امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142327
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۰
تعداد بازدید: 239
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

***

 

دیداری که «پایان عارف» را رقم زد

کلودیا روت، نایب‌رئیس مجلس قانون‌گذاری آلمان عصر روز یکشنبه با محمدرضا عارف دیدار کرده است.

وی در این دیدار که به گفته خودش با انگیزه اطلاع از تحلیل‌های عارف درباره اوضاع داخلی ایران! برگزار شد، ضمن دفاع از یک فیلمساز حامی فتنه و بحث فکّ حصر از فتنه‌گران، خطاب به عارف با کنایه گفته است: به عقیده من انسان باید اصلاحات حقوق بشری را ابتدا در خانه خود درست کند و بعد از آن به گوآنتانامو و ابوغریب انتقاد کند!

به گزارش فارس، این زن آلمانی همچنین با دخالت آشکار در امور داخلی کشورمان، انتقاداتی را از شورای محترم نگهبان نیز بر زبان رانده و در بخشی از سخنانش نیز مدعی شده که خواسته اغتشاشگران فتنه سال 88، آزادی بوده است.

محمدرضا عارف نیز در این دیدار پیرامون چند موضوع از جمله دریاچه ارومیه، ضعف حقوق بشر در ایران و چرایی عدم تأمین سوخت هواپیماهای ایرانی در سفر به اروپا صحبت کرده و همچنین جایگاه شورای نگهبان را نیز قانونی دانسته است.   

 

*عدم پاسخ‌گویی مستدل، بی‌حسّی و بی‌اعتراضی آشکار آقای عارف نسبت به اظهارات سخیف و بی‌مایه این زن آلمانی جای تأسف دارد.

و متأسفانه نکته آنجاست که محمدرضا عارف با همین اشتباهات بزرگ؛ ابراز می‌کند که اصلاح‌طلبان قصد فتح اکثریتی مجلس آینده را هم دارند.

البته باید دانست که اصلاح‌طلبان از چند ماه قبل، به دلیل شناختی که از عارف داشته‌اند؛ اختلافات خود را با او علنی‌تر کرده‌اند و بی‌میلی خود را نسبت به مواضع عارف، بارها به رخ کشیده‌اند(مثلاً درباره هدف‌گذاری پیرامون انتخابات آینده، سرلیست بودن یا نبودن عارف و تشکیک در انتخاباتی بودن فعالیت‌های عارف)

اما پر واضح آنکه اصرار بر این تفارق، برای زن آلمانی اشاره شده بی‌معنیست و او با عارف بعنوان نماینده اصلاح‌طلبان ایرانی دیدار کرده است!

تراژدی انتخاباتی آقای عارف با این دیدار جنجالی، دیگر پایان یافته به نظر می‌رسد و او خیلی زودتر از آنچه تصور می‌کرد؛ نتیجه 2 سال فعالیت انتخاباتی زودهنگام خود را درو کرد.

گفتنیست، محمدحسن آصفری، دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس و نماینده مردم اراک در همین زمینه ضمن انتقاد از رفتار عارف؛ به فارس خبر داده است که پیرزن آلمانی مذکور قصد دیدار با چندتن از فتنه‌گران را در یکی از رستوران‌های تهران نیز داشته که نهادهای ذیربط ضمن ابراز مخالفت با این عمل غیر دیپلماتیک، از آن جلوگیری کرده‌اند.

 

***

 

آب پاکی که وزیر کار روی دست دولتی‌ها ریخت!

می‌توانم و نمی‌توانم عجیب دولت برای شناسایی پردرآمدها

محمد کردبچه، مشاور رئیس سازمان مدیریت اخیراً درباره علت عدم حذف یارانه قشرهای پردرآمد گفته است: در حال حاضر دلیل این‌که دولت یارانه غیر نیازمندان را حذف نمی‌کند، این است که هزینه اشتباه بالا است.

به گزارش رجانیوز، او افزوده است: اگر به هر دلیلی در شناسایی افراد اشتباه شود، هزینه خیلی بالایی برای دولت ایجاد می‌کند.

کردبچه با بیان این‌که دولت نمی‌خواهد ریسک کند و یک‌دفعه عده‌ای را از دریافت یارانه‌های نقدی حذف کند، تصریح کرد: هر اشتباهی در این مسیر رخ دهد، ریسک و هزینه بالایی از نظر سیاسی و اجتماعی برای دولت دارد و دولت نیز نمی‌خواهد این هزینه را قبول کند!

 

*متأسفانه باید گفت که توجیهات مقامات دولتی برای عدم عمل به قانون و امتناع از حذف یارانه خانوارهای پُردرآمد به هیچ وجه صحبت‌هایی پذیرفتنی به نظر نمی‌رسند.

در ادامه اظهارات همین مقام دولتی، وزیر کار اما طی صحبت‌هایی که همزمان با اظهارات کردبچه منتشر شد؛ گفته است: برای سال آینده مطالعات شناسایی خانوارهایی که دچار مشکل تغذیه‌ای هستند را در طرحی هدفمند افزایش می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی همچنین آب پاکی را روی دست دولتی‌ها ریخت و تصریح کرد:

«وزارت کار، کار ارزشمندی را جهت شناسایی خانوارها انجام داده و این توانایی را نیز دارد که خانوارهای دارای تمکّن مالی مناسب را نیز شناسایی کند»

جدای از صحبت‌های مصرّح وزیر کار مبنی بر امکان شناسایی خانوارهای پُردرآمد! این استدلال منطقی نیز وجود دارد که دولت برای عمل به قانون می‌تواند در ابتدای امر، پُردرآمدهایی را که شناسایی کرده از لیست دریافت یارانه حذف کند و سپس برای شناسایی مابقی خانوارها نیز بصورت تدریجی اقدام کند.

شایان ذکر است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت نیز چندی قبل در رابطه با چرایی عدم حذف یارانه پردرآمدها گفته بود: اصرار بر اینکه یارانه را حذف یا کم کنیم یعنی یک نارضایتی برای مردم.اینها مردم ما هستند...برخی چه اصراری دارند که یارانه آنها(پردرآمدها) را حذف کنیم؟!

پیش از نوبخت، معاون اول رئیس جمهور هم در اظهاراتی پیرامون ماجرای چرایی عدم حذف پردرآمدها از لیست دریافت یارانه گفته بود: «عده‌ای در داخل و خارج در این زمینه اخلال کردند و با جوّ سازی مردم را به عدم انصراف تشویق کردند»!

به هر روی به نظر می‌رسد توجیهاتی مثل «عدم امکان شناسایی پردرآمدها»، «امکان نارضایتی مردم» و «جوّ سازی عده‌ای برای عدم انصراف پردرآمدها» قابل قبول نیستند و دولت هدف دیگری از عدم قطع یارانه پردرآمدها دارد.

 

***

 

وقتی انگلیسی‌ها تحلیل دقیق‌تری از رفتار مردم ایران دارند...

زیباکلام:مردم خواهان جمع‌شدن سیاست‌های هسته‌ای هستند!

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه اعتماد که با سوژه طرح موضوع رفراندم از سوی رئیس‌جمهور روحانی انجام گرفته، اظهار کرده است:

«مجلس می‌داند مردم خواهان جمع شدن سیاست‌هایی هستند که در هشت سال اصولگرایان چه در عرصه بین المللی چه در موضوع انرژی هسته‌ای و چه در رابطه با سیاست‌های داخلی انجام گرفته است»!

او تصریح کرده است: مجلسی‌ها می‌دانند که مردم با آنها همراه نیستند و سیاست‌های قبل را تایید نمی‌کنند لذا قطعا با هرگونه فکر رفراندم مخالفت خواهند کرد چرا که می‌دانند رأی نخواهند آورد.

 

*زیباکلام که از دستاوردهای هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران باعنوان «چاه ویل»! یاد می‌کند و در صبح فردای اظهار نظر رفراندمی رئیس جمهور! نیز طی یادداشتی صحبت رئیس‌جمهور را معطوف به انرژی هسته‌ای دانسته بود؛ در اقتفای این ادعای خود البته توضیح نداده است که خواسته مکنون یا حتی آشکار مردم در این زمینه را چگونه فهمیده است و چه دلیلی برای اثبات آن دارد؟!

زیرا گزینه واضحی که درباره نظر مردم می‌توان فهمید این است که اکثریت قاطع مردم ایران با عمل به قوانین جمهوری اسلامی، حضور در انتخابات‌ها، آفریدن رخدادهای بزرگی همچون 9 دی در حمایت از نظام اسلامی و شرکت در مراسمی مثل راهپیمایی‌های بزرگ 22 بهمن و روز جهانی قدس؛ حمایت‌های خود را از جمیع سیاست‌های کلان نظام اسلامی و تدابیر بعمل آمده در این زمینه ابراز داشته و می‌دارند.

نظر رئیس‌جمهور محترم و افرادی مثل آقای زیباکلام مبنی بر ضرورت برگزاری همه‌پرسی نیز فرایندی قانونی دارد که فرض بر ضرورت رفراندم، باید طی شود و بر همین اساس؛ منتسبین به یک جریان سیاسی خاص نباید بدون در نظر گرفتن مظاهر عقلایی حمایت مردم از حکومت و همچنین با دور زدن و تمسخر قانون و مجلس، آرزوی خود را بعنوان نظر مردم بیان کنند.

در همین زمینه سایت خبرآنلاین چندی قبل به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین گزارش داد که تحلیلگر این روزنامه در مطلبی پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران نوشته است:

«آنچه فهمیدنش برای آمریکایی‌ها 35 سال زمان‌ برد این است که مردم ایران به دلیل حفظ شأن و منزلت‌شان حامی برنامه هسته‌ای هستند اگرچه به دلیل تاریخ 5 هزار ساله‌شان مغرور نیز هستند. آن‌ها هم‌چنین می‌گویند که پاکستان و اسراییل که غرب از آن حمایت می‌کند دارای سلاح هسته‌ای هستند بنابراین ایران دست کم باید انرژی هسته‌ای بومی داشته باشد و البته تمام احزاب شامل اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در این مسأله اتفاق نظر دارند»

آقای زیباکلام در زمره اصلاح‌طلبانی است که در اوان آغاز اغتشاشات در کشورهای سوریه و اوکراین از اغتشاشگران حمایت کرد و حتی اقدام به تقدیس اغتشاشات اوکراین نمود و آنرا «آزادیخواهانه» نامید.

مردم این دو کشور هم‌اکنون در آتش فتنه و ناامنی می‌سوزند...

 

***

 

تصویری سیاسی که در خاطره‌ها می‌ماند...

خبرگزاری ایرنا این تصویر را از دیدار عصر یکشنبه محمدرضا عارف و کلودیا روت (از مقامات مجلس آلمان) در تهران منتشر کرده است.

دیداری که مقام آلمانی طی آن با دخالت آشکار در اکثر امور داخلی ایران و حمایت از فتنه و فتنه‌گران؛ با کنایه به عارف گفت: انسان باید اصلاحات حقوق بشری را ابتدا در خانه خود درست کند و بعد از آن به گوآنتانامو و ابوغریب انتقاد کند!

او حتی در حرف‌های خود، همانند یک جریان سیاسی خاص، از شورای محترم نگهبان نیز انتقاد کرد.

نکته قابل تأمل این دیدار نیز سکوت و عدم واکنش مناسب عارف نسبت به حرف‌های این پیرزن آلمانی بود.

اتفاقات رخ داده در این دیدار می‌رود تا جریان اصلاح‌طلب را دچار یک تکانش شدید کند و فعالیت‌های انتخاباتی و زندگی سیاسی عارف را تحت تأثیر قرار دهد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها