه با شورای شهر اظهار داشت: وقتی که سیاست شورای شهر تغییر کرد ما هیچ حرکتی از سوی شورای شهر در جهت پیشبرد این تفاهم‌نامه ندیدیم.

وی در مورد محورهای این تفاهم‌نامه گفت: مهندسی شهر، مطالعه چالش‌های ناشی از سیستم شهرنشینی و چگونگی رویکرد کانون وکلا برای رفع آن چالش‌ها از محورهای این تفاهم‌نامه بود.

* مراجعه 6879 نفر برای مشاوره به اداره معاضدت حقوقی کانون وکلا

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری گفت:‌ اداره معاضدت یکی از افتخارات کانون وکلا است که بیش از 400 وکیل دادگستری در تهران دائماً به ارائه خدمات می‌پردازند و تعداد 6879 نفر جهت مشاوره به این اداره مراجعه کرده‌اند.

نجفی توانا ادامه داد:‌ 3700 وکیل در کمیته امداد امام خمینی (ره) حضور دارند و به خانواده‌های محترم تحت پوشش ارائه خدمات می‌دهند. همچنین در مساجد این پایگاه‌ها فعال هستند و سعی داریم که خانواده‌های بی‌بضاعت را نیز مشاوره بدهیم.

وی در مورد دادگاه و دادسرای انتظامی وکلا گفت: این دادسرا به تخلفات رسیدگی می‌کند همچنین کیفرخواست صادر می‌کند و به دادگاه انتظامی ارجاع می‌دهد. به عنوان مثال حکم نسرین ستوده که در دادگاه انتظامی صادر شد با اینکه جای اعتراض داشت اما به آن حکم اعتراض نشد.

* تغییراتی که در کانون وکلای مرکزی ایجاد شده است

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری با اشاره به تغییراتی که در کانون وکلای دادگستری مرکز ایجاد شده است، گفت: سعی کردیم دادسرای انتظامی وکلا را از حالت واکنشی خارج کنیم و بخشی از آن را الزام به ایجاد صلح و سازش، اصلاح و بازپروری کنیم.

نجفی توانا افزود: یکی دیگر از تغییرات در زمینه بودجه بود و بودجه‌ای که تدوین شود براساس درآمد کانون است همچنین برای اولین‌بار برنامه‌های تخصصی را در کانون اجرا کردیم و برنامه‌های جدیدی را تصویب کردیم و کانون براساس آن برنامه‌ها عمل می‌کند.

* ارائه خدمات رایگان حقوقی به مردم

رئیس کانون وکلای مرکز دادگستری درباره ارائه خدمات رایگان حقوقی به مردم گفت: چند روش برای ارائه خدمات حقوقی رایگان به مردم وجود دارد مانند اداره معاضدت، وکلای تسخیری، کمیسیون حمایت و همچنین درصددیم که نوعی خدمات مشاوره رایگان از طریق تلفن را نیز راه‌‌اندازی کنیم.

وی در خاتمه با اشاره به تصویب قانون حقوق شهروندی گفت:‌ من ضرورتی برای تصویب قانون حقوق شهروندی نمی‌بینیم زیرا ما در زمینه اجرای قانون مشکل داریم نه وضع قانون جدید اما از آنجایی که کانون وکلا خود را در تنظیم قوانین مؤظف می‌داند در زمینه تنظیم این قانون چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم حضور خواهیم داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها