امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۴:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142235
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
سیدقاسم یاحسینی نویسنده کتب تاریخی در حوزه تاریخ‌شفاهی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، از آخرین ...

سیدقاسم یاحسینی نویسنده کتب تاریخی در حوزه تاریخ‌شفاهی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، از آخرین آثاری که آماده چاپ دارد خبر داد و گفت: کتابی در مورد فعالیت‌های علی‌اکبر اسکورو والا یک عکاس بوشهری در انقلاب اسلامی موسوم به «ایکاش بیشتر عکس می‌گرفتم» نگاشته‌ام که این عکاس در ماه‌های منجر به پیروزی انقلاب در بوشهر نزدیک به 1000 قطعه عکس تهیه کرده است.

وی افزود: عکس‌های اسکورو والا به لحاظ تاریخی، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی انقلاب اثری منحصر به فرد است که حاوی 50 تصویر از 1000 عکس این عکاس است، علاوه بر این خاطرات وی در مورد فضای عکس‌ها و عکاسی در دهه 40 و 50 را نیز در این کتاب ذکر کرده‌ام. این کتاب سه سال است که آماده شده ولی متاسفانه به هرکدام از نهادهای فرهنگی و انقلابی بوشهر ارائه شده از انتشار آن به خاطر هزینه‌های نشر سر باز زده‌اند. هیچ ناشر دولتی و خصوصی حاضر به انتشار آن نشده‌اند، با توجه به اینکه کتاب عکس در زمینه انقلاب اسلامی در بوشهر وجود ندارد.

نویسنده کتاب «تکاروان نیروی دریایی در خرمشهر» گفت: کتابی که 10 روز است به حوزه هنری بوشهر سپرده‌ام «تکاوران نیروی دریایی بوشهر در خرمشهر» خاطرات ناوسروان علی‌اکبر پیرپور است.

یاحسینی یادآور شد: این کتاب متفاوت با کتاب «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» که خاطرات ناخدا هوشنگ صمدی است خواهد بود.

وی افزود: ناوسروان علی‌اکبر پیرپور از تکاورانی است که در دهه 50 در منجیل آموزش دیده و بعد راهی بوشهر شده و از بدو تاسیس گردان تکاروان بوشهر در این گردان بوده و در حقیقت از نیروهای تحت امر ناخدا هوشنگ صمدی است. وی در این کتاب از ابتدای دفاع مقدس تا قبول قطعنامه خاطرات خود را بازگو کرده‌ است و ناخدا هوشنگ صمدی نیز مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته‌اند.

این تاریخ‌نگار برازجانی گفت: «تاریخ قدیم مدرسه سعادت» عنوان کتابی است که از سوی انتشارات صحیفه خرد به تازگی روانه بازار نشر شده است. این کتاب در حقیقت بازخوانی اسنادی مربوط به مدرسه سعادت بوشهر است که در سال 1317 قمری از سوی احمدخان دریابیگی حکمران بوشهر تاسیس شده و مجموع اخبار و گزارش‌های این مدرسه در روزنامه محلی مظفری انعکاس یافته است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، در طول 120 سال فعالیت این مدرسه کتاب‌ها و جزواتی در ارتباط با این مدرسه و فعالیت آن منتشر شده که آنها را در قالب یک کتابشناسی توصیفی در این کتاب آورده‌ام. این کتاب در 175 صفحه در قطع رقعی با قیمت 10 هزار تومان منتشر شده که به زودی طی مراسمی در بوشهر از آن رونمایی خواهد شد.

یاحسینی به دو عنوان کتابی که منتشر خواهد شد نیز اشاره کرد و گفت: «گورستان‌های بوشهر» یکی دیگر از کارهایی است که انجام داده‌ام و در دست چاپ است. این کتاب مطالعه موردی گورستان‌ها و آرامگاه‌های تاریخی موجود در شبه‌جزیره بوشهر است که تعداد آنها نزدیک به 50 گورستان و آرامگاه است که حوزه هنری بوشهر این کتاب را چاپ خواهد کرد.

وی اضافه کرد: کتاب «تاریخ از پایین» در دست تدوین است، این کتاب رویکردی نظری به نوعی تاریخ‌نگاری مربوط به فرودستان و حاشیه‌نشینان تاریخ است و نوعی مبانی نظری فلسفه تاریخ و تاریخ‌نگاری است که در ایران این مکتب چندان شناخته شده نیست و برای اولین بار در قالب یک مجموعه مقالات تا پایان امسال چاپ و منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها