امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142394
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وحیده نگین در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید بر برنامه ششم ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وحیده نگین در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید بر برنامه ششم توسعه» ، پیشگامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در برگزاری این همایش، گستردگی جامعه هدف زنان در این وزارتخانه و تنوع موضوعات پیرامون این جامعه هدف عنوان کرد و گفت: وزارت رفاه برای عملیاتی کردن برنامه‌هایی که در حوزه‌های کاری خود دارد بیش از سایر وزارتخانه‌ها و نهادهای کشور نیاز به بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و پتانسیل زنان دارد و این وزارتخانه برای پیشبرد سیاست‌های رفاه اجتماعی نیاز دارد توجه ویژه‌ای به نقش زنان داشته باشد.

وی اضافه کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای توسعه اشتغال نیاز دارد اشتغال زنان به عنوان نیمی از جمعیت فعال کشور را دنبال کند و در این وزارتخانه همچنین ضرورت دارد تا در بخش تعاون توجه ویژه‌ ویژه‌ای به تعاونی‌های زنان صورت گیرد. همچنین این وزارتخانه با جامعه هدفی از زنان روبه‌رو است که نیازمند توجه ویژه‌ای هستند که اگر برای حمایت از این قشر تدابیر مناسب و مؤثر اتخاذ نشود آثار ناگوار آن به صورت مسائل حاد اجتماعی بروز خواهد کرد.

به گفته مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده، با نگاهی به روند تاریخی نقش زنان در مسیر توسعه اقتصادی - اجتماعی کشورمان در می‌یابیم که به رغم وجود قوانین و اسناد بالادستی از جمله اصول دهم، بیستم و بیست و یکم قانون اساسی، سند چشم‌انداز 20 ساله کشور و مواد 227 و 230 قانون برنامه پنجم توسعه، همواره موانع زیادی برای مشارکت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زنان وجود داشته است. در عین حال اما زنان ایرانی با تلاش‌های مضاعف خود این موانع را یک به یک رفع کرده‌اند و موفقیت‌های خود را به عرصه اجتماعی کشانده‌اند.

نگین به موانع مشارکت اجتماعی زنان اشاره کرد و ریشه این موانع را در نادیده گرفتن توانمندی‌های زنان عنوان کرد و گفت: توانمندسازی زنان و ایجاد زمینه مشارکت اجتماعی آنان علاوه بر اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت در فرایند توسعه، اثرات بین‌نسلی هم خواهد داشت.

وی ادامه داد: امروزه مشاهده می‌کنیم زنان ایرانی اگر چه در زمینه تحصیل ارتقای چشمگیری نسبت به قبل داشته‌اند، اما به لحاظ فعالیت‌های اجتماعی و شاخص‌های رفاه اجتماعی از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند و کشور ما در شرایط فعلی و در جهت مقاوم‌سازی اقتصاد ملی به مشارکت زنان بیش از پیش نیاز دارد.

به اعتقاد مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده، ضرورت دارد برای برداشتن موانعی که در حال حاضر برای مشارکت اقتصادی - اجتماعی زنان وجود دارد تدبیر شود تا زنان بتواند از تمام ظرفیت‌های خود استفاده کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که «همایش زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید برنامه ششم توسعه نه به سیاق گذشته بلکه آغازگر یک حرکت عظیم و تعیین‌کننده در جهت ارائه راهکارهای کارشناسی و عملی برای استفاده بهینه از ظرفیت و پتانسیل‌های زنان در راستای توسعه پایدار کشور باشد.

نگین در پایان خاطرنشان کرد: تمامی پیشنهاداتی که در «همایش زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید بر برنامه ششم توسعه» و پنل‌های تخصصی آن ارائه می‌شود به صورت یک مجموعه واحد و بسته اجرایی در اختیار تدوین‌کنندگان و تهیه‌کنندگان برنامه ششم توسعه قرار می‌گیرد و امیدوارم در پایان این همایش بتوانیم راهکارهای اجرایی و عملیاتی در راستای اهداف برگزاری آن که همانا بهبود وضعیت زنان و استفاده مناسب از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آنان در فرآیند توسعه کشور جهت درج در برنامه ششم توسعه است، ارائه کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها