امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 26
۰۴:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142385
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری اظهار ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری اظهار کرد: کمبود بررسی& zwnj;های منظم باستان‌شناسی موجب شده است تا هیچ‌گونه اطلاعاتی از سکونت‌ها و ساختارهای اقتصـادی، سیاسـی، مـذهبی و اجتمـاعی ادوار مختلف فرهنگـی شهرستان اقلید در اختیار نداشته باشیم.
وی افزود: در همین راستا و به‌منظور تکمیل اطلاعات، نخستین فصل مطالعه‌ منطقه با بررسی روشمند تل گردو با توجـه به موقعیت جغرافیایی و تاریخی، با اخذ مجوز از پژوهشکده باستان‌شناسی انجام شد.
امیری گفت: بررسی و شناسایی تل گردو از این نظر حایز اهمیت است که تاکنون هیچ‌گونه مطالعات علمی باستان‌شناختی در این منطقه صورت نگرفته است و طی این پژوهش گونه‌شناسی و طبقه‌بندی داده‌های سطح تپه منجر به کسب اطلاعات بیشتری در مقایسه با دیگـر محوطه‌های همزمـان در استان فارس شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس از مهم‌ترین یافته‌های این کاوش باستان‌شناسی را کشف شواهدی از وجود استقرار دوران متأخر هخامنشـی، فراهخامنشی، ساسانی و اوایل اسلام در این محوطه تاریخی دانست.
امیری گفت: یافته‌های حاصل از بررسی محوطه شامل 2 هزار و 277 قطعه سفال، یک کوزه‌ سالم، تعدادی قطعات فلزی، قطعه‌هایی از دستبند شیشه‌ای، چنـد قطعـه شکسته دست آس و تعداد قابل‌توجهی گل‌مهر هستند که در تاریخ‌گذاری این محوطه بسیار مفید واقع‌ شده‌اند و این گل‌مهرها بر اساس کتیبه‌هایی که در بردارند به دوره ساسانی تاریخ‌گذاری شدند.
این دکترای باستان‌شناسی افزود: گل‌مهرها و مهر و موم‌ها از جنس گل رس هستند که به‌عنوان یک امضا برای کالاها و نامه‌ها مـورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند و دربردارنده اثر مهرهایی هستند که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خـود بوده و تعدادی از این گل‌مهرها در واقع کتیبه‌هایی با مضامین مذهبی و اداری بوده و برخی دیگر فقط نقوشی شامل حیوانات، پرندگان و یا علائم نمـادین را در بـر دارند.
انتهای پیام/2448/ر/ژ1001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها