امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142037
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۱
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هند، یکی از مشتریان گاز ایران است که بر اساس مذاکرات خط لوله صلح قراربود پس از پاکستان و ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هند، یکی از مشتریان گاز ایران است که بر اساس مذاکرات خط لوله صلح قراربود پس از پاکستان و از طریق خط لوله صلح، گاز ایران به هند متصل شود اما پس از بلاتکلیف ماندن این خط لوله در خاک پاکستان، به نظر می رسید هند نیز در بلاتکلیفی به سر می برد.

اما به گفته مقامات ایرانی، مذاکرات ایران با هند برای حل مسائل دو کشور پس از لغو برخی تحریمها ادامه دارد و ایران همچنان موضوع افزایش مبادلات نفتی با این کشور را از جمله صادرات گاز دنبال می کند.

یک مقام مسئول در وزارت نفت در این رابطه به خبرنگار فارس گفت: مذاکرات ایران و هند به منظور صادرات گاز به این کشور از طریق خط لوله دریا در حال بحث و بررسی است که براین اساس خط لوله به طور مستقیم به هند کشیده شده و پاکستان از گاز ایران بی بهره خواهد بود.

وی ادامه داد: هند که در سالهای گذشته در قالب مذاکرات خط لوله آی پی آی با جدیت به دنبال خرید گاز از ایران بود، پس از این که با همسایه خود پاکستان بر سر مساله هزینه های ترانزیت و حمل گاز ایران از طریق خاک این کشور به توافق نرسید، از مذاکرات سه جانبه کناره گیری کرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: اگر احداث این خط لوله نهایی شود، سعی خواهد شد از خط لوله هفتم سراسری به منظور گاز رسانی به شهرها و بخش های مختلف شرق ایران استفاده شود و اگر مذاکراتی به منظور صادرات گاز به چین و کشورهای شرقی آسیا صورت گیرد از طریق همین خط لوله صادرات گاز را انجام می دهیم.

این گزارش اضافه می کند، بنابر اعلام موسسات بین المللی انرژی، هند دومین مصرف کننده بزرگ انرژی در ٣٠ سال آینده خواهد شد که به دنبال راه‌های مطمئن تامین انرژی است و همه فرصتهای موجود در منطقه را برای رسیدن به این هدف دنبال می کند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار