امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142091
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید نظام‌الدین موسوی امروز در اولین کنفرانس خبری انجمن روزنامه‌نگاران ...

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید نظام‌الدین موسوی امروز در اولین کنفرانس خبری انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در دوره جدید که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن عرض تبریک به مناسبت نزدیک شدن به ایام دهه فجر اظهار داشت: انقلاب اسلامی در شرایطی رخ داد که کویر استبداد زده و استعمارگزیده آن دوران، هیچ حرکت و قیامی را فارغ از دو بلوک قدرت آن زمان (سوسیالیسم و کاپیتالیسم) و به تعبیری بلوک‌های شرق و غرب بر نمی‌تابید.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان بیان داشت: در این میان، انقلاب اسلامی ایران با شعار «نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی»  علاوه بر نفی بلوک‌های قدرت آن زمان، بنیان جدیدی به نام معنویت را به جنبش های سیاسی اجتماعی اضافه کرد که با انقلاب‌های کلاسیک جهان متفاوت بود.

وی ادامه داد: برخی اندیشمندان غربی انقلاب اسلامی ایران را اولین انقلاب پست مدرن و انقلاب به نام خدا نامیدند چون که طرح نوینی در جنبش های جهانی، اداره جامعه و نهضت‌های آزادی بخش به شمار رفت.

موسوی یادآور شد: از بدو انقلاب اسلامی، این حرکت با کارشکنی‌ها، ممانعت‌ها و سنگ اندازی‌های مختلف از جانب دولت‌های مستکبر همراه شد اما بعد از گذشت حدود 36 سال آنچه که روشن و مشخص است به رغم تمام این دشمنی‌ها، انقلاب اسلامی جلو رفته است و به رغم هزینه‌هایی که مردم و جامعه متقبل شده اند این انقلاب به آرمان های خود وفادار مانده و رشد و تعالی یافته است.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان بیان داشت: امروز پس از این همه کش و قوس های متمادی، انقلاب اسلامی ایران به تعبیر رهبر کبیر انقلاب صادر شده است و امید است با توکل به خدا در آینده شاهد رشد و تعالی روز افزون و همچنین فراگیر شدن گفتمان انقلابی استقلال طلب و آزادی‌خواه جمهوری اسلامی باشیم.

برنامه فعالیت انجمن روزنامه نگاران مسلمان در دوره جدید

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان سابقه ای طولانی مدت دارد، ادامه داد: تأسیس این انجمن به سال 1376 باز می‌گردد که در آن زمان با حضور طیف گسترده‌ای از روزنامه‌نگاران انقلابی شکل گرفت و فعالیت‌های مختلفی در ادوار گوناگون داشت. امروز نیز این انجمن در هشتمین دوره خود با اکثریت رأی اعضاء و مجمع عمومی شکل گرفته و برنامه های متعددی خواهد داشت.

موسوی بیان داشت: انجمن روزنامه نگاران مسلمان قصد دارد در زمان 3 ساله خود در دوره هشتم در حد توان در مسائل روز رسانه‌‌ای، صنفی، سیاسی و فرهنگی تاثیرگذار باشد.

وی با اعلام اینکه هویت صنفی و سیاسی دو هویت مشخص  انجمن روزنامه نگاران مسلمان است، ابراز داشت: در بحث صنفی، این انجمن برنامه‌های مختلفی را برای ارتقای سطح رسانه و دفاع از حقوق همکاران صنف خود داشته و دارد و از این منظر، از حقوق و مطالبات روزنامه نگاران و رسانه نگاران در حد توان خود و در چارچوب قانون دفاع می‌کند.

وی با بیان اینکه حمایت‌های عمومی این انجمن منحصر به اعضاء نیست، ابراز داشت: بر همین اساس، این انجمن حمایتهای عمومی خود را در خصوص تمام طیف‌های روزنامه نگاری اعمال می‌کند به طوری‌که در دولت‌های گذشته نیز در مقابل عدم احقاق حقوق روزنامه نگاران و تحقیر آنها توسط مسئولان دولت وفت واکنش‌هایی نشان داده است.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در ادامه ابراز داشت: مقرر شده فراخوان جدیدی توسط انجمن روزنامه نگاران مسلمان برای عضو گیری از بین اهالی رسانه اعلام شود البته اعضا باید دارای شرایط مندرج در اساسنامه باشند چرا که انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان هویت مشخصی دارد که اعضا باید پایبند به آن باشند.

وی با اعلام اینکه هویت سیاسی و فرهنگی، شاکله دیگر انجمن است، ابراز داشت: این هویت باید در دنیای امروز مورد توجه قرار گیرد چرا که امروزه رسانه‌ها ابزاری هستند که می‌توانند مسئولیت اجتماعی و سیاسی بر عهده بگیرند و در جهت تعالی انسانیت و بشریت و همچنین افزایش سطح رفاه و بالفعل شدن ظرفیت‌های انسانی در جهان حرکت کنند.موسوی در ادامه از وجود رسانه‌هایی که در مسیر افول و انحطاط بشریت و ارزش‌های اسلامی حرکت می‌کنند ابراز تاسف کرد و بیان داشت: ما معتقدیم باید از تمام ابزارها و رسانه‌ها استفاده شود.

وی گفت: انجمن روزنامه نگاران مسلمان خود را موظف می‌داند در این مسیر حرکت کند و در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و فکری اعلام نظر داشته باشد.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در ادامه با اشاره به اتفاقاتی که در ایام اخیر رخ داده و با تاکید بر ضرورت اعلام نظر انجمن روزنامه نگاران در این‌باره اظهارداشت: یکی از مسائلی پیش آمده در ایام اخیر انتشار کاریکاتوری از پیامبر اعظم (ص) در یک نشریه فرانسوی و نیز حادثه تروریستی در محل این نشریه بود که متاسفانه رسانه های غربی عموماً و برخی رسانه های داخل کشور با اعوجاج و انحراف با این رخدادها مواجه شدند.

موسوی اظهار داشت: ترور افراد بویژه ترور کور که احتمال کشتن افراد بیگناه نیز در آن می رود از جانب هر کس و هر گروه و با هر بهانه ای که باشد محکوم است و ار این منظر ما نیز حادثه تروریستی پاریس را محکوم می کنیم. اما محکوم کردن حادثه تروریستی در دفتر نشریه شارلی ابدو  به معنای تایید اقدام آن نشریه هتاک در اهانت به پیامبر اعظم(ص) نیست و این اهانت به مقدسات بیش از یک میلیارد و 700 میلیون انسان دقیقاً مثل حادثه ترور فیزیکی محکوم است.

وی متذکر شد: غربی ها در مورادی مانند مقوله هلوکاست با ابزار قانونی اجازه طرح سئوال به هیچ کس را نمی دهند و حتی اندیشمندان بزرگی مثل روژه گارودی را به زندان انداختند اما درباره اهانت به پیامبر اسلام(صی) آزادی بیان را بهانه کرده و نوعی انسداد حقوقی ایجاد کرده اند تا رخدادهای مشکوکی مثل ترورهای اخیر شکل بگیرد و پروژه اسلام ستیزی و اسلام هراسی همزمان پیش رود.

دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با اشاره به سوء استفاده جنایتکاران از حوادث تروریستی فرانسه گفت:  جنایتکار ترین آدم روی زمین (نتانیاهو) در صف اول مبارزه با تروریسم قرار می گیرد در حالی که در همین تجاوز وحشیانه اخیر رژیم صهیونیستی 1200 زن و بچه و کودک و نوزاد توسط این رژیم کشته شدند و غربی ها موضوع را به سکوت برگزار کردند.

انتقاد از برخوردهای دوگانه معاونت مطبوعاتی در برابر رسانه‌ها

دبیر کل انجمن روزنامه ‌نگاران مسلمان در ادامه سخنان خود با انتقاد از برخورد دوگانه با مطبوعات، ابراز داشت: هم‌اکنون شاهد برخورد دوگانه وزارت ارشاد در خصوص تخلفات رسانه‌ای هستیم.

وی با اشاره به ارسال پرونده روزنامه وطن امروز به دادگاه، تصریح کرد: نگاه‌‌های مختلفی در خصوص تیتر روزنامه وطن امروز وجود داشت اما این روزنامه درست زمانی‌ تذکر گرفت و پرونده اش به اتهام ایجاد اخلال در مناسبات ایران و عربستان به دادگاه روانه شد که مسئولان دولتی از جمله رئیس جمهور محترم صراحتاً نسبت به توطئه نفتی عربستان هشدار دادند.

وی به تیتر یک روزنامه منتسب به معاونت مطبوعاتی ارشاد اشاره کرد و گفت: این روزنامه ورزشی در خصوص بازی ایران با امارات با اختصاص تیتر اول خود به جمله «لهش کن» کاریکاتوری از یک فرد عرب کشیده بود که زیر پای ایران در حال له شدن بود. ادبیات این روزنامه از ادبیات روزنامه وطن امروز تندتر بود اما این رونامه منتسب به معاونت مطبوعاتی که علی القاعده می بایسن همان اتهام متوجه اش باشد نه دادگاهی شد و نه تذکر گرفت که این موضوع بیانگر نوعی برخورد دوگانه است.

به گفته وی، سایت خبری منتسب به معاونت مطبوعاتی ارشاد هم به سپاه پاسداران تهمت‌های غیر قابل اثبات و سخیفی زد اما تنها تذکری دریافت کرد که این موضوع هم قابل تامل است. 

حق‌السکوت گرفتن روزنامه‌های زنجیره ای از معاون مطبوعاتی سابق به خاطر اخبار رحیمی

موسوی همچنین ضمن تقدیر از اقدام دستگاه قضا در مسئله محکومیت قضایی محمدرضا رحیمی ، گفت: برخی از روزنامه‌های زنجیره ای از معاون مطبوعاتی ارشاد در دولت قبل حق‌السکوت می‌گرفتند تا علیه رحیمی چیزی ننویسند و انعکاس ندهند این در حالی بود که رسانه های جریان اصولگرا مقابل مفاسد رحیمی ایستاده و هزینه آن را هم پرداخت کردند.

وی همچنین با اشاره به سکوت و حتی حمایت برخی جریان های سیاسی از مفسدان اقتصادی متذکر شد: هنوز یادمان هست که چه کسانی تا آخرین لحظه از کرباسچی که در دادگاه محکوم شده بود، دفاع و حمایت کردند.

پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی همتراز پیام امام(ره) به گورباچف 

دبیر کل انجمن روزنامه ‌نگاران مسلمان در ادامه سخنان خود در پاسخ به سئوالی پیرامون پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، بیان داشت: نامه مقام معظم رهبری و پیام ایشان به جوانان آمریکای شمالی مانند پیام رهبر کبیر انقلاب اسلامی به گورباچف است چرا که این امر نیز یک دعوت عمومی به شناخت اسلام است.

وی با بیان اینکه پشت صحنه حرکت‌های اسلام‌هراسانه، حکومت و نظام‌های سیاسی غرب هستند، گفت:بر اساس آمارهای غربی بعد از حادثه 11 سپتامبر که موج اسلام‌‌هراسی نوین بود، گرایش به اسلام در آمریکا و اروپا بیشتر شد.

دبیر کل انجمن روزنامه ‌نگاران مسلمان با بیان اینکه هم اکنون گرایش به اسلام در غرب با حرکت رو به رشدی همراه است، ادامه داد: این امر با شیب بالاتری بعد از 11 سپتامبر همراه شد.

دبیر کل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با اشاره سانسور و بایکوت صحنه های باشکوه اعتقادی مسلمانان در رسانه های غربی و برخی دنباله های آنان در داخل کشور، گفت: قاطبه رسانه های غربی و برخی پیروان آنها در داخل کشور، حتی ارزش های خبری رایج را نیز رعایت نمی کنند و حرکت هایی مثل راهپیمایی عظیم و 20 میلیون نفری اربعین که واجد ارزش خبری دربگیری و فراگیری است و پیام رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی که شامل ارزش خبری شهرت، دربرگیری و استثناء است را سانسور و بایکوت می کنند که این اقدامات کاملاً غیرحرفه ای است. 

وی در ادامه سخنان خود به عملکرد رسانه‌های غربی در انعکاس وارونه حقایق در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: داعش تا زمانی که به یک غده سرطانی تبدیل نشده و غربی ها را هدف قرار نداده بود، بدترین جنایات را در سوریه انجام می‌داد اما رسانه‌های غربی تروریست ها را آزادیخواهان سوریه قلمداد می کردند.

موسوی افزود: به عنوان مثال می‌توان به حمله داعش به یک شهرک علوی‌نشین سوریه اشاره کرد که طی آن 100 کودک سر بریده شدند اما بی‌بی‌سی این تصویر را به عنوان جنایات حکومت سوریه عنوان کرد!

وی متذکر شد: رسانه‌های غربی اگر آزادیخواه بودند باید بیانات مقام معظم رهبری را که واجد ارزش‌های خبری شهرت، فراوانی و استثناء است انعکاس می‌دادند اما در این زمینه رسانه‌های غربی این پیام را یا بایکوت کردند یا با حاشیه‌هایی منتشر کردند.

وی با بیان اینکه بار اصلی انعکاس این پیام بر دوش شبکه‌های اجتماعی مردمی است، اضافه کرد: پیام مقام معظم رهبری به جوانان آمریکای شمالی مانند پیام رهبر کبیر انقلاب به گورباچف بود چرا که این امر یک دعوت عمومی به شناخت اسلام به حساب می‌آید.

دولت‌ها از بستر رسانه برای انتقال پیام استفاده نمی‌کنند

دبیر کل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری، با اعلام اینکه این انجمن برنامه‌هایی را در سطح بین‌الملل و برای رسانه‌های خارج از کشور پیش‌بینی کرده است، ابراز داشت: یک گلایه عمومی از تمام دولت‌ها دارم و آن گلایه این است که دولت‌ها از بستر رسانه‌ای برای انتقال پیام استفاده نمی‌کنند و عملکرد رسانه‌ها بیشتر درگیر مسائل داخلی است و مباحث منطقه‌ای را در برنمی‌گیرد.

موسوی همچنین در پاسخ به سئوالی در خصوص عملکرد روزنامه مردم امروز در اختصاص تیتر یک خود در حمایت از شارلی گفت: برخی مسئولین این روزنامه ها گفته اند که سایر خبرگزار‌ها هم صحبت‌های جرج کلونی را منتشر کرده‌اند در حالی که این یک مغالطه است. خبرگزاری ها ممکن است اظهارات نتانیاهو را هم به عنوان خبر منعکس کنند اما این درج خبر با اختصاص تیتر اول روزنامه کردن متفاوت است و مسئولان روزنامه مردم امروز باید مختصر عقلی برای جامعه قائل باشند که بدانند که مردم می فهمند وقتی در شرایط ویژه تیتر «من هم شارلی هستم» برای یک روزنامه انتخاب می شود در صدد القای چه معنا و جهتی است.

 برخورد با دانه درشت‌ها خواسته ملی است

دبیرکل انجمن روزنامه نگاران مسلمان در نشست مطبوعاتی خود همچنین با اشاره به محکومیت محمدرضا رحیمی توسط دستگاه قضایی اظهار داشت: برخورد با دانه درشت‌ها خواسته ای ملی است و هیچ‌کسی حریم و خط قرمز ندارد.

موسوی با رد ادعای کسانی که می گویند قوه قضائیه در زمان مسئولیت رحیمی با وی برخورد نکرده است، تصریح کرد: گشایش و رسیدگی به پرونده رحیمی از همان زمان مسئولیتش با پیگیری فعالان و رسانه های اصولگرا آغاز شد و بازجویی های متعددی از رحیمی و اطرافیانش در همان مقطع انجام شد اما طبیعی است که رسیدگی به پرونده های حساس یک شبه انجام نمی شود و زمان بر است و بعد از مراحل مختلف اکنون این پرونده به مرحله صدور حکم نهایی رسیده است که باید مورد تقدیر قرار گیرد.

وی با انتقاد از بداخلاقی برخی جریانات سیاسی که تلاش می کنند پرونده رحیمی را به اصولگرایان منتسب کنند، گفت: فعالان و رسانه های شاخص اصولگرا به دلیل حضور رحیمی در دولت احمدی نژاد با وی مرزبندی کردند و اصولاً پرونده رحیمی در دستگاه قضایی با پایمردی و پیگیری چهره های اصولگرایی چون ناردان زاکانی و توکلی به جریان افتاد. این در حالی بود کهبرخی روزنامه های زنجیره ای مدعی اصلاح طلبی در همان زمان برای عدم انتقاد از رحیمی از مسئول دفتر وی که به عنوان معاونت مطبوعاتی ارشاد منصوب شده بود،حق‌السکوت می‌گرفتند.

موسوی یادآور شد: از بنده در مقام مسئول پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  در آن زمان حدود 3 شکایت مطرح شد و همچنین مسئول وقت خبرگزاری مهر (رضا مقدسی) به دلیل شکایت رحیمی بازداشت شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها