امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۸:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142156
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، ویترین خراسان از موزه هنرهای معاصر خالی است و اگرچه این موزه در شهرک زکریا در دست احداث است اما ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، ویترین خراسان از موزه هنرهای معاصر خالی است و اگرچه این موزه در شهرک زکریا در دست احداث است اما هنوز بعد از گذشت شش سال تنها 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و خیلی‌ها نمی‌دانند که آخر و عاقبت این پروژه چه می‌شود.
*حسرت یک موزه به دل هنرمندان ماند
موزه هنرهای معاصر مشهد در ردیف پروژه‌های ملی قرار دارد و مطابق وعده‌های داده شده، آثار هنرمندان معاصر خراسانی پس از بهره‌برداری در این موزه به نمایش در می‌آید اما سال‌هاست که در این پهنه طلایی حسرت یک موزه به دل هنرمندان مانده و همچنان بعد از فراز و نشیب‌های فراوان مکان و گنجینه‌ای ناب برای نمایش آثار فاخر در کار نیست.
بسیاری از اهالی هنر بار‌ها تاکید کرده‌اند که مسئولان فرهنگی و هنری باید برخوردهای سلیقه‌ای را کنار گذاشته و برای تکمیل این پروژه نیمه تمام آستین همت بالا بزنند، اما گوش دست اندرکاران و مسئولان بدهکار این موضوع نیست و آنان باز هم با دستاویز قرار دادن بهانه‌ها عنوان کردند که این پروژه در حریم دکل‌های برق قرار گرفته و همین مسئله مهم‌ترین علت تاخیر در بهره‌برداری از موزه هنرهای معاصر بوده اما به تازگی این مشکل برطرف شده است.
آن‌طور که از سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بر می‌آید؛ این پروژه در سال 2017 به بهره‌برداری می‌رسد.
*آخر و عاقبت موزه هنرهای معاصر مشخص است/هیچ برخورد سلیقه‌ای مطرح نیست
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به خبرنگار فارس گفت: طی سالیان گذشته به علت وجود برخی موانع و مشکلات نظیر قرار گرفتن این پروژه در حریم دکل‌های برق تکمیل آن به تاخیر افتاد اما اکنون کار انتقال دکل‌های برق به خارج از محدوده احداث این موزه صورت پذیرفته و مشکلی در این ارتباط وجود ندارد.
سید سعید سرابی عنوان کرد: آخر و عاقبت موزه هنرهای معاصر مشخص است و بنا به تعهدات و قول‌های داده شده این پروژه تا سال 2017 که مشهد با لقب پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته می‌شود، به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با رد این موضوع که با وجود گفته‌های برخی از افراد هیچ برخورد سلیقه‌ای گریبان این موزه را نگرفته است، افزود: با وجود آنچه گفته می‌شود، باید و نبایدی گریبان این موزه را نگرفته و اطمینان خاطر می‌دهم که این پروژه پس از برطرف شدن مشکلات تا سال 2017 به بهره‌برداری رسیده و افتتاح می‌شود.
حدود سال 1390 بود که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، میزان هزینه این پروژه را 3 میلیارد تومان دانست و عنوان کرد هیچ مشکلی برای تامین منابع اعتباری این پروژه وجود ندارد.
برآورد 8 میلیارد و 852 میلیون تومان برای اتمام این پروژه
در همین ارتباط عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار فارس گفت: در بودجه سال 94، ردیف بودجه‌ای برای احداث این موزه در نظر گرفته شده و مطابق بررسی‌های انجام شده 8 میلیارد و 852 میلیون تومان برای اتمام این پروژه تا سال 1397 برآورد شده است.
حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر ادامه داد: این موزه در سال‌های اخیر پیشرفتی نداشته اما امیدواریم با توجه به ردیف بودجه‌ای که برای این پروژه در نظر شده بتوانیم شاهد بهره‌برداری آن در سال‌های آینده باشیم.
موزه هنرهای معاصر تنها 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد!
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موزه هنرهای معاصر بعد از گذشت شش سال تنها 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انتظار می‌رود با همت مسئولان فرهنگی و هنری این موزه هر چه سریع‌تر به بهره برداری برسد و آثار هنرمندان اصیل و معاصر در معرض نمایش مخاطبان و هنردوستان قرار گیرد.
با تصویب قانون برنامه پنجم مقرر شد تا یک موزه در مرکز هر استان احداث شود و بر این اساس زمینی به وسعت 7 هزار متر مربع برای هر موزه اختصاص یافت اما در حال حاضر بعد از گذر سال‌ها در شهرهای مشهد، اصفهان، زاهدان و تبریز هنوز این پروژه در خم یک کوچه قرار دارد و به علل مختلف روند لاک‌پشتی داشته است.
اما در حال حاضر با وجود تکمیل نشدن این پروژه مباحث دیگری نیز صاحب‌نظران و کار‌شناسان حوزه هنری را نگران کرده است، این کار‌شناسان تاکید دارند که پیش از بهره‌برداری این پروژه باید تعریف و نحوه عملکرد موزه‌ هنرهای معاصر تهیه و تدوین شود.
*لزوم بازتعریف فعالیت و عملکرد موزه هنرهای معاصر
عباس ملایی که یکی از کار‌شناسان و صاحب نظران در حوزه آثار هنری است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: این موزه در شهر تهران به کارکرد و اهداف مورد نظر خود دست نیافته و بیشتر تبدیل به یک گالری و نمایشگاه شده است.
وی عنوان کرد: عملکرد و فعالیت این موزه در صورت بهره برداری در سایر شهر‌ها نیازمند بازتعریف مجدد است و به نظر می‌رسد که این موزه باید برای هنرمندان ما جریان ساز باشد و بتواند آثار فاخر هنرمندان معاصر را به خوبی به مخاطبان معرفی کند.
ملایی تاکید کرد: موزه هنرهای معاصر باید کمک کند تا هنرهای سرزمین ما در خاطر هنردوستان و حتی مردم عادی نیز محفوظ بماند و نام و آثار هنرمندان در یاد‌ها حک شود زیرا در غیر این صورت بود و نبود این موزه و موزه‌های مشابه دردی از دردهای هنرمندان و هنردوستان دوا نمی‌کند.
*مزایا و نکات مثبت برپایی این موزه
وی با اشاره به مزایا و نکات مثبت برپایی این موزه گفت: این موزه فرصتی مطلوب را در اختیار هنرجویان و هنرمندان قرار می‌دهد تا با دیدن آثار قرار گرفته در این مجموعه با تکنیک‌ها و حس و حال آثار هنری از نزدیک آشنا شده و به اندوخته تجارب و درک و دریافت بهتر خود از آثار هنری بیفزایند.
این کار‌شناس و صاحب نظر آثار هنری معتقد است؛ ایجاد چنین مکان‌هایی سبب می‌شود تا چشم مردم عادی جامعه به دیدن آثار هنری عادت کرده و داشته‌های فرهنگی و هنری سرزمین خویش را بشناسند. از طرف دیگر هنرمندان دلگرمی پیدا کرده و دیگر در نزد مردم جامعه خود غریب و بیگانه نیستند.
*ارتقای درک و سواد بصری مردم نسبت به هنر
وی افزود: حتی سواد بصری مردم ارتقای می‌یابد و به درک هنری آن‌ها افزوده می‌شود و هنرجویان می‌توانند با تماشای این آثار، تکنیک‌ها را مشاهده کرده و رنگ و بوی هنر واقعی را درک کنند.
موزه هنرهای معاصر مشهد اگرچه هنوز در ابتدایی راه قرار دارد اما اگر به بهره برداری برسد، می‌تواند فرصتی خوب برای نمایش آثار هنرمندان معاصر باشد، این مسئله در سایر هنرمندان انگیزه ایجاد می‌کند و آنان را نسبت به آینده هنریشان امیدوار می‌سازد.
این موزه مقدمه و پله‌ای است برای اینکه هنرمندان سرزمین ما در نزد مردم عادی جامعه نیز به خوبی شناخته شده و نام‌ها و آثارشان در قاب یاد‌ها پیوند بخورد.

...................................
گزارش از مرضیه صاحبی
..................................
انتهای پیام/3138/ط40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها