امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۹:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142158
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، جلال طالبی اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را در کشور ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، جلال طالبی اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را در کشور ایده& zwnj;ای جدید و خوب دانست و افزود: نگاه وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به این موضوع حاکی از ایجاد حساسیت و دغدغه وی برای جامعه است و این نشان می‌دهد مبارزه با مواد مخدر نباید تنها جنبه قضایی و حقوقی داشته باشد، بلکه باید ریشه آن را در پدیده‌های اجتماعی، اقتصادی و محیطی هم جستجو کرد.

وی گفت متاسفانه در کشور پای خرده فروشان مواد مخدر به میز محاکمه و اعدام می‌رود و آسیبی به شبکه‌های بزرگ قاچاق مواد مخدر نمی‌رسد چون اکثرا در دسترس نیستند.

این قاضی دادگستری تاکید کرد: باید مجازات‌های سنگینی برای افرادی که مواد مخدر تولید، عرضه یا مصرف می‌کنند، در نظر گرفته شود. مردم می‌توانند در مشارکت با مسئولان دست اندرکار و مربوطه این مجازات ها را تعیین کنند.

طالبی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر شاهد افزایش تولید و عرضه انواع مواد مخدر و روانگردان‌ها در کشور هستیم، ادامه داد: جرم  مواد مخدر یک پدیده اجتماعی و محیطی است، وقتی این مواد به راحتی و با کمترین هزینه، بویژه میان دختران و پسران نوجوان و جوانان توزیع می‌شود، دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به سراغ خرده فروشان می‌روند و مجازات‌های سنگین برای آنان در نظر می‌گیرند، در حالیکه این راهکار درستی نیست و باندهای مافیایی همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

وی تصریح کرد: به عبارتی دیگر معتاد شخصی است که قربانی جرم است نه بزهکار، او معلول است و علت جرم، سوداگران مرگ و توزیع‌کنندگان مواد مخدر هستند در واقع مجرمان اصلی قاچاقچیان می‌باشند، لذا اعتیاد را باید معلول قاچاق مواد مخدر دانست.

این قاضی دادگستری با انتقاد از اینکه توجه به مقوله پیشگیری از مصرف مواد مخدر و اصل کاهش تقاضا به‌عنوان یک سیاست راهبردی به حاشیه رفته است، افزود: رویکرد مبارزه با مواد مخدر را باید به مردم سپرد، اتخاذ مجازات‌های سنگین دردی از اعتیاد را دوا نمی‌کند، باید برای مقابله با این معضل از مباحث  آموزش و پیشگیری بهره گرفت.

طالبی، حمایت جمعی، همکاری و همدلی اقشار مردم و مسئولان جامعه را به صورت موثر و عزم ملی جهت مبارزه با مواد مخدر را مهم و ضروری تلقی کرد و گفت: تاکنون این حمایت و مشارکت را در جامعه مشاهده نکرده‌ایم که امید است با تاکید وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر این رویکرد تحقق یابد.

این استاد دانشگاه، لزوم و اهمیت مشارکت مردمی، دخالت سازمان‌های غیر دولتی و تشکل‌های مردمی در طرح و اجرای اجزای مختلف برنامه‌های مدون شده در جهت مقابله با اعتیاد، میدانی کردن و عملیاتی کردن آن برنامه‌ها و نحوه نظارت بر آنها را از ضروریات عنوان کرد.

طالبی، خاطرنشان کرد: همچنین برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر باید نقش قوانین موجود در پیشگیری و بازدارندگی از وقوع جرایم موادمخدر، بررسی مشکلات حقوقی و قضایی موجود در مقابله با موادمخدر صنعتی، شیمیایی و روانگردان‌ها، نقش ضابطان قضایی در پیشبرد سیاست‌های و تحقق اهداف مقابله با موادمخدر بررسی شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار