امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142074
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۰
تعداد بازدید: 125
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رای‌دهندگان یونانی امروز به پای صندوق‌های رفته‌اند، در حالیکه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رای‌دهندگان یونانی امروز به پای صندوق‌های رفته‌اند، در حالیکه پیش‌ بینی‌ها از پیروزی حزب چپ‌گرای «سیریزا» با هدایت رهبر کاریزماتیک جوانش «الکسیس سیپراس»، بر حزب حاکم به ریاست «آنتونیوس ساماراس» حکایت دارد. امری که در صورت وقوع، اتحادیه اروپا را در بازپس‌گیری طلب 320 میلیارد یورویی‌اش به یونان به دردرسر بسیار خواهد انداخت.

روزنامه «ایندیپندنت» گزارش خود در این باره را با بررسی بحران اقتصادی یونان و وخامت اوضاع مردم این کشور آغاز کرده می‌نویسد که دیروز در مرکز آتن باران می‌بارید و همین امر، رساندن غذا به بی‌خانمان‌ها را دشوار کرده بود. «یانیس» شهروند یونانی می‌گوید: «به طور معمول، مردمی که در خیابان زندگی می‌کنند در نقاطی جمع می‌شوند که از راه هوایی که از زیرزمین ساختمان‌ها به خیابان می‌خورد، گرم شوند بنابرین پیدا کردنشان آسان است. ولی وقتی باران می‎بارد، به دنبال پناهگاه به زیر پل‌ها و جاهایی مثل آن هجوم می‌برند و غذا رساندن به آنها سخت‌تر می‌شود».

یانیس امیدوار است که پیروزی «سیریزا» حزب چپ‌گرای یونان، در انتخابات امروز، به کاهش فقر و نومیدی عمومی بیانجامد و می‌گوید که فکر نمی‌کند قدرت گرفتن سیریزا «همین فردا دره سبز و گاو طلایی» برایشان به ارمغان بیاورد اما به تحقق «برخی اصلاحات» از سوی این حزب در جامعه امید بسته است.

یانیس ممکن است ساعت 7 بعد از ظهر امروز به وقت محلی، زمانی که انتخابات تمام می‌شود، به آرزویش برسد.

ایندپندنت می‌نویسد حزب چپ‌گرای یونان به احتمال زیاد امروز قدرت را از حزب راست میانه این کشور خواهد گرفت و این امر برای بروکسل چالشی اساسی خواهد بود زیرا به تغییر سیاست‌های یونان در بازپرداخت بدهی 320 میلیارد یورویی‌اش به اتحادیه اروپا منجر خواهد شد. نتایج نظرسنجی در چند روز گذشته نشان می‌دهد که حزب چپ‌گرای «سیریزا» به رهبری «الکسیس سیپراس»، با فاصله زیادی از حزب حاکم به رهبری «آنتونیوس ساماراس» نخست وزیر کنونی یونان، که در دو سال گذشته با تحمیل سیاست‌های ریاضت اقتصادی برای بازگرداندن وام اتحادیه اروپا تلاش می‌کند، پیش افتاده است و به نظر می‌رسد مردم یونان احساس نمی‌کنند که سیاستهای آقای نخست‌وزیر و روزگار سختی که از سر می‌گذرانند، برایشان سودی به همراه داشته است.

ایندیپندنت در ادامه روزهایی را یادآوری می‌کند که در سال 2012، ساماراس در استادیومی که برای المپیک 2004 ساخته شده بود در کمپین انتخاباتی برای هوادارانش سخنرانی می‌کرد و از سیاست‌های مهاجرتی رقیبش «سیریزا» و مخالفت این حزب با توافق با اتحادیه اروپا خرده می‌گرفت و هواداران میانسالش در تشویق و تایید او فریاد می‌زدند «یونان! یونان! ساماراس! ساماراس!». آقای ساماراس سال 2012 پیروز انتخابات شد اما امروز یونانی‌ها از تلاش در راهی که برایشان این «بینوایی» پایان‌ناپذیر را به ارمغان آورد خسته‌اند.

ایندپندنت در ادامه، دلیل برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام در یونان را «ناتوانی ساماراس در جلب حمایت کافی از سوی مجلس یونان برای انتخاب ماه گذشته ریاست جمهوری در این کشور» معرفی می‌کند که نتیجه شکست وی در کسب بسته‌های حمایت مالی و اقدامات ریاضتی و سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک اتحادیه اروپا در قبال یونان است.

ایندیپندنت در ادامه وخامت اوضاع اقتصادی مردم یونان را مهمترین فاکتور برای انتخاب امروزشان معرفی کرده و به نقش حمایت‌گر خانواده در یونان برای سرپا ماندن خیلی عظیم بیکاران در این کشور پرداخته و به نقل قول یانیس اشاره می‌کند که «اگر بنا بود با مدل انگلیسی پیش برویم نیمی از مردم یونان الان در خیان‌ها بودند».

ایندیپندنت در پایان گزارش به «ریاکاری اتحادیه اروپا» اشاره می‌کند و می‌نویسد که در انتخابات پیشین یونان، اتحادیه اروپا تلاش بسیاری به کار بست که «سیریزا» را از قدرت دور نگاه دارد و در همین حال ادعا می‌کرد که اصلاحات رادیکالِ سیستم قدیمی فاسد سیاسی یونان، باید از سوی احزابی که از آن سود می‌برند پیاده شود. اگر اتحادیه اروپا واقعا خواهان تغییر در یونان است، نیازمند حزبی با همین تعهدات است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار