امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۵:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141955
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 15
«بسام ابوعبدالله»، استاد روابط بین الملل دانشگاه دمشق در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق درباره تجاوز ...

«بسام ابوعبدالله»، استاد روابط بین الملل دانشگاه دمشق در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق درباره تجاوز هوایی اخیر اسرائیل به قنیطره در جولان سوریه گفت:تجاوز اسرائیل به سوریه و هدف گرفتن فرماندهان حزب الله این گمان را نزد اسرائیلی‌ها تقویت کرده که می توانند با حمایت از گروه‌های تروریستی ایده ایجاد «دیوار خوب» را پیاده کنند.

بعد از شکست طرح سقوط دمشق، رژیم صهیونیستی تلاش می کند آنچه را که به اصطلاح «دیوار خوب» می نامد، در جنوب سوریه ایجاد کند تا عناصر مسلح مخالف سوری از طریق آن از این رژیم در برابر جبهه سوریه حمایت کنند.

ابوعبدالله افزود: اسرائیل با حمایت از جبهه النصره یا دیگر گروه‌های تروریستی می‌خواهد مانع رسیدن جبهه مقاومت از جنوب لبنان به سوی قنیطره و جولان اشغالی سوریه شود و نقشه اسرائیل ایجاد دیواری برای ممانعت از حضور مقاومت در طول خط مرزی بین سوریه  و لبنان است.

استاد دانشگاه دمشق تاکید کرد: اسرائیل در طول این چهار سال از بحران سوریه به دنبال پیاده کردن ایده دیوار خوب بوده و این را با تجاوزات مکرر به خاک سوریه یا حمایت آشکار از گروه‌های مسلح چه به صورت لجستیک و چه اطلاعاتی و یا با درمان بیش از یک هزار و دویست تن از تروریست‌ها  و یا همکاری با اردن در کمک به تروریست‌ها نشان داده است.

ابوعبدالله گفت :محور مقاومت شامل سوریه، حزب الله و ایران طرحی را در حال اجرا دارند که تشکیل جبهه مقاومت مردمی نامیده می‌شود و این طرح قرار است در برابر راهبرد اسرائیل برای ایجاد دیوار خوب قرار گیرد و بشار اسد،رئیس جمهور سوریه هم در تابستان سال 2013 اعلام کرد که سوریه جبهه مقاومت مردمی جولان را بازخواهد کرد و این طرح اکنون عملی شده و گروه‌های مقاومت مردمی برای این امر آموزش دیده‌اند و این موجب نگرانی اسرائیلی‌ها شده است.

تحلیلگر سیاسی سوریه گفت:از جمله اهداف دیگر تجاوز اسرائیل با مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 مرتبط است و به اعتقاد من محاسبات اسرائیل در  زمان کنونی اشتباه از آب درآمده است و اسرائیل خواست این پیام را بدهد که هرگز اجازه تشکیل مقاومت مردمی در سوریه را نمی دهد اما اسرائیل حماقت بزرگی مرتکب شد چرا که فرماندهان حزب الله و یک افسر بلندپایه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را هدف گرفت بنابراین پاسخ ایران و حزب الله به این اقدام تروریستی اسرائیل حتمی است.

ابوعبدالله درباره چگونگی پاسخ مقاومت به تجاوز اسرائیل گفت: حزب الله فعلا از چگونگی پاسخ حرفی نمی‌زند و اکنون شهدای خود را تشییع کرده است و در ایران فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران ، رئیس مجلس و دیگر شخصیت‌ها اظهارات بسیار قدرتمندانه‌ای بر زبان آورده‌اند که اسرائیل را تکان داده است تا جایی که این رژیم به نقل از منابع امنیتی خود گفته که فرمانده ایرانی از اهداف حمله نبوده است.

تحلیلگر سیاسی سوریه تصریح کرد: پاسخ مقاومت حتمی است اما اینکه چه زمانی و چگونه خواهد بود،  احدی جز افرادی که برنامه‌های محور مقاومت را وضع می کنند نمی‌تواند تشخیص بدهد.

مقاومت قدرت راهبردی سوریه در برابر طرح صهیونیست‌هاست

وی افزود: سوریه جزیی ازمحور مقاومت است و ما در مقام فرهیختگان سوریه نیز به مدرسه مقاومت که قدرتی راهبردی در برابر طرح صهیونیستی ایجاد کرده است ایمان داریم و مطمئنا طرح صهیونیستی همان طرح تکفیری است چرا که تکفیری‌هایی که از همه جای جهان و منطقه به سوریه آورده شدند در حال اجرای نقشه صهیونیست‌ها هستند چرا که با دشمن صهیونیستی که با انها فاصله‌ای ندارد جنگ نمی‌کنند و این مساله تکفیری ها را رسوا کرده است در حالی که پروژه مقاومت حفاظت از خاک و ناموس است در حالی که تکفیری‌ها به خاک و ناموس تجاوز می‌کنند و تنها مزودرانی هستند که به عناوین مخلتف برای اجرای پروژه صهیونیستی و مرتبط با وهابیت که از سوی شیوخ خلیج فارس تامین مالی می شود کار می‌کنند.

ابوعبدالله گفت: حزب الله با ورود به سوریه و شریک شدن در نبرد برای دفاع از خط مقاومت قصد حفاظت از لبنان و صلح داخلی آن را داشته است و برای بسیاری در داخل لبنان که به زبان مذهبی یا طائفه‌ای سخن می‌گفتند روشن شده که اقدام حزب الله در ورود به سوریه درست بوده و اگر حزب الله به سوریه نرفته بود گروه‌های تکفیری اکنون در داخل شهرهای لبنان بوده و جنگ داخلی ویرانگری این کشور را فراگرفته بود.

هراس غربی ها از تبعات حمایت از تروریسم در سوریه

تحلیلگر سیاسی سوریه تاکید کرد:گروهی که خود را دوستان سوریه می‌خوانند در واقع دشمنان سوریه هستند آنها وقتی نقشه خود برای سوریه که در راستای منافع اسرائیل بود ناکام دیدند این روزها رفتارهای ضد و نقیضی از خود بروز می‌دهند.

وی افزود: اروپایی‌ها از تبعات حمایت از تروریسم در سوریه مشابه آنچه که در پاریس اتفاق افتاد هراس دارند و حتی آمریکا دیگر از سرنگونی نظام بشار اسد و یا کناره گیری وی سخنی نمی گوید و تغییرات آشکاری در سخنان غربی ها روی داده که واقعیت آنچه را برای سوریه ساخته بودند روشن می کند .

ابوعبدالله با اشاره به تغییر دیدگاه افکار عمومی غربی‌ها و حتی در داخل آمریکا به سوریه گفت: غرب اکنون شاهد پیامدهای گسترش تروریسم و افراط گرایی است و بهای خطری را که برای منطقه ساخته و پرداخته کردند دیر یا زود خواهد داد.

وی افزود: اگرچه ممکن است غرب دست از اهداف راهبردی خود برای سوریه به طور کلی نکشیده باشد اما اهداف تاکتیکی آن شروع به تغییر کرده است و لحن سخن غربی‌ها آشکارا فرق کرده است و این را در نشست پنجشنبه گذشته در لندن هم می‌توان شاهد بود که غرب از اهداف بزرگ خود برای سوریه دست برداشته بخصوص که اکنون تروریسمی را که برای اجرای پروژه خود در سوریه ساخته و پرورش دادند از کنترلشان خارج شده است.

تحلیلگر سیاسی سوریه گفت: این مردم سوریه و عراق بودند که با تمسک به محور مقاومت اهداف غرب و رژیم های عربی سرسپرده آنها در حاشیه خلیج فارس و همچنین ترکیه را ناکام گذاشتند و اکنون آنها در بن بستی واقعی به سر می برند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها