امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۸:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142334
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۰
تعداد بازدید: 270
    به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هدایت‌الله خادمی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: سال

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هدایت‌الله خادمی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: سال گذشته توسط دستگاه حفاری الیما (ایران خزر) توانستیم 7 حلقه چاه را در آب‌های ترکمنستان به عمق 3 هزار و 800 تا 4 هزار و 200 متر حفاری کنیم.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال ادامه داد: هر حلقه چاه را به طور متوسط تا 22 روز حفر کردیم که این موضوع نشان از تعامل خوب بین پیمانکار و کارفرماست.

وی با اشاره به اینکه شرایط لایه‌های نفتی خزر در ترکمنستان و در ایران شبیه هم است، خاطرنشان کرد: تنها نکته حائز اهمیت این است که آب‌های خزر در سمت ایران عمیق‌تر از ترکمنستان است.

خادمی ادامه داد: توسط سکوی حفاری امیرکبیر دومین حلقه چاه اکتشافی در عمق 3 هزار و 888 متر در دریای خزر حفاری شد که پایان حفاری ما در آذرماه سال 93 است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون به دنبال حفاری چاه سوم هستیم، تا بتوانیم بعد از 108 سال در دریای خزر به نفت و گاز برسیم که این موضوع از نظر حاکمیتی نیز برای ایران حائز اهمیت است.

وی با اشاره به شرایط حفاری در مناطق خشکی کشور گفت: هم‌اکنون برای شرکت‌های نفت مناطق مرکز و مناطق نفت‌خیز جنوب، حفاری می‌کنیم که بر این اساس 9 دکل حفاری در میدان مارون مشغول حفاری است.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اشاره به حفاری در میادین مشترک نفتی گفت: در اواخر دولت دهم و در زمان وزارت آقای قاسمی در صنعت نفت به میدان مشترک فرزاد A رفتیم، اما پس از گذشت یک سال و نیم یعنی در زمان وزارت آقای زنگنه و مدیریت جناب آقای جوادی به ما اعلام شد احتیاجی به حفاری در این میدان مشترک نیست و اولویت ما پارس جنوبی است.

خادمی ادامه داد: آن موقع که مشغول حفاری میدان مشترک فرزاد A بودیم، عربستان با 8 سکوی حفاری در دو کیلومتری ما مشغول برداشت از این میدان مشترک بود که امیدوارم این روز فرا نرسد که مسئولان فعلی صنعت نفت از این کارشان پشیمان شوند.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون از شرکت پتروپارس 200 میلیارد تومان طلب داریم، ادامه داد: متأسفانه این شرکت بدهی خود را به ما پرداخت نمی‌کند که بر این اساس ما مجبور هستیم، به خاطر وام‌هایی که اخذ کردیم روزانه 60 هزار دلار سود پرداخت کنیم.

خادمی در ادامه با اشاره به توجه ویژه ترکمنستان به نیروهای خود در صنعت نفت تصریح کرد: هم‌اکنون دولت ترکمنستان ما را مجبور کرده است که 170 نفر نیروی کار بومی (ترکمن) اخذ کنیم و به آنها آموزش لازم را داده تا بتوانند در آینده، خودشان به عنوان یک متخصص صنعت حفاری مشغول به کار شوند، اما در ایران مسئولان صنعت نفت هرگز به اقتصاد مقاومتی که دستور مستقیم مقام معظم رهبری است توجه نمی‌کند و حتی حاضرند نیروهای چینی، هندی در سکوهای حفاری مشغول به کار شوند و غذایشان را نیز از کترینگ‌های دبی تهیه کنند.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اشاره به واردات دکل‌های هندی (آبان) به خلیج فارس گفت: قصه واردات این دکل‌ها که مربوط به یک شرکت انگلیسی آمریکایی‌ است، به زمان وزارت آقای نوذری باز می‌گردد که در آن موقع مخالفت‌های جدی با واردات این دکل‌ها به کشور صورت گرفت.

وی ادامه داد: از همان موقع براساس کارگروه و کمیته ویژه‌ای که توسط آقای نوذری در وزارت نفت تشکیل شده بود، با این موضوع یعنی ورود دکل‌های آبان با هزینه اجاره‌بها روزانه 220 هزار دلار مخالفت کرد، اما درنهایت این دکل‌ها با هزینه اجاره 158 هزار دلار به کشور وارد شد که این تخفیف را نیز من از این شرکت انگلیسی ـ آمریکایی گرفتم.

خادمی ادامه داد: این موضوع موجب دشمنی‌های زیادی در صنعت نفت با من شد که چرا حق دلالی شرکت‌ها را پرداخت نکرده‌ایم و نگذاشتیم، آنها با هزینه‌های بالا دکل به داخل کشور وارد کنند.

وی با اشاره به نام چند شرکت و مسئولان قبلی و فعلی صنعت نفت ادامه داد: هم‌اکنون برخی به دنبال خارج کردن دکل حفاری سحر از آب‌های خلیج فارس هستند تا به جای آن، یکی از دکل‌های آبان را که با هزینه‌های بالا اجاره شده است، جایگزینش کنند.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال ادامه داد: اگر این اتفاق رخ دهد، 500نفر نیروی ایرانی بیکار می‌شوند و مسئولان صنعت نفت باید جوابگوی این 500 نفر و هزینه‌ای که بابت آنها صرف شده است باشند.

خادمی ادامه داد: یکی از مشکلات شرکت حفاری شمال، تحریم‌های نفتی است که از سوی اروپایی‌ها به ما اعمال شد، اما مشکل اساسی، رفتارهایی است که از سوی مسئولان صنعت نفت با این شرکت می‌شود که از تحریم بدتر است.

خادمی تصریح کرد: سال گذشته برای حل مشکل شرکت به دادگاه‌های اروپایی رفته بودم که در آنجا یک وکیل اروپایی به طور صریح به من گفت: من با وجود این که یک اروپایی هستم متأسفم که کشور عربستان و قطر دست از سر شما برنداشته و همواره در نامه‌های مختلف به دنبال تحریم صنعت نفت ایران هستند.

وی ادامه داد: مسئولان صنعت نفت ایران به جای اینکه حامی ما باشند، ما را بازی می‌دهند که این موضوع به ضرر صنعت نفت تمام خواهد شد.

انتهای پیام/ب

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها