امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۵:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141929
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «هومبرتو دلا ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «هومبرتو دلا کایه» رئیس تیم مذاکره‌کنندگان دولت کلمبیا با نیروهای مسلح انقلابی (فارک) اعلام کرد که از توافق‌نامه‌های صلح بر اساس درخواست مردم این کشور حمایت خواهیم کرد.

«دلا کایه» تاکید کرد که توافق‌نامه‌های صلح ایجاد شده در «هاوانا» (پایتخت کوبا) زمانی پایدار است که مورد توافق و تائید مردم کلمبیا قرار گیرد.

وی گفت: در میز مذاکرات صلح دولت کلمبیا و «فارک» در «هاوانا» یک توافق از این‌که به مردم این کشور اجازه داده شود تا درباره توافقات صورت گرفته اظهارنظر کنند وجود دارد؛ زیرا در این صورت است که یک توافق پایدار صورت خواهد گرفت.

«ادواردو مونته آلگره» دادستان کل کلمبیا خواستار پایان گمانه‌زنی‌ها درباره توافق‌نامه‌های صلح در این کشور شد.

«دلا کایه» افزود: بایستی حدس و گمان‌ها پیرامون مذاکرات صلح و توافقات صورت گرفته در این کشور پایان یابند؛ چرا‌که به تازگی بیش از حد سر و صدا، ایده‌ها و بحث‌های علمی در این زمینه وجود دارد.

از سوی دیگر مذاکره کنندگان «فارک» نیز حمایت مردم کلمبیا از روند مذاکرات صلح و توافقات صورت گرفته در «هاوانا» را امری ضروری دانسته و اعلام کردند که این مذاکرات یک واقعیت سیاسی است نه یک فرآیند قانونی.

دولت «سانتوس» و «فارک» گزارش دادند که سی‌و‌دومین دور از مذاکرات صلح در «هاوانا» در 2 فوریه سال جاری آغاز خواهد شد.

از سرگیری مذاکرات صلح برای 26 ژانویه سال جاری برنامه‌ریزی شده بود اما طرفین این تاریخ را به تعویق انداختند و اشاره کردند که این امری طبیعی است که برنامه‌ریزی‌ها تحت پیشامدهای مختلفی تغییر یابند.

این دور از مذاکرات صلح که پس از تعطیلات کریسمس از سر گرفته می‌شود از 2 تا 12 فوریه برگزار خواهد شد و در آن جا چهارمین مورد از دستور کار این مذاکرات بر پایه به رسمیت شناختن و جبران خسارات قربانیان درگیری‌های مسلحانه در این کشور مورد بحث قرار خواهد گرفت.

دولت کلمبیا و «فارک» مذاکرات خود را از 19 نوامبر 2012 (29 آبان 91) با هدف برقراری صلح و پایان دادن به درگیری موجود در این کشور که بیش از نیم قرن به طول انجامیده آغاز کرده‌اند؛ این درگیری‌ها تاکنون220 هزار نفر کشته و 6 میلیون و 800 هزار نفر آواره بر جای گذاشته است.

تاکنون، مذاکرات مذکور موجب توافق روی 3 مسئله از 6 موضوعی که در دستور کار قرار داشت شده است، از جمله اصلاحات روستایی در می 2013 (اردیبهشت 92)،  مشارکت سیاسی در نوامبر 2013 (آبان 92) و مواد مخدر در می 2014 (اردیبهشت 93).

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها