امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142387
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همایش زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تاکید بر برنامه ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همایش زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تاکید بر برنامه ششم توسعه اظهارداشت: در دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی، زنان نقش مهمی را ایفا داشتند.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون زنان در بسیاری عرصه‌ها موفق بوده و از مردان پیشی گرفته‌اند، گفت: در عرصه‌های تحصیلی آمار زنان نسبت به مردان بیشتر است و باید بتوان از این ظرفیت ایجاد شده استفاده کنیم.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: یکی از بهترین ظرفیتهایی که زنان می‌توانند در بخش اقتصادی حضور داشته باشند در زمینه تعاونی ها است که در این بخش نیز دیدگاه جنسیتی وجود ندارد و می‌تواند ظرفیت مناسبی برای زنان باشد.

کلانتری در ادامه با اشاره به قانون تعاونی‌ها در جمهوری اسلامی گفت: تعاونی‌هایی که 70 درصد از آنها را زنان تشکیل دهند بعنوان تعاونی زنان محسوب می‌شود و هم‌اکنون از 103 هزار تعاونی فعال در کشور 10 درصد از آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

وی به تنوع مشارکت زنان در تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: 61 درصد تعاونی زنان در بخش تولید - 36 درصد در بخش خدماتی است.

کلانتری در خصوص بیشترین گرایش زنان در تعاونی‌ها گفت: پوشاک، زراعت، صنایع دستی، خدمات آموزشی - غذایی، خدمات رایانه‌ای و دامپروری بیشترین گرایش در تعاونی‌های زنان محسوب می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به نقش وزارت رفاه در توسعه تعاونی‌های زنان گفت: ایجاد زمینه مناسب برای استقلال در تمامی عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی از طریق تشکیل و توسعه تعاونی‌های زنان - تشویق و حمایت از ایجاد و تقویت تعاملات و ارتباطات بین تشکل‌های تعاونی زنان از جمله نقش‌هایی است که وزارت رفاه مب‌تواند در توسعه تعاونی‌های زنان داشته باشد.

کلانتری در ادامه به برخی از آسیب‌های فعالیت شرکت‌های تعاونی زنان اشاره کرد و گفت: پایین بودن سطح مشارکت اقتصادی زنان - عدم برخورداری از بانوان تحصیلکرده در امکان ایجاد کارآفرینی، عدم دسترسی مناسب به منابع، سرمایه، زمین و اعتبار مالی یا نهادهای تولید کننده و همچنین عدم حمایت مناسب نهادها و دستگاه‌های متولی جهت حمایت و پشتیبانی از فعالیتهای زنان از جمله آسیب‌های شناسایی شده در این بخش محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار