امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142201
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همراه با فوت «ملک عبدالله» و تغییر شاکله قدرت در خاندان سعودی و انتخاب ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همراه با فوت «ملک عبدالله» و تغییر شاکله قدرت در خاندان سعودی و انتخاب محمد بن نایف به عنوان جانشین ولی‌عهد، آن‌که در این میان بیش از همه زیان دیده محسوب می‌شود متعبف پسر ملک عبدالله و در کل خاندان ملک عبدالله است.

به گزارش پایگاه خبری «العربی الجدید» با اعلام جانشینی ولایت‌عهدی «محمد بن نایف» از سوی ملک سلمان، پادشاه جدید سعودی، سرانجام پادشاهی از پسران به نوه‌ها می‌رسد و این اتفاق فتح بابی برای انتقال اختلافات به نسل دوم آل سعود است.

العربی الجدید می‌نویسد: زمانی که «ملک عبدالعزیز» وصیت کرد که تا پسران هستند، پادشاهی به نوه‌ها نباید برسد، آن زمان، نگرانی چندانی احساس نمی‌شد. چرا که هم تعداد برادران زیاد بود و هم اینکه همه آن‌ها جوان بودند. اما با پادشاهی ملک فهد و طولانی شدن زمامداری وی، (25 سال) این نگرانی که آینده خانواده پادشاهی چه خواهد شد، افزایش پیدا کرد.

این بار ملک‌عبدالله سعی داشت تا فرایند عمودی انتخاب پادشاه را شروع کند و برای این منظور، پسرش متعب را مدنظر داشت و این اواخر همه گزارش‌ها و خبرهای درز پیدا کرده به بیرون، حکایت از این موضوع داشت که ملک عبدالله، مسیر ولایت‌عهدی متعب را هموار می‌کند. اما مرگ ملک عبدالله، گویی همه چیز را تغییر داد و اختلافات را برای چند سال به تأخیر انداخت.

از میان تمام زنان عبدالعزیز، «حصة بنت احمد السدیری» از همه معروف‌تر و مشهور‌تر بود و هفت پسر به دنیا آورد به نام‌های فهد، سلطان، عبدالرحمن، ترکی الثانی، نایف، سلمان و احمد که به سدیری‌های هفتگانه معروف شدند که بیشترین نفوذ را در خاندان پادشاهی دارند.

اما علی رغم این نفوذ، اما تنها دو نفر از آن‌ها توانسته‌اند به پادشاهی برسند، فهد و اکنون نیز سلمان. ملک عبدالله سعی داشت پس از فوت سلطان و نایف، با توسل به منصب جدید جانشین ولی‌عهدی، راه را برای پسرش متعب هموار کند و در این مسیر ابتدا وی را به عنوان فرمانده گارد ملی منصوب کرد، سپس گارد ملی را به وزارت ارتقا داد. اما با فوت وی، بار دیگر حکومت به سدیری‌ها برگشت و با جانشینی ولی‌عهدی محمد بن نایف، در این خاندان ماندگار شد.

وجود مقرن به عنوان پادشاه پس از سلمان، سه محور و جبهه درگیری و اختلاف را بین نوه‌ها ایجاد خواهد کرد، هر کدام از این محورها، هم قدرت نظامی در دست دارند و هم هر کدام به نوعی حمایت آمریکا را دارا هستند. جبهه اول را «محمد بن نایف» وزیر کشور و جانشین ولی‌عهد تشکیل می‌دهد، وی هم نزد ایالات متحده آمریکا جایگاه مقبولی دارد و هم نیروی نظامی داخلی را به واسطه بر عهده داشتن وزارت کشور در اختیار دارد. محمد بن نایف به دلیل مبارزاتش در برابر تروریسم و همکاری با آمریکا نزد کاخ سفید ارج و قرب بالایی دارد و در بین خاندان سلطنتی به دیده احترام به وی نگریسته  می‌شود، مخصوصا پس از آن‌که باراک اوباما در ژانویه 2013 وی را در کاخ سفید به حضور طلبید.

جبهه دوم را «متعب بن عبدالله» تشکیل می‌دهد. وی فرماندهی گارد ملی را بر عهده دارد. او همچنین از زمان پدرش شروع به ائتلاف با شاهزادگان و گروههای مختلف کرده است. متعب نزد آمریکایی‌ها نیز جایگاه بالایی دارد؛ وی در نوامبر سال گذشته سفری به آمریکا داشت.

جبهه سوم را نیز «محمد بن سلمان»، پسر پادشاه جدید، تشکیل می‌دهد. ملک سلیمان دو روز گذشته او را هم به یکی از مناصب نظامی یعنی وزارت دفاع گمارده است. وی اما به دلیل سن پایین و تجربیات اندکش در بین بزرگان وزارت دفاع نفوذ چندانی ندارد و تا کنون نیز به آمریکا سفری نداشته است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها