امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۰۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141907
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 47
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ده‌ها باستا‌ن‌شناس از کشورهای مختلف جهان که از سالها قبل در منطقه تاریخی ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ده‌ها باستا‌ن‌شناس از کشورهای مختلف جهان که از سالها قبل در منطقه تاریخی « ابوسیر» مصر هستند می گویند به شواهدی دست یافته اند که می تواند آنها را به کشف قرن یا همان کشف مقبره‌ «کلئوپاترا»، ملکه مصری و معشوقه او «مارک آنتونی» است، رهنمون کند.
منطقه تاریخی ابوسیر در نزدیکی در شمال مصر و در نزدیکی مرز این کشور با لیبی، مکانی است که با استناد به متون تاریخی طی دهه های گذشته تمامی تلاشهای باستانشناسان برای کشف مقبره‌ کلئوپاترا و مارک آنتونی در این منطقه متمرکز بوده است.

براساس متون تاریخی، مقبره‌ کلئوپاترا و مارک آنتونی در منطقه‌ اسکندریه مصر در نزدیکی فانوس مشهور اسکندریه، یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان و مشرف به دریای مدیترانه بوده و گنجینه‌ ارزشمندی را در خود جای داده که از نظر ارزش با گنجینه کشف شده در مقبره فرعون «توت‌عنخ‌آمون» برابری کرده و می تواند همانند کشف این مقبره در سال 1922 بصورت دست‌نخورده در دره پادشاهان مصر، کشف قرن لقب گیرد.

یک تیم بین المللی از باستان‌شناسان دنیا به سرپرستی یک محقق فرانسوی پس از دو دهه کاوش در اعماق آب‌های بندر اسکندریه، سرانجام موفق به کشف بقایایی از کاخ و معبد ملکه کلئوپاترا شدند که در حدود 1600 سال پیش بر اثر زلزله و سونامی به زیر آب رفته بود. به گفته باستان‌شناسان تفاوت این منطقه تاریخی با دیگر مناطق ویران شده به دست بشر کامل و دست نخورده بودن بسیاری از بناها و ساختمان‌هایی است که پس از زلزله به زیر آب رفته بودند، از این رو کشف ساختمان‌هایی همچون معابد، پایگاه‌های نظامی و حتی کوچه‌های شهری در این موارد به مراتب آسانتر از مناطق ویران شده بشری است. علاوه بر کاخ منصوب به کلئوپاترا،‌ باستان‌شناسان همچنین موفق به کشف یافته‌های دیگری همچون ظروف سرامیکی وارداتی، مجسمه کوچکی از فرعون بطلمیوس هشتم، پدر ملکه کلئوپاترا،‌ کوزه‌های تدفینی فلزی،‌ طلسم‌هایی به بزرگی ناخن و ظرف‌های سربی کوچک، مخصوص دفن شدن زیر پای خدایان، شدند.

طی سالهای اخیر آثار زیادی شامل تصاویری از چند الهه تمدن مصر باستان در یک تپه سنگی هرم شکل به همره مجسمه‌ هایی از سر یک مرد، چند ماسک و صدها سکه کشف شده‌ اند که می توانند نشانه‌ هایی از دفن مارک آنتونی در این مکان باشند، همچنین با استفاده از فناوری لیزر دو اتاق، یک سالن بزرگ و یک راهرو را در این تپه ‌کشف شده، این در حالی است که طی سالهای اخیر به دلیل شرایط سیاسی در مصر که به برکناری سه رئیس جمهور انجامید، پروژه کاوش در ابوسیر بارها متوقف شده است.

در همین حال تعدادی از باستان شناسان که از چند دهه قبل به دنبال کشف مقبره‌ کلئوپاترا و مارک آنتونی هستند، اعلام کرده اند که هیچگاه به اندازه‌ حالا نسبت به کشف این مقبره‌ در ماههای آتی خوشبین نیستند، البته تلاشها برای کشف این مقبره‌ از زمان تصرف مصر توسط «ناپلئون بناپارت»، امپراطور فرانسوی در حدود یک قرن پیش آغاز شده‌، اما در دهه های اخیر شکل جدی به خود گرفته است.

محققان نیز بر این باورند که با کشف مقبره‌ کلئوپاترا و مارک آنتونی به بسیاری از پرسش‌ها درباره‌ی اهرام ثلاثه و قدمت مجسمه‌ی ابوالهول که برخی آن را یک شاهکار معماری 10هزار ساله می‌دانند، پاسخ داده خواهد شد.

البته داستان زندگی کلئوپاترا و مارک آنتونی، الهام‌بخش شاعران و نویسندگان زیادی در طول قرن‌های گذشته نیز بوده و تا به‌حال از زندگی این دو، فیلم‌های زیادی ساخته شده و نمایش‌های زیادی نیز به روی صحنه رفته‌اند که از آن جمله می‌توان به فیلمی از زندگی کلئوپاترا با بازی «الیزابت تایلور» در نقش کلوپاترا که در سال 1963 روی پرده‌ سینماها رفت، اشاره کرد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها