امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۸:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142033
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۱
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ونسا پوسیچ وزیر امور خارجه کرواسی که به تهران سفر کرده پیش از ظهر امروز ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ونسا پوسیچ وزیر امور خارجه کرواسی که به تهران سفر کرده پیش از ظهر امروز (یکشنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در نشست خبری مشترک به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وزیر خارجه کرواسی در ابتدای این نشست خبری ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران، عنوان کرد: در خصوص روابط دو کشور و روابط ایران و اتحادیه اروپا و مذاکرات جاری هسته‌ای تبادل نظر کردیم و معتقدیم این مذاکرات هسته‌ای بسیار مهم و حیاتی است و الان در زمان حیاتی در تاریخ هستیم.

پوسیچ با باین اینکه شانس بسیار بالایی است که این مذاکرات سخت را به موفقیت برسانیم، خاطرنشان کرد:  علاقه از سوی دو طرف برای حل این موضوع وجود دارد و اتحادیه اروپا موضع مشخصی دارد مبنی بر اینکه ایران این حق را دارد که از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده کند.

وزیر خارجه کرواسی ادامه داد: باید استفاده شفافی از انرژی هسته‌ای صورت گیرد و برای مقاصد نظامی از آن استفاده صورت نگیرد. نیاز به زمانبندی شفافی برای از بین برداشتن تحریم‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص روابط دوجانبه صحبت کردیم و کرواسی به دنبال همکاری اقتصادی با ایران است.

پوسیچ افزود: از همکاری‌ها در زمینه مبارزه با افراط و خشونت غافل نیستیم. رابطه مستقیمی بین تروریسم، خشونت و اقتصاد وجود دارد و از طریق برقراری رونق اقتصادی می‌توانیم همکاری را در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی افزایش دهیم.

وزیر خارجه کرواسی به نقش ایران در برقراری ثبات در منطقه اشاره کرد.

پوسیچ در پاسخ به سؤالی در خصوص همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و کرواسی اظهار داشت: کرواسی مطمئنا به عنوان عضو جدید و جدیدترین عضو اتحادیه اروپا که از جنگ و خونریزی نجات یافته و به ثبات رسیده علاقه‌مند است راه‌حلی را بیابد و توافقی را اجرا کند که اتحادیه اروپا و کشورهای غربی و ایران روابطشان گسترش یابد.

وی حصول توافق جامع هسته‌ای را به نفع همه دانست و گفت:‌ کرواسی در کارخانه‌ای در ایران سرمایه‌گذاری کرده و شرکت‌های این کشور برای سرمایه گذاری در ایران علاقه‌مند هستند.

وزیر خارجه کرواسی عنوان کرد که در زمینه دارو، فلزات و ... زمینه همکاری بین دو کشور وجود دارد و کرواسی همواره علاقه‌مند ارتقاء روابط با ایران بوده است.

وی یادآور شد: فرایند لغو تحریم‌ها علیه ایران باید شروع شود.

 

در حال تکمیل...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها