امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142280
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۴۱
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور در جمع فعالان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور در جمع فعالان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران حضور یافت، تا به مشکلات ‌آنها گوش سپرده و برای بازکردن گره‌های کاری فعالیت بخش خصوصی در قوه قضاییه کمک کند.

فعالان بخش خصوصی به مشکلاتی از جمله بی‌توجهی دستگاه قضا نسبت به کارت بازرگانی، جواز کسب، قانون ورشکستگی و آشنا نبودن قضات به برخی سیستم‌های گمرکی و بنادر گله کردند که می‌طلبد تا نزدیکی این دو بخش را بیشتر کند.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در این جلسه گفت: یکی از عوامل تسهیل‌کننده فضای کسب و کار که قوه قضاییه می‌تواند نقش بی‌بدیلی را ایفا کند، امنیت سرمایه‌گذاری و امنیت قضایی در این زمینه است.

وی با تأکید بر اینکه قوه قضاییه می‌تواند زمینه توسعه اقتصادی را با ایجاد فضای امن فراهم کند، افزود: اگر پرونده‌های موجود در قوه قضاییه ریشه اقتصادی دارد، با توسعه فضای اقتصادی تا حد زیادی گرفتاری‌ قوه قضاییه کاهش می‌یابد.

شافعی تصریح کرد: اقدامات این قوه در چند سال گذشته در راستای کمیته‌های حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری و نزدیک شدن قوه و قضات به مجموعه‌های اقتصادی در بسیاری از استان‌ها تحول ایجاد کرده است. قضات از نزدیک با فعالیت‌های اقتصادی آشنا شده‌اند و نوع نگرش آنها نسبت به فعالان اقتصادی تغییر کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران به این نکته هم اشاره کرد که اگر در بسیاری از بنگاه‌ها مدیرعامل یا اعضای هیأت مدیره مشکلی دارند، بنا بر قانون می‌توانند بازداشت شوند، ولی این مسئله نباید به خود بنگاه صدمه‌ای وارد کند، چرا که معیشت مردم با بسیاری از این بنگاه‌ها گره خورده و بنگاه به دلیل تخلف یکی از مدیران نباید از فعالیت باز بماند.

وی به حضور افراد حرفه‌ای در کمیته‌های حل اختلاف اشاره کرد و گفت:  همواره یک نماینده از قوه قضاییه در این کمیته‌ها حضور دارد که بسیاری از آنها از بازنشستگان این قوه هستند که در برخی موارد در رسیدگی امور کوتاهی می‌کنند و لازم است افراد حرفه‌ای برای دفاع جدی و احقاق حق به ویژه در پرونده‌های مالیاتی حضور یابند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با گلایه از برخی قضات نسبت به بی‌توجهی اهمیت کارت بازرگانی یا پرونده بهره‌برداری برخی از فعالان اقتصادی گفت: گاهی پروانه بهره‌برداری یک کارخانه یا صاحب کارت بازرگانی ممکن است، میلیاردها تومان ارزش داشته باشد، اما به اندازه یک جواز کسب هم مورد توجه قرار نمی‌گیرد و برای دادگاه ارزش کارت بازرگانی کمتر از یک جواز کسب است که امیدواریم این موضوع مد نظر قرار گیرد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها