امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142299
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 214
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، پروژه شهید کاظمی با مساحت 27 هزار و 546 متر مربع از جمله پروژه‌های مهم استان قم است که نقش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، پروژه شهید کاظمی با مساحت 27 هزار و 546 متر مربع از جمله پروژه‌های مهم استان قم است که نقش مهمی در کاهش ترافیک هسته مرکزی و خیابان شهدا دارد.

این پروژه پس از تکمیل در قالب خیابان 30 متری خیابان شهید منتظری را به خیابان صفائیه متصل می‌کند و 3 هزار پارکینگ در این پروژه در نظر گرفته شده است.

روان‌سازی تردد، حل مشکلات و معضلات ترافیکی و تامین پارکینگ در هسته مرکزی شهر و محور خیابان صفائیه از جمله اهداف اجرای این پروژه است.

محمد جواد امینی مدیر تملک‌های پروژه شهید کاظمی با اشاره به ورود و مشارکت سرمایه‌گذار در پروژه شهید کاظمی تصریح می‌کند: به دلیل اینکه سرمایه‌گذار وارد مشارکت شده در نظر دارد علاوه بر پارکینگ مجموعه‌ای شامل کتابخانه، ‌مسجد،‌ امور فرهنگی، تجاری، هتل و امور خدماتی مورد نیاز دیگر را در این بخش احداث کند.

وی عنوان کرد: پارکینگی به صورت سه تا چهار طبقه زیر خیابان احداث می‌شود که شامل 17 تا 18 متر به صورت منفی زیر خیابان است.

به گفته مدیر تملک‌های پروژه شهید کاظمی 163 واحد در مجموعه قرار دارد که از این تعداد 140 واحد آن در قالب حدود 20 هزار و 900 متر مربع از کل پروژه خریداری شده است و حدود 4 هزار و 130 متر مربع نیز از مساحت پلاک‌ها باقیمانده است و این‌گونه می‌توان بیان کرد که در حدود 85 درصد مجموعه پروژه تملک شده و 15 درصد باقیمانده است.

وی تصریح می‌کند: چهار تا پنج واحد در مرحله تملک و در دست اقدام است و باقیمانده آن نیز در مدت یک یا دو ماه آینده به پایان می‌رسد.

برخی از مالکان با توجه به اهمیت این پروژه و به منظور کمک به پیشرفت و آبادانی هر چه بیشتر شهر کریمه اهل بیت(س) با مدیریت شهری همکاری داشتند، ولی برخی دیگر از مالکان به کارشکنی در مسیر پروژه پرداختند.

محمد دلبری، شهردار قم با اشاره به انتظار از کسانی که املاک آنها در طرح‌های عمران و آبادانی شهر قرار دارد، می‌گوید: اگر همکاری لازم صورت می‌گرفت، اکنون این پروژه باید به پایان رسیده بود و یا حداقل به مرحله‌ای دیگر ورود پیدا می‌کرد.

وی سیاست شورای اسلامی شهر، ‌شهرداری و استانداری قم را اینطور تعریف می‌کند که هر اندازه می‌توانند با تعامل و توافق کار را پیش ببرند و اعتماد و جلب رضایت مردم تا اندازه‌ مجاز و توان صورت گیرد.

شهردار قم با بیان اینکه شهرداری از سال‌های گذشته از منابع خود املاک این پروژه را تملک کرده است، تصریح می‌کند: امروز در بخشی از این پروژه سرمایه‌گذار ورود پیدا کرده، بنابراین بیش از این نمی‌توانیم معطل بمانیم، زیرا سرمایه‌گذار، شهر و مردم نیز در اصل زیان می‌کنند.

با توجه به خصوصی‌سازی برخی از پروژه‌های شهری، حضور بخش خصوصی در چنین پروژه‌هایی بسیار حائز اهمیت بوده، بنابراین باید زمینه تداوم همکاری و مشارکت بخش خصوصی با پروژه‌های شهری حفظ شود.

حجت‌الاسلام محمدصادق صالحی‌منش استاندار قم با بیان اینکه بخش خصوصی پروژه شهید کاظمی را با همکاری و مشارکت شهرداری به عهده گرفته است، می‌گوید: حدود 30 درصد مشارکت شهرداری و 70 درصد بخش خصوصی است و این پروژه در قالب خیابان 30 متری به خیابان بیگدلی متصل می‌شود.

وی تصریح می‌کند: این پروژه در یکی از مهم‌ترین مناطق قم و دارای موقعیت استراتژیک واقع شده، که بر اساس آن بافت فرسوده این بخش بهسازی می‌شود.

استاندار قم می‌گوید: تنگ نظری برخی افراد سبب می‌شود که سرمایه‌گذاران پروژه جدید را شروع نکنند، بنابراین در گام نخست با اخلاق و زبان خوش با مالکان صحبت کرده و در صورت توافق نکردن با راهکار قانونی با آنها برخورد می‌کنیم تا این معضل حل شود و راه و زمینه‌ای برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود.

با توجه به اینکه سرانه خودروهای هر خانوار بیش از یک دستگاه اتومبیل است، برای ظرفیت شهر و پذیرش آن باید اقدامات لازم صورت گیرد.

دلبری با اشاره به انتخاب شعار هر خودرو یک پارکینگ در سطح شهر برای سال گذشته می‌گوید: بر همین اساس قراردادی با بخش خصوصی منعقد کردیم که یکی از آنها 3 هزار واحد پارکینگی است که در پروژه شهید کاظمی پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان می‌کند: بالغ بر 90 درصد املاک این پروژه با رضایت مالکان تملک شده و صاحبان املاک باقیمانده یا باید تمکین کنند یا اعمال قانون در مورد آنها انجام می‌شود و استاندار و مجموعه مدیریت شهری به عنوان آخرین اخطار اعلام کرده‌اند که صاحبان املاک برای توافق مراجعه کنند و در صورت مراجعه نکردن مجبور به اعمال قانون هستیم.

شهردار قم عنوان می‌کند: اگر بیشتر از این زمان صرف شود، بدون تردید زیان سنگینی به شهر و مجموعه استان وارد می‌شود و در پروژه‌های آینده مشکلاتی به وجود می‌آید.

وی تصریح می‌کند: تا زمانی‌که امکان تحمل و مدارا وجود دارد، این امر صورت می‌گیرد، ولی اگر از زمان و اندازه بگذرد، بدون تردید راه‌های قانونی که به نوعی پیش‌بینی شده استفاده می‌شود.

 ولی‌الله بیاتی، رئیس شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه پروژه شهید کاظمی از جمله پروژه‌های مهم مرکز شهر است، می‌گوید: شرکتی که با شهرداری در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد، به قیمت خوبی املاک را خرید و حتی برخی از مالکان بیش از قیمت کارشناسی پول دریافت کردند و شورا نیز تمام توان خود را صرف کرد که در این پروژه به کسی اجحاف نشود.

وی می‌گوید: جلسات مختلفی با مالکان و حضور معتمدان برگزار شد و پس از مذاکره با تعدادی از مالکان توافق شد تا هیچ گونه حقی از مالکان تضییع نشود و بیشتر از قیمت کارشناسی مبالغی را دریافت کردند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم از باقیمانده مالکان خواست تا سریع‌تر توافق کنند و عملیات عمرانی این پروژه با توجه به مهم و اساسی بودن آن آغاز شود.

 این‌گونه مشکلات در بخش تملک ریسک سرمایه‌گذاری را در قم افزایش می‌دهد و باید در نظر داشت که علت اصلی تاخیر پروژه شهید کاظمی مشکلاتی است که در مسیر تملک‌های این پروژه ایجاد شده بود.

همکاری و مشارکت مردم در تملک چنین پروژه‌هایی سبب پیشرفت شهر شده و در صورت همکاری نکردن نهایت دود آن به چشم خود شهروندان می‌روند و خستگی را به تن دست‌اندرکاران باقی می‌گذارد، به امید روزی که مشکل تملک ترمزی برای پیشرفت پروژه‌های شهری نباشد.

====================

گزارش از: ایمن‌السادات موسوی‌نژاد

====================

انتهای پیام/78003/الف40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها