امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142227
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 188
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یکی از وقایعی که در چهارم ربیع‌الثانی سال ششم هجری قمری به وقوع پیوست، واقعه ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یکی از وقایعی که در چهارم ربیع‌الثانی سال ششم هجری قمری به وقوع پیوست، واقعه « غزوه غابه» است، «غابه» نام مکانی نزدیک مدینه در راه شام است که به دو بخش غابه علیا و غابه سفلی تقسیم می‌شود، بین غابه تا کوه «سلع» که چسبیده به شهر مدینه است، هشت میل و تا شهر مدینه دوازده میل راه است، این مکان شاهد یکی از غزوه‌های پیامبر(ص) بود که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

عُیینة بن حِصن که از مشرکان و زورمداران اطراف مدینه منوره بود، در دشمنی با پیامبر(ص) و همکاری با دشمنان اسلام بسیار جدی بود، وی در شب چهارم ربیع‌‏الثانی سال ششم هجری همراه با یک گروه چهل نفری از مشرکان به شتران پیامبر(ص) که در مکانی به نام «غابة» نگهداری می‏‌شدند، هجوم آورد و پس از کشتن فرزندی از ابوذر و فراری دادن سایر ساکنان آن مکان، شتران را غارت کرد.

ابوذر خبر تهاجم عیینة را همان شب به پیامبر(ص) رساند و حضرت(ص) در بامداد آن روز برای گوشمالی دادن به این گردنکش با تعدادی از یارانش عازم آن ناحیه شد.

پیغمبر(ص) برای مقداد بن عمرو پرچمی بست و وی را به فرماندهی رزمندگان برگزید و پس از مقداد نیز دیگران را به یاری وی اعزام کرد و خود آن حضرت نیز به سوی آنان رهسپار شد و در زمینی به نام «هیقا» (یا هیفا) به سپاه دشمن رسید و با آنان درگیر شد، دشمنان در برابر سربازان اسلام ایستادگی کرده و به نبرد پرداختند، در این نبرد یک نفر از رزمندگان اسلام به نام «مُحرز بن نضله»  به شهادت رسید و از مشرکان، نیز چهار نفر کشته شدند که یکی از آنان، حبیب پسر عیینه بود.

پیامبر(ص) نیز به سپاه خود در سرزمین «ذی قرد» در نزدیکی‏‌های غابه ملحق شد و به خاطر در امان ماندن از شبیخون نیروهای دشمن ناچار شد، در جمع یاران خویش، نمازش را به صورت «نماز خوف» اقامه کند و گروهی از یاران وی، به آن حضرت اقتدا کرده و یک رکعت را در جماعت آن حضرت، شرکت کرده و سپس نماز را تمام کردند و به جای همرزمان خویش در سنگرها رفته و همرزمانشان به پیامبر(ص) اقتدا کردند و یک رکعت را با جماعت آن حضرت بجا آوردند.

انتهای پیام/گ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار