امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۶:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142039
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۱
تعداد بازدید: 36
محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، شنبه شب پس از تماشای فیلم «شیار 143» در سینما آزادی در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری ، مهدوی ...

محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، شنبه شب پس از تماشای فیلم «شیار 143» در سینما آزادی در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; < /a> گفت: فیلم را برای چندمین بار می‌دیدم و این باعث شد با کنکاش و دقت بیشتری فیلم را ببینم. در فیلم‌هایی با موضوع دفاع مقدس، فیلم «شیار 143» یک کار متفاوت بود. فیلمنامه و کارگردانی فاخر در این فیلم جلوه کرده است.

محمدرضا باهنر در ادامه افزود: بیشتر آن کسانی که این دوران را گذرانده‌اند، یعنی خانواده‌هایی که دنبال مفقودالاثرهای خود بودند مطمئنا با این اثر ارتباط خوبی برقرار کردند و فیلم را با زندگی خود تطبیق می‌دهند. بعد از دیدن فیلم می‌توانی حس کنی تمام دست اندرکاران فیلم، ادراک صحیحی از حال و هوای این خانواده‌ها داشتند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیگر آثار خوب دفاع مقدس گفت:«شیار 143»  اثر فاخر و ماندگاری است و بعد از بیست و چند سال از پایان جنگ اثر متفاوتی در این ژانر ساخته شد. البته آثار ارزشمندی در طول این سالها ساخته شده است اما نگاه این فیلم زاویه خاصی از جنگ تحمیلی را به نمایش گذاشت.

باهنر استقبال مردم از این فیلم را عالی توصیف کرد و ابراز داشت: قاعدتا استقبالی که در داخل کشور توسط مخاطبین سینما از فیلم شده نشان از موفقیت این فیلم دارد اما باید به افتخارات این فیلم در مجامع بین المللی و جشنواره های سینمایی با دقت بیشتری نگاه شود. موفقیت بین المللی این فیلم گویای این واقعیت است که چنین صحنه ای  که دلدادگی زیبای مادر ایرانی است که در یک اثر به بهترین شکل به تصویر کشیده شده و شاید به این راحتی این کار را در سینما تکرار کنیم.

باهنر دلیل اصلی موفقیت این فیلم را برخورد واقعی و به دور از تخیل با موضوع فیلم دانست و افزود: سازنده اثر تصورات و تخیل خود را در فیلم وارد نکرده و با توجه به واقعیت هایی که در جامعه حضور و بروز دارد در راستای ساخت اثر تلاش کرده است. این حقیقت به خوبی کشف شد. حقیقتی که خیلی از خانواده های ما با آن زندگی کردند و هنوز هم عده ای هستند که همین گونه که در فیلم دیدیم ، زندگی می کنند.

 وی افزود: چون خودم کرمانی هستم با لهجه نیز ارتباط برقرار کردم. بسیار خوب توانسته بودند فرهنگ و زبان مردم آن منطقه را نشان دهند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی شیار143 را مصداق صادرات فرهنگی دانست و تا کید کرد: ما اعتقاد داریم حاکمیت به صورت مستقیم وظیفه ای در ساخت و تولید ندارد کما اینکه در ساخت این اثر هم  نقشی نداشته است. حال که این کار با این کیفیت و استاندارد تولید شده، از این به بعد وظیفه سازمان و ارگان هایی از قبیل سازمان فرهنگ و ارتباطات ،وزارت ارشاد ،معاونت سینمایی، خانه سینما و مجموعه هایی از این دست هست تا در اشاعه این اثر در فضای بین الملل همت کنند تا فیلم هنری با معیارهای انقلاب در سطح بین الملل به خوبی دیده شده و بستر صادرات آثار فرهنگی ایجاد شود.

باهنر در ادامه گفت: باید نگاه حرفه ای به آثار ساخته شده داشته باشیم. اثری مثل شیار 143 نباید در محافل سینمایی به عنوان رقیب به آن نگاه شود بلکه کسانی که در جایگاه تصمیم گیری هستند تمام توان خود را برای حضور هر چه بهتر در نمایش بین الملل به کار ببندند و امکان آن را فراهم کنند.

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری افزود:  فیلم شیار143 در دل من این روشنی را به وجود آورد تا این مسیر ادامه پیدا کند و بسیاری از زوایای عرصه دفاع مقدس که هنوز تاریک مانده و کشف نشده است توسط دیگر هنرمندان و نویسندگان نیز به چشم بیاید. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری که با این مضمون فرموده بودند ما در عرصه دفاع مقدس با اینکه کار زیاد انجام دادیم اما کارهای نکرده ای ما خیلی بیشتر است، همانند این فیلم باید به سمت سوژه های نو و بکر حرکت کرد.

وی در پایان ابراز داشت: تا نسل و زبان و حافظه دفاع مقدس زنده است و می توان به آنان مراجعه کرد باید این کشف ها صورت بگیرد. فیلم شیار 143 به عنوان یک حرکت مستقل اثر فاخری است ، خود این حرکت ، جرقه ای خوبی برای ساخت آثاری از این دست خواهد بود. شیار 143 ، معبر خوبی برای ورود به آثار بکر و تازه است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

آخرین اخبار
پربازدید ها