امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۱۶:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141968
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، کتاب گلچین یک در سال 1379 منتشر شده و حاوی 18 قطعه از آثار استاد شفیعیان برای ساز سنتور است. در آلبوم گلچین یک قطعات با ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، کتاب گلچین یک در سال 1379 منتشر شده و حاوی 18 قطعه از آثار استاد شفیعیان برای ساز سنتور است. در آلبوم گلچین یک قطعات با نگاهی پژوهشی و آموزشی نواخته شده‌اند.

با توجه به اینکه اکثر قطعات این مجموعه در اوایل دهۀ 50 اجرا شده بودند و اجراهای اصلی آنها در دسترس نبودند لذا برای معرفی هر چه بهتر آثار استاد شفیعیان این مجموعه در زمستان 1391 اجرای مجدد و ضبط شد و هم اکنون در دسترس علاقمندان آن قرار می گیرد.

در یادداشتی که به همراه این آلبوم منتشر شده، آمده است:‌ «اثرِ پیش رو، بازسازیِ دوره ای درخشان از موسیقی ایرانی است که در آن، مفهوم واقعی همنوازی با ساز کوبه‌ای به چشم می‌آید. دوره‌ای که تنبک همانند سازِ نغمه پردازِ همراهِ خود، نقشی بنیادین در اجرا داشته است. شاید بتوان همنوازی هنرمندان بزرگوار رضا شفیعیان و بهمن رجبی را نقطه عطفی در این زمینه قلمداد کرد.

ارتباط متقابل دو ساز تنبک و سنتور که نقشی تنگاتنگ و درخشان را در کنار هم ایفا می‌کنند باعثِ ایجادِ هماهنگی در ساختار و جمله بندیِ این آثار شده است. تاحدی که فقدان هر یک از این دو ساز، باعث خلاء شنیداری می شود. شاید تاثیر پذیری این دو هنرمند از گذشتگان و معاصرین خود بیشترین اثر را در ارائه هرچه بهتر این آثار داشته است. این تاثیر پذیری را می‌توان هم از لحاظ جمله بندی و ساختار ملودیک و هم بیان ریتمیک ، بررسی نمود.»

از بهمن رجبی همنوازی با هنرمندانی چون منصورنریمان، حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان، محمد موسوی، کامران داروغه، مجتبی میرزاده و... به یادگار خواهد ماند.  اوج این همنوازی ها را می‌توان در آثارِ مشترکِ ایشان و رضا شفیعیان شنید. حاصل این همراهی، طراحی و اجرای حدود صد قطعه و اثر هنری در دهه 50 است که گزیده‌ای از آنها در مجموعه های گلچین 1 و گلچین 2 به هنردوستان ارائه خواهد شد. این دو مجموعه با نگاهی آموزشی گردآوری و اجرا شده‌اند و در ابتدا قرار بود به صورت تکنوازی سنتورمنتشر شوند. اما با توجه به نقشِ اساسی تنبک در این مجموعه آثار، اجرای بدون تنبکِ آنها خالی از لطف بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها