امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141931
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 31
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «هیثم المناع» رئیس کمیته ملی هماهنگی سوریه یک بار دیگر بر حل و فصل سیاسی ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «هیثم المناع» رئیس کمیته ملی هماهنگی سوریه یک بار دیگر بر حل و فصل سیاسی بحران سوریه بر اساس توافق ژنو 1 تأکید کرد.

المناع در نشست خبری گروه‌ها و چهره‌های معارض سیاسی و هنری سوریه پافشاری کرد که راهکار سیاسی خواسته و مطالبه ماست اما ما همه معارضان سوری را نمایندگی نمی‌کنیم.

شبکه خبری «راشا تودی»، گزارش داد «جمال سلیمان» بازیگر سوری نیز که به یکی از معارضان دولت این کشور تبدیل شده نیز بر راهکار سیاسی پافشاری کرد و ابراز امیدواری کرد که بتوانند تغییری در وضعیت بحران سوریه ایجاد کنند.

بر اساس بیانیه‌ای که در این نشست صادر شده همه طرف‌های معارض حاضر در نشست قاهره بر لزوم گام‌های عملی بر اساس وحدت سوریه و احترام به استقرار و حاکمیت این کشور تأکید کردند و اعلام کردند که خواستار ایجاد دولت انتقالی از سوی معارضان و نمایندگان دولت بر اساس بندهای بیانیه ژنو 1 هستند.

بر اساس این بیانیه دولت انتقالی در سوریه باید دست کم 10 مورد را محقق کند از جمله:

1-انتقال به حکومتی دموکراتیک و مدنی که دارای حاکمیت باشد بر اساس راهکاری ملی و سیاسی.

2-توافق برای برگزاری نشست و میثاق ملی برای تأسیس دولتی مدرن و دموکراتیک که آزادی‌های سیاسی ، حقوقی و مدنی شهروندان را تضمین کند و میان همه مردم کشور برابری بر قرار کند.

3- لزوم حل  و فصل نهایی بحران سوریه به گونه‌ای که خواسته‌های مردم این کشور را بر پایه بیانیه ژنو1 نمایندگی کند و تضمین‌های بین الملل بر آن نیز وجود داشته باشد.

4- عدم اتحاد تلاش‌های معارضان به عاملی منفی برای ایجاد راهکاری برای حل بحران به شمار می‌رود.

5- آزادی همه زندانیان، فراهم شدن شرایط بازگشت آوارگان سوری به کشور و رفع تحریم‌های اقتصادی.

6- پایان دادن به حضور نظامی افراد غیر سوری در کشور

7- اجرای راهکار سیاسی، مستلزم بازسازی بدنه نظامی کشور و وارد کردن گروه‌های معارض مسلح برای حل سیاسی بحران است.

8- درخواست از سازمان‌های بین المللی برای تحمل بار مسئولیت خود در مبارزه با تروریسم و درخواست از همه کشورها برای احترام گذاشتن به بندهای 2170 و 2178 قوانین مبارزه با تروریسم سازمان ملل.

9-اجرای راهکار سیاسی مستلزم تغییر اساسی بر اساس اصول دموکراسی و مبارزه با خشونت و طائفه گرایی است.

10- آماده سازی برای نشستی ملی در قاهره که در بهار آینده برگزار می‌شود و تشکیل کمیته‌ ارتباط با طرف‌های معارض سوریه و تلاش برای پیدا کردن راهکار در چارچوب نشست قاهره.

بر همین اساس در نشست امروز معارضان سوری در قاهره قرار شد کمیته‌ای برای دعوت از طرف‌های معارض سوری به منظور وحدت تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران تشکیل شود که هیثم مناع، ولید البنی، صالح النبوانی، فراس الخالدی،فایز ساره،جمال سلیمان و جهاد مقدسی اعضای آن را تشکیل می‌دهند.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها