امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۹:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142112
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 180
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه که به تازگی با سران عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه که به تازگی با سران عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده روز یکشنبه جزئیاتی از این دیدارها را بازگو کرد.

چند روز پیش گزارش شد 7 سناتور آمریکایی با سران عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده‌اند.

نشریه هیل روز یکشنبه جزئیات مهمی از این دیدارها را از قول «لیندسی گراهام» که یکی از این 7 سناتور بوده منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش آقای گراهام در یک برنامه رادیویی گفت رهبران منطقه به او گفته‌اند «دشمن آمریکا بودن بهتر از دوست بودن با این کشور است چون شما (آمریکا) به دشمنان خود بیشتر احترام می‌گذارید.»

این سناتور جمهوری‌خواه که از سرسخت‌ترین حامیان تحریم ایران است علاوه بر این گفته سران عربستان سعودی و اسرائیلی‌ها در گفت‌وگو با او این نکته را مطرح کرده‌اند که توافق هسته‌ای با ایران به منزله روبرو شدن با یک کره شمالی دیگر و آغاز رقابت تسلیحات هسته‌ای در منطقه است.

طبق گفته‌های آقای گراهام سران عربستان سعودی به اینکه کاهش بهای جهانی نفت در ماه‌های اخیر طرح انها برای مقابله با ایران بوده هم اعتراف کرده‌اند. وی می‌گوید: «قیمت پایین نفت را عربستان سعودی واقعاً برای در هم شکستن ایرانی‌ها طراحی کرده است.»

وی با ارائه توضیحاتی بیشتر در این باره گفت: «سعودی‌ها با عباراتی شفاف ما گفتند که یک گوشه نمی‌نشینند تا نظاره کنند که ایران، بدون رقابت در حال دست یافتن به توانمندی هسته‌ای است ـ ضمن اینکه گفتند که از رهبری آمریکا مأیوس هستند.

بسیاری از تحلیل‌گران پیش از این کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی را حاصل تبانی عربستان و آمریکا برای وارد آوردن فشار اقتصادی بیشتر بر ایران و روسیه دانسته بودند.

روند نزولی بهای نفت در ماه‌های گذشته با عدم کاهش تولید نفت عربستان و افزایش تولید نفت آمریکا شدت گرفته است.

لیندسی گراهام روز یکشنبه بار دیگر بر لزوم نظارت کنگره آمریکا بر هر گونه توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرد و گفت: «کنگره باید در هر گونه توافق با ایران حرف آخر را بزند.»

چالش‌های لفظی بین مقامات دولت آمریکا و نمایندگان کنگره بر سر تحریم ایران در روزهای گذشته شدت گرفته است.

دولت آمریکا هر گونه اقدام برای تحریم ایران را خلاف توافق موقت ژنو می‌داند اما نمایندگان می‌گویند این تحریم‌ها باعث می‌شوند مذاکره‌کنندگان آمریکایی از اهرم‌های فشار بیشتری برای اعطای امتیازات بیشتر از ایران برخوردار باشند.

برخی تحلیل‌ها از سوی دیگر این تنش‌های لفظی را ناشی از نوعی رویکرد تقسیم کار و بازی «پلیس خوب ـ پلیس بد» بین کنگره و دولت آمریکا می‌دانند.

انتهای پیام/ا.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها