امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142030
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۱
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کمیسیون انرژی مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 94 تصویب کرد:« گازوئیل سهمیه‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کمیسیون انرژی مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 94 تصویب کرد:« گازوئیل سهمیه‌ ای وسایل نقلیه بین‌شهری تنها بر اساس بارنامه و کارنامه اختصاص یابد و صرفا قیمت گازوئیل آزاد افزایش یابد.»

بر اساس این مصوبه قیمت گازوئیل سهمیه‌ای تغییری نخواهد کرد اما قیمت گازوئیل آزاد به نرخ‌های واقعی نزدیک‌تر خواهد شد. کارشناسان معتقدند با توجه به زیرساخت ایجاد شده در صدور الکترونیکی بارنامه برای کامیون‌ها و اتوبوس‌های بین‌شهری اجرای این طرح بدون مشکل و به سرعت قابل عملیاتی شدن است.

کارشناسان می‌گویند با توجه به اینکه به سهمیه گازوئیل به اندازه دو برابر نیاز خودروهای سنگین اختصاص داده می‌شود، خودروهای سنگین یکی از مجاری مهم قاچاق و خروج سوخت از چرخه مصرف داخل کشور محسوب می‌شوند و اختصاص سهمیه گازوئیل بر اساس بارنامه می‌تواند بخش اعظم قاچاق روزانه 7 میلیون لیتر گازوئیل از کشور را متوقف کند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر لیتر گازوئیل در بازار جهانی لااقل 40 سنت در هر لیتر است با اجرای موفق این طرح جلوی خسارت سالانه 1 میلیارد دلاری به کشور از محل قاچاق گازوئیل گرفته می‌شود.

مصوبه اخیر کمیسیون انرژی مجلس بر اساس نظام قیمت‌گذاری پلکانی افزایشی یا IBT اتخاذ شده است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار