امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14223
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شیخ «عبد‌الهادی محمد الهلباوی» از اساتید مشهور تلاوت و ابتهال جهان ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شیخ «عبد‌الهادی محمد الهلباوی» از اساتید مشهور تلاوت و ابتهال جهان اسلام روز گذشته در سن 67 سالگی درگذشت.

برای آشنایی بیشتر با این استاد تلاوت و ابتهال، دقایقی کوتاه با «محمود لطفی‌نیا» مبتهل و از افرادی که از محضر شیخ الهلباوی کسب فیض کرده است به گفت‌وگو نشستیم.

لطفی‌نیا، شیخ «الهلباوی» را از نخبگان ابتهال در مصر دانست و گفت: شیخ «محمد الهلباوی» از مبتهلان نخبه و مشاهیر قرائت مصر است، این استاد هنر ابتهال را به خوبی فرا گرفته بود و مبانی موسیقیایی و علمی آن را به صورت آکادمیک نشر و گسترش می‌داد، همچنین وی برای شناساندن این هنر به بسیاری از کشورها از جمله کشورمان در سال‌های 1382 و 1388 سفر کرد که در کلاس وی بسیاری از قاریان حضور داشتند و علوم تلاوت و ابتهال را از وی فرا گرفتند.

لطفی‌نیا گرایش موسیقیایی شیخ «الهلباوی» را در مصر بسیار پرطرفدار دانست و گفت: صدای شیخ بم بود و این صدا در جهان عرب بسیار مورد پسند است، از این رو گرایش موسیقیایی وی بسیار پرطرفدار است، همچنین شیخ به دلیل آگاهی بالایی که از موسیقی عربی داشت، همواره آثارش سرشار از غنای موسیقیایی بود.

این استاد قرآن کریم، صدای شیخ الهلباوی را صدایی پر انعطاف دانست و گفت: به دلیل مهارت‌های شیخ در پردازش صدا و استفاده از فضاهای تشدیدکننده صدا، آثار وی آثاری پرطرفدار به شمار می‌رود، زیرا صدای پر انعطاف همواره مورد پسند مردم است، از این رو می‌توان ایشان را در ردیف استاد «محمد عمران» قرار داد.

لطفی‌نیا فقدان شیخ الهلباوی را سبب افت ابتهال در مصر دانست و گفت: شیخ الهلباوی در دوران حاضر در قله‌های ابتهال مصر بود و با فقدان وی مصر دچار افت شدیدی در هنر ابتهال می‌شود.

این استاد قرآن کریم با عرض تسلیت به دلیل درگذشت شیخ الهلباوی به جهان اسلام گفت: امید است در ایران شاهد پرورش استعدادهای ناب تلاوت و ابتهال باشیم و جوانان از ذخایر ارزشمندی چون «محمد عمران» و «عبد‌الهادی محمدالهلباوی» بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شیخ «الهلباوی» در سال 1946 در قاهره متولد شد و با حضور در محضر اساتید مصر تلاوت و ابتهال را فرا گرفت.

این استاد و مبتهل سه بار در سال‌های 82، 88 و 91 به منظور آموزش فنون تلاوت و ابتهال به کشورمان سفر کرد.

سرانجام شیخ «عبد‌الهادی محمد الهلباوی» در 6 شعبان 1434 برابر با 25 خرداد‌ماه 1392 به دلیل بیماری دیابت درگذشت.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها