امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142325
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمید انصاری قائم‌مقام مؤسسه نشر و تنظیم امام روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع همایش

به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمید انصاری قائم‌مقام مؤسسه نشر و تنظیم امام روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع همایش بزرگداشت بزرگ بانوی انقلاب اسلامی خدیجه ثقفی همسر امام خمینی (ره) اظهار داشت: 37 سال پیش که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، خوشبینانه‌ترین تحلیل‌گران سیاسی باور نداشتند که انقلابی در فضای دو قطبی آن روز با شعار استقلال از شرق و غرب به پیروزی رسید.
وی افزود: نخست ضد انقلابیون توطئه کردند که ایران تجزیه می‌شود و بعد از آنکه استقلال ایران حفظ شد، گروه‌های داخلی و منافقین با فکر فتنه‌انگیزی به جان انقلاب انداختند و وقتی به نتیجه نرسیدند جنگ تحمیلی را بر علیه ایران تحمیل کردند ولی باز هم نتیجه نگرفتند.
انصاری ادامه داد: هیچگاه فراموش نمی‌کنیم که اندکی بعد از انقلاب خبرگزاری‌های معروف جهان پیش‌بینی می کردند انقلاب اسلامی در دو تا سه سال آینده شکست خواهد خورد ولی دیدیم که این پیروزی 37 سال ادامه داشت.
*انقلاب اسلامی با انمداد غیبی به پیروزی رسید
قائم مقام مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی(ره) گفت: پیروزی انقلاب اسلامی فقط با در نظر گرفتن مؤلفه امدادهای غیبی قابل تحلیل است و موفقیت انقلاب را نخست مدیون خدای متعال، طراحی حضرت امام و فداکاری ملت ایران هستیم.
وی با بیان اینکه در تحلیلی پیروزی انقلاب به رهبری امام تأکید می‌شود، گفت: اما باید زمینه‌های پیروزی امام و همراهی ملت و فداکاری یاران انقلاب را نیز توجه کنیم و یکی از کسانی که نقش بسیار تأثیرگذار در نهضت امام داشته است، بانوی امام خانم خدیجه ثقفی بوده است.
وی افزود: روحیات بانو این گونه بوده است که سخنی از او گفته نشود و واقعه تلخ رحلت ایشان در اول فرودین‌ ماه سال 88 اتفاق افتاد و با توجه به انتخابات سال 88 بزرگداشت فداکاری این بانو تحت تأثیر آن سال قرار گرفت.
وی گفت: بانو دو دفتر خاطرات زندگی خود را نوشته‌اند که تا زمانی که زنده بودند اجازه انتشار ندادند و دلیلش این بود که در مسیر زندگی خود گاهی رنج‌ها و مشقت‌هایی کشیده بودند. مناعت طبع ایشان مانع می‌شد که احیانا ترحمی از جانب کسی صورت گیرد.
وی افزود: برنامه‌ریزی شده است که در فروردین ماه سال آینده همزمان با سالروز میلاد حضرت زهرا که مصادف با سالروز رهبر کبیر انقلاب است همایشی در تجلیل از بانوی امام داشته باشیم که این همایش به طور قطع تشریفاتی نخواهد شد.
انصاری تصریح کرد: انقلاب ما در مرحله تدوین تمدن اسلامی قرار دارد و برای تدوین نیاز داریم سبک زندگی اسلامی و ایرانی تشریح شود. و در ترسیم سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی ارائه الگویی موفق و کسانی که در زندگی خود گام‌های اساسی برای پیروزی این انقلاب کشیدند، ارائه شود و زندگی این بانو از جنبه‌های مختلف می‌تواند الگو قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه خانم ثقفی از خانواده شریف متولد شده و از امکانات لازم برای یک زندگی مرفه برخوردار بود، گفت: بانو ثقفی ، بعد از ازدواج با امام زیست ساده و طلبگی حضرت امام را پذیرفتند بدون اینکه شکایتی داشته باشند.
انصاری با بیان اینکه یقینا بانو ثقفی در فراهم‌سازی شرایط برای رهبری انقلاب مؤثر بود،گفت: امام از زمانی که مبارزه را شروع کردند متحمل سختی‌های بسیاری شدند و حتی تا مرحله اعدام شدن پیش رفتند و بانو ثقفی در این سالها و 14 سال زندگی امام در نجف و بعد نوفل لوشاتو و برگشت به ایران و حدود 11 سال زندگی در ایران همیشه کانون خانواده را با درایت خود اداره می‌کرد.
وی افزود: ایشان سعی می‌کردند چنان فضا را برای مدیریت انقلاب برای امام فراهم کند وظایف  رهبری انقلاب به درون خانه کشیده نشود و بیت امام خوب باشد تا امام با حفظ روحیه بتواند نقش خود را ادامه دهد.
وی با بیان اینکه الگوی دیگری که می‌تواند زنان با مطالعه زندگینامه این خانم بگیرند، بردباری و صبر است، افزود: امام نزدیک به 10 مرگ را از فرزند تا نزدیکان و در نهایت هم دم و هم نفس خود را تحمل کرد و توانست چنان کانون خانواده را گرم نگه دارد که دچار تلاطم و نگرانی نشود.
*مقامات عراقی مانع از خرید کولر توسط امام شدند
انصاری ادامه داد: فضای خانه امام در خانه توسط مؤسسه بازسازی شد که امام تنها یک اتاق برای زندگی داشتند و حتی مقامات عراقی مانع از آن شدند که امام کولری بخرد، با این تفاضیل شکایتی از جانب همسر امام صورت نگرفت.
وی ادامه داد: بسیاری از نامه‌های حضرت امام را ما از پرونده ساواک به دست آوردیم و ساواک مانع از رسیدن نامه‌های حضرت امام می‌شد و در همین نامه‌ها نکات بسیاری وجود دارد که نشان از روحیه مقاوم و صبور ایشان دارد و اگر به این نامه‌ها نگاه کنیم انگار که همسر امام در محیطی مرفه و با امکانات زندگی می‌کرد.
رئیس مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی(ره) گفت: الگوی بیان شدنی و تأثیرگذار دیگر از ایشان، تربیت فرزندان است تربیت حاج آقا مصطفی و احمد‌آقا و دختران که همه اهل فضل‌اند.
*همسر امام زبان فرانسه می دانست
انصاری گفت: بانو دوران نوجوانی خود را در دوره رضاخانی سپری کردند و زبان فرانسه را آموخت و 16 سال در خدمت امام منطق و ادبیات عرب را آموخته است و بسیار تلاش کرد که ادبیات را به صورت حرفه‌ای بیاموزد.
داستانی معاون پژوهشی مؤسسه از دیگر سخنران این مؤسسه بود که اظهار داشت:‌شورای سیاست‌گذاری همایش بانوی بزرگ انقلاب اسلامی تشکیل شد و در این شورا بانوان و کارشناسان جلسات مختلف داشتند.
وی افزود: مهندس ثقفی برادر خانم امام  زندگی‌نامه ایشان را نوشت که تقریبا 800 صفحه شده است و تحت عنوان بانوی انقلاب خدیجه دیگر امسال چاپ و منتشر خواهد شد.
داستانی گفت: برای برگزاری این همایش بیش از 40 مقاله به دبیرخانه ارسال شد و یک ویژه‌نامه اقتصادی به نام جایگاه زن در اسلام نیز منشر می شود و مجموع نقطه نظرات کمیته ملی و مراجع است که در روز همایش چاپ و منتشر خواهد شد، همایش 20 بهمن برگزار خواهد شد.
*مستند همسر امام ساخته خواهد شد
وی افزود: از زندگی همسر امام مستندی را مصطفی رزاق کریمی خواهد ساخت و در روز همایش منتشر می‌شود و داستانی از زندگی او با توجه به روایت اسناد و ساواک نوشته خواهد شد. همچنین در روز همایش نمایشگاه‌ آثار زنان اسلام برگزار خواهد شد.
حمید انصاری قائم مقام مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی(ره) در پاسخ به سوال خبرنگاران با توجه به اعتراضات مردمی به کاریکاتور جهان اسلام موهن پیامبر گفت: مایه تأسف بود که جوانان را نادانسته تابلوی نوفل لوشاتو را آسیب زدند.
وی ادامه داد: البته تعمدی نبود و جوانان ما عصبانی بودند چون که غربی‌ها در حال ترویج اسلام هراسی هستند و به نظر من رؤسای کشورها جمع شوند و در یک جا اعتراض کنند یک شوی اعتراضی است هرچند ما جنایتی که رخ داد در این مسئله را محکوم می‌کنیم و خود امام نیز منادی صلح بود و طرح شعار گل نشاندن بر اسلحه را جزو شعارهای این روزهای انقلاب اسلامی بود.
وی در پاسخ به این پرسش که چقدر بودجه مؤسسه افزایش پیدا کرده است، گفت: بودجه مؤسسه با توجه به تکالیف افزایش حقوق دولت 14، 15 درصد کاهش داشته است و افزایشی که در خبرها آمده است، با توجه به کمک نهاد ریاست جمهوری برای تکمیل اقدامات معوق است و آن هم به صورت تسهیلات به موسسه داده شده است که باید بازپرداخت شود. چون ما از امام آموختیم که با نهایت صرفه‌جویی می‌توان کارها را به سامان رساند و ما هیچوقت خواهان افزایش بودجه نیستیم و می‌توانیم با امکانات کم کارهای بزرگ انجام دهیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها