امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141913
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 52
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران، غلامحسین اسماعیلی، صبح امروز به طور سرزده از حوزه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران، غلامحسین اسماعیلی، صبح امروز به طور سرزده از حوزه قضایی شهرستان شهریار بازدید کرد و از نزدیک با همکاران قضایی و اداری به گفت‌وگو پرداخت.

وی در این دیدار ضمن قدردانی از زحمات ارزشمند همکاران در این حوزه قضایی اظهار داشت: اگر در کنار مسئولیت خطیر قضا و کار پرحجم، توجه به آثار و برکات آن داشته باشیم به طور قطع سختی کار بر ما هموار خواهد شد، ولی چنانچه از این امر غافل باشیم هم خودمان و هم اطراف پرونده آسیب خواهند دید.

اسماعیلی افزود: به همین جهت تأکید می‌کنم که در تمامی لحظات، ارزش کار قضایی مدنظر همکاران باشد، به عنوان مثال تلاش‌ها و زحمات بی‌شائبه پدر و مادر نسبت به فرزندان و همچنین کوشش‌های خالصانه فرزندان در جهت نگهداری از والدین از کار افتاده‌ و زمین‌گیر، اموری سخت و طاقت‌فرسا هستند اما با عنایت به ارزش و مزد و پاداش آن بسیار شیرین و گوارا می‌‌شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: باید متوجه باشیم که خدمت در جهت اجرای عدالت و احقاق حقوق مردم بسیار مقدس بوده و سختی‌هایی نیز دارد که توجه به تقدس و ارزش کار، سختی‌ها و مرارت‌ آن را قابل تحمل می‌‌کند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: باید تلاش کنیم که اجرای عدالت به نحو عادلانه صورت گیرد، باید توجه داشت که عدالت در دستگاه قضایی تنها در تصمیمات متخذه ظهور و بروز پیدا نمی‌کند بلکه لازم است این امر در تمامی فرآیند دادرسی مراعات شود، یعنی از بدو دادرسی و پذیرش دادخواست و شکوائیه و نیز اثناء دادرسی یعنی مواجهه قضای با اصحاب پرونده، و استماع اظهارات و مدافعات و نحوه برخورد با آن‌ها و نهایتاً انشاء و صدور رأی باید تمامی امور بر محور عدالت انجام پذیرد.

اسماعیلی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) در کلام گهربار خود فرمودند« آغاز عدالت در عالم آخرت، قبرها هستند که همه بندگان خدا به یک شکل در کنار هم آرمیده‌اند و تفاوتی میان فقیر و ثروتمند نیست. باید در عدالت‌خانه از آغاز تا انجام بر محور عدالت حرکت کنیم و هیچ‌گونه تبعیض و تمایزی برای طرفین پرونده قائل نباشیم» ما باید از این مثال درس بگیریم و در آن صورت به هدف خواهیم رسید چرا که بخش عمده‌ای از گلایه‌های مردم در رابطه با فرآیند دادرسی است و نه تصمیمات قضایی و احکام صادره و در نتیجه حتی اگر حکمی بر خلاف میل مردم صادر شود ولی آن‌ها فرآیند دادرسی را عادلانه بدانند به راحتی آن را خواهند پذیرفت و برعکس اگر حکم عادلانه باشد ولی بر فرآیند دادرسی اشکال داشته باشند آن را نخواهند پذیرفت.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: وظیفه ما این است که فرآیند دادرسی را عادلانه اجرا و در نهایت حکم عادلانه صادر کنیم، در این صورت از گله‌مندی ارباب رجوع کاسته می‌شود و سطح رضایتمندی مردم ارتقا می‌یابد.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: سعی شود عدالت در دسترس مردم باشد این به معنی توسعه واحدهای قضایی در هر کوی و برزن نیست که خود فی‌نفسه امر ارزشی است، بلکه منظور رفع موانع و حجاب‌ها در مسیر دسترسی به قضات است تا آن‌ها بتوانند به راحتی و بدون واسطه به سهولت به قضات دسترسی پیدا کرده و مطالب خود را منعکس کنند تا از این طریق کارچاق‌کن‌ها و دلال‌ها حذف شده و چهره عدلیه مخدوش نشود.

وی تأکید کرد: البته لازم است در این خصوص فرهنگ‌سازی شود که برای دیدار با قضات نیاز به رابطه و واسطه نیست که تحقق این مهم نیز باعث افزایش اعتماد عمومی نسبت به دستگاه قضایی خواهد شد.

اسماعیلی در ادامه به کمبود شدید کادر قضایی و اداری در دادگستری استان تهران اشاره کرد و اظهار داشت: متأسفانه امروز کمبود پرسنل قضایی و اداری در کل قوه قضاییه و به ویژه در دادگستری استان تهران یکی از معضلات مهم به شمار می‌رود که موضوع چرخه مناسب قضایی و ارتقای همکاران را دچار مشکل کرده و از طرف دیگر فشار شدید کاری به آنان تحمیل می‌‌کند که واقعاً طاقت‌فرساست و ضروری است در این رابطه سریعاً تدابیر لازم اتخاذ شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران در پایان سخنان خود، در جهت رفع مشکلات مطروحه در حد مقدورات قول مساعد داد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار