امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142375
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور در همایش زنان در مسیر توسعه اجتماعی ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور در همایش زنان در مسیر توسعه اجتماعی که عصر امروز دوشنبه 6 دیماه در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد، با اشاره به ابعاد حقوقی سیاست‌گذاری زنان در برنامه ششم توسعه، اظهار داشت: نگاه ما بسته به قانون اساسی است. تطبیقی در برنامه ششم داده‌ایم در رابطه با اینکه در صدر برنامه‌های ما قانون اساسی است و من معتقدم که زنان نقش عمده‌ای در تاریخ و فرهنگ کشورمان داشته‌اند.

وی ادامه داد: برنامه ششم توسعه که اکنون در حال بررسی آن هستیم نگاه ویژه‌ای به حوزه زنان داشته که ما سعی کردیم نقش زنان را در حوزه‌های مختلف در این برنامه مورد توجه قرار دهیم.

امین‌زاده با بیان اینکه موضوع اشتغال زنان در این برنامه مورد بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: ما تلاش داریم تا در این برنامه حمایت‌هایی را از حوزه زنان داشته باشیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید زنان همدوش مردان در فعالیت‌های فردی و اجتماعی فعالیت‌های گسترده‌ای را داشته باشند، خاطرنشان کرد: باید در حوزه زنان زمینه‌ مساعدی را برای رشد زنان و احیای حقوق مادی زن فراهم شود.

امین‌زاده با بیان اینکه در یازده سالی که از تدوین برنامه توسعه می‌گذرد برنامه مدونی برای زنان نداشته‌ایم، تصریح کرد: تحریم، جنگ و عدم اولویت به پرداخت نقش زن در جامعه از جمله مسائلی است که موجب شد نتوانیم آنگونه که باید به حوزه زنان توجه کنیم.

وی به تشریح نقش زنان در برنامه توسعه که تاکنون اجرا شده پرداخت و گفت: برنامه اول و دوم در حوزه کنترل موالید و جمعیت بود که مشکلات خود را نشان داد و در سیاست‌گذاری برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم اشاره‌هایی به حقوق زنان شد اما سیاست‌های کلی در رابطه با زنان نداشتیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه به موضوع زنان سرپرست خانواده توجه شد، خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه وضعیت زنان خانه‌دار مورد بی‌مهری قرار گرفت و از بیکاری یاد می‌شد که باید سهمی در تولید ناخالص ملی برای این قشر لحاظ شود تا از اشتغال بهره‌مند شوند.

امین‌زاده در ادامه سخنان خود با اشاره به شاخصه‌های برنامه ششم توسعه در حوزه زنان، اظهار داشت: سلامت، بهداشت، آموزش و پرورش، اشتغال، حضور در مدیریت‌های سیاسی و اجتماعی و توانمندسازی در حوزه‌های اقتصادی از جمله شاخصه‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ ما در انجام توسعه بخش حقوقی داریم که به موضوع زنان زندانی می‌پردازد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور ادامه داد: نهادهای مختلفی از جمله دادگستری، سازمان زندان‌ها نهاد ریاست‌جمهوری وزارت جهاد کشاورزی،‌ از زنان در جامعه حمایت مالی می‌کنند و وزارت کشور هم برنامه‌هایی را در راستای اشتغال، ایجاد تشکل زنان، انجام داده است.

وی با اشاره به گسترده شدن فرهنگ عفاف و حجاب خاطرنشان کرد: اشتغال و توانمندسازی زنان با توجه به گسترش فرهنگ عفاف و اسلام باید مورد تأکید قرار بگیرد، امیدواریم که با توجه به فضای اعتدالی در دولت یازدهم نگاه اعتدالی به حوزه زنان داشته باشیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه بزرگترین رمز حمایت از زنان پیروی از اعتدال است، خاطرنشان کرد: باید در این مسیر بر اساس اعتدال رفتار کنیم چرا که افراط و تفریط به این امر آسیب می‌زند و اگر در سایه اعتدال حرکت کنیم نتایج ثمربخشی را خواهیم داشت.

امین‌زاده در پایان ابراز امیدواری کرد: زنان در برنامه ششم توسعه بتوانند مشی دولت یازدهم را پیاده کنند و در مسیر دولت حرکت کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها