امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14221
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: 98
 به گزارش خبرنگار سینمایی، با انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب دولت یازدهم و با توجه به رویکردهایی که ایشان در باب مسایل فرهنگی و ...

 به گزارش خبرنگار سینمایی، با انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب دولت یازدهم و با توجه به رویکردهایی که ایشان در باب مسایل فرهنگی و بخصوص سینما مطرح کردند که عدم اعتقاد به سانسور پیش از انتشار،تاکید بر استفاده از افراد متخصص برای مدیریت فرهنگی و سینمایی،تاکید بر اهمیت تشکل‌های صنفی و سینمایی، شفاف سازی قوانین، باز کردن دایره خودی‌ها و در نهایت تاکید بر اهمیت زیان سینما و تئاتر به عنوان بهترین زبان ترویج هنر و فرهنگ بخشی از آنها بودن برخی از سینماگران شناخته شده کشورمان مهمترین انتظارات خود را از وزیر ارشاد دولت یازدهم بیان کردند.
 
وزیر ارشاد باید دغدغه فرهنگ و هنر داشته باشد

 ابوالحسن داوودی گفت: وزیر ارشاد بیش از آنکه سیاسى باشد، باید دغدغه فرهنگ و هنر را داشته باشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این دوره نباید به شکل افراطى سیاست یک جبهه یا جناح خاص سیاسی را در نظر بگیرد.

وی درباره ویژگی‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه گفت: به عقیده من وزیر آینده این عرصه، بیش از آنکه سیاسى باشد، باید دغدغه فرهنگ و هنر را داشته باشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این دوره نباید به شکل افراطى سیاست یک جبهه یا جناح خاص سیاسی را در نظر بگیرد. فرهنگ وهنر متعلق به جناح خاصى نیست ، به همه ملت بزرگ ایران تعلق دارد. امیدواریم با ریاست جمهوری آقای روحانی شاهد این تحول در عرصه فرهنگ و هنر باشیم.
 
 
وزارت ارشاد نیاز به وزیری نخبه دارد

پرویز شیخ طادی با اشاره به فرا جناحی عمل کردن وزیر ارشاد گفت: وزارت ارشاد قرار است آینده فرهنگی، اخلاقی کشور را راهبردی و تبیین کند. این وزارتخانه به وزیری نخبه نیاز دارد.

وی در ادامه گفت: وزیر ارشاد نباید جناحی عمل کند و از قبیله‌ای عمل کردن پرهیز کند.  وزیر ارشاد  باید نگاه درستی نسبت به مقوله فرهنگ داشته باشد و سفر کرده باشد و از الگوها و مدل‌های دیگران به بهترین نحو استفاده کند.

شیخ طادی در ادامه توضیح داد: وزیری که دنیا دیده باشد و از تجربیات دیگران به درستی بهره ببرد، وزیر باید توانایی انتخاب درست مدیران را داشته باشد. زمانی که وزیر فرقه‌ای و گروهی عمل نکند بودجه عادلانه تقسیم می‌شود و براساس عدالت تصمیم گیری‌ها صورت می‌گیرد.
 
وزیر ارشاد باید از مقوله فرهنگ و هنر مطلع باشد

محمدعلی نجفی گفت: وزیر ارشاد باید از مقوله فرهنگ و هنر اطلاع کافی داشته باشد. عده‌ای از هنرمندان سرمایه‌شان از نوع فرهنگ است که در این مدت آسیب دیدند.

وی افزود: مهمترین ویژگی وزیر ارشاد به عقیده من این است که باید از مقوله فرهنگ و هنر اطلاع کافی داشته باشد. عده‌ای از هنرمندان سرمایه‌شان از نوع فرهنگ است که در این مدت آسیب دیدند. برخی از افراد در این حوزه فرهنگشان از نوع سرمایه است.
 
لزوم شناخت نسبی وزیر ارشاد از تمامی هنرها

محسن علی اکبری گفت:وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت‌خانه گسترده‌ای‌ است، تمامی رشته‌های هنری را در برمی‌گیرد به همین دلیل فردی که مسئولیت این وزارتخانه را به عهده می‌گیرد باید دارای از تمامی هنرها شناخت نسبی داشته باشد.

وی در ادامه توضیح داد: وزیر ارشاد باید انسان متعادلی باشد و  صرفا نباید به گروه یا قشر خاصی توجه داشته باشد. وزیر باید به گونه‌ای عمل کند که تعامل و حس همگرایی در بین هنرمندان ایجاد کند. وزیری در این زمان موفق است که افرادی را  منصوب کند که در اذهان عمومی سابقه خوبی داشته باشند و بتواند تعامل خوبی با هنرمندان داشته باشد و ایجاد همگرایی و همدلی میان اهالی فرهنگ و هنر ایجاد کند تا هرچه بیشتر به سمت  اعتلای هنر دینی گام بردارد.
 
وزیر آینده ارشاد از مدیران امتحان پس داده استفاده کند

حبیب اسماعیلی گفت: امید ما به رئیس‌جمهور و وزیر آینده ارشاد این است که تلاش کند از آدم‌هایی که امتحان خود را در این زمینه پس داده‌اند در مدیریت سینمایی استفاده کنند.

وی افزود:انتظار اولیه ما از شخص رئیس‌جمهور آینده است که بتواند با برنامه‌ریزی مدونی وضعیت معیشتی مردم را بهبود ببخشد چرا که تا وضعیت معیشتی مردم خوب نشود نمی‌توانیم توقعی از مردم داشته باشیم که برای فرهنگ و هنر هزینه کند.

اسماعیلی تاکید کرد: وقتی این اتفاق بیفتد و اوضاع معیشتی مردم بهبود پیدا کند باید به مسئله تولید رسیدگی شود و اگر چرخه تولید به وجود بیاید تولید رونق خواهد گرفت و یکی از مقوله‌هایی که در اثر رونق تولید رشد خواهد کرد عرصه فرهنگ و هنر است چرا که فرهنگ و هنر نقش اساسی در همه حکومت‌ها دارد.
 
وزیر، آشتی و تعامل بین جناح‌های مختلف فکری سینمایی ایجاد کند

ابراهیم اصغری گفت: انتظار از وزیر ارشاد بعدی این است که اولین کارش آشتی و تعامل بین جناح‌های مختلف فکری سینمایی باشد و این حاشیه‌های حزبی و سیاسی را بین اهالی فرهنگ به صفر برساند و حواشی را ملاک حضور آدم‌ها قرار ندهد.

این تهیه‌کننده سینما ادامه داد: اما انتظار از وزیر ارشاد این است که اولین کارش آشتی و تعامل بین جناح‌های مختلف فکری سینمایی باشد و این حاشیه‌های حزبی و سیاسی را بین اهالی فرهنگ به صفر برساند و این حواشی را ملاک حضور آدم‌ها قرار ندهد.
 
وزیر ارشاد جلوی افراط و تفریط را بگیرد

علی آشتیانی‌پور گفت: امیدوارم نوع نگاه آقای روحانی به‌عنوان رییس‌جمهور از جنسی باشد که جلوی افراط و تفریط گرفته شود و به شعور مردم احترام گذاشته شود چرا که باید قبول کنیم مردم بر تمامی کارهای ما نظارت می‌کنند.

آشتیانی‌پور تأکید کرد: تصورم این است که اگر بخواهیم ساده‌ترین راه را به وزیر ارشاد آینده آدرس بدهیم باید بگوییم هر کاری که آقای حسینی کرد انجام ندهد نه اینکه تلاش‌های ایشان را زیر سؤال ببریم اما وقتی که همه تلاش‌های ایشان و مدیران زیرمجموعه‌شان نتیجه معکوس داده هر کسی که این کارها را انجام ندهد بزرگترین کار را برای فرهنگ و هنر انجام داده است.
 
وزیر ارشاد آینده از ظرفیت غیرمتعهدها استفاده ‌کند

مسعود اطیابی گفت: امیدوارم وزیر آینده از فرصت کشورهای غیرمتعهد استفاده کند و جایزه‌ای تحت عنوان سینمای نوین جهان پایه‌گذاری شود تا فیلم‌هایی که نگاه انسانی دارند و به پیشرفت کشورهای عضو عدم تعهد کمک می‌کنند مورد تجلیل قرار گیرند.

وی افزود: متأسفانه در تمام 16 سال گذشته نوع حمایت‌ها و نوع برخورد با هنرمندان سیاسی و جناحی بود و علیرغم اینکه بیشتر هنرمندان جناحی نیستند امیدوارم هم رئیس‌جمهور و هم وزیر ارشاد آینده فراجناحی عمل کنند و یک تعامل دوسویه با هنرمندان داشته باشند.

این تهیه‌کننده سینما خاطر نشان کرد: انتظار دوم من به عنوان یک سینماگر از وزیر ارشاد آینده این است که از فرصت ریاست ایران در جنبش کشورهای عدم تعهد استفاده کنند و با توجه به زمان دو ساله‌ای که تا پایان ریاست ایران باقی است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند تا از ظرفیت این کشورها برای رشد و توسعه سینما بهره‌گیری شود.
 
وزیر ارشاد به اهالی فرهنگ و هنر اعتماد کند

حجازی با اشاره به اشراف وزیر ارشاد بر فرهنگ و هنر گفت: وزیر ارشاد به اهالی فرهنگ و هنر اعتماد داشته باشد. اعتماد به اهالی فرهنگ باعث رشد و تعالی فرهنگ خواهد شد.

حجازی درباره ویژگی وزیر ارشاد توضیح داد: وزیر ارشاد فارغ از نگاه سیاسی که آن را دنبال می‌کند در حوزه فرهنگ و هنر باید فراجناحی عمل کند. در حوزه سینما هم مدیران میانی همین روند را دنبال کنند و  دغدغه شان واقعا سینما و اعتلای آن  باشند. دوستان باید فارغ از سلیقه و جناح به فرهنگ و هنر کشور خدمت کنند و درگیر برخوردهای سلیقه‌ای و جناحی نشوند زیرا درگیر شدن مدیران با این افکار از شان مدیر می‌کاهد.
 
وزیر ارشاد از دست‌اندرکاران عرصه فرهنگ باشد

سید ضیاءالدین دری با تاکید بر دقت در انتخاب مدیران میانی گفت: وزیر باید اشراف کامل به حوزه و معاونت‌های مختلف وزارتخانه داشته باشد تا بتواند از آدم‌های توانمند در عرصه مدیریت‌ بهره بگیرد.

این کارگردان سینما ادامه داد: وزیر باید فردی جامع الشرایط باشد و ترجیحا خوب است دست‌‌اندرکار عرصه فرهنگ باشد. به طور مثال در حوزه  کتاب فعال باشد و کتاب چاپ کرده باشد و اثری داشته باشد تا در سطح بین‌المللی روی آن بتوان حساب کرد.

وی در ادامه توضیح داد: وزیر در داخل کشور هم باید  اشراف کامل به حوزه و معاونت‌های مختلف وزارتخانه داشته باشد تا بتواند از آدم‌های توانمند در عرصه مدیریت‌ بهره بگیرد متاسفانه در دوره‌های مختلف ما افراد ناتوان در عرصه مدیریت را شاهد بودیم.
 
انتهای پیام/  
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها