امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142400
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 72
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پوکی استخوان و خطر شکستگی استخوان با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند؛ محققان

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پوکی استخوان و خطر شکستگی استخوان با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند؛ محققان دانشگاه کمبریج یافته‌های خود را در این رابطه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر کردند.

در این مقاله اعلام شد زمانی استخوان‌های انسان‌ها شکننده و ضعیف شد که کشاورزی اختراع شد و این عدم فعالیت در حال رشد است؛ در مقایسه با دیگر پستانداران و انسان نماها که در گذشته‌های دور زندگی می‌کردند، استخوان‌های انسان‌های فعلی باریک‌تر است و این نشان دهنده این است که استخوان‌های انسان‌های فعلی در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی است و نشان می‌دهد رژیم غذایی نقش مهمی در سلامت استخوان‌ها دارد.

برای این مطالعه محققان نمونه‌ای از سر استخوان ران انسان و پستانداران دیگر را عکس‌برداری و مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند؛ یکی از اتصالات بدن بالای استخوان ران است که نگهدارنده بدن است؛ محققان استخوان اسفنجی (سر استخوان) انسان شکارچی و کشاورز را که همه در یک منطقه از ایلینوی زندگی می‌کردند را تجزیه و تحلیل کردند.

استخوان اسفنجی یا استخوان ترابکولار یا استخوان کنسلوس به دسته‌ای از استخوان‌ها می‌گویند که تراکم کمی داشته و دارای خلل و فرج فراوان است. درون این دسته از استخوان‌ها مانند اسفنج حفرات ریز فراوانی وجود دارد؛ استخوان‌های اطراف مفاصل از جنس استخوان اسفنجی هستند. این استخوان انعطاف پذیر  و بسیار آسیب پذیر است؛ در مقابل استخوان فشرده منطقه کورتیکال. که محکم و پر و بدون حفره است.

«کالین شاو» یکی از نویسندگان این مقاله اضافه کرد: استخوان ترابکولار نسبت به استخوان‌های دیگر  بیشتر شکل پذیرتر است، استخوان‌های انسان شکارچی قدیمی ضخیم‌تر بوده‌اند، این ضخامت نتیجه یک بار ثابت مرتبط با فعالیت بدنی است؛ شکارچیان مدت زمان زیادی برای وعده‌های غذایی خود به دنبال یک شکار بودند و این فعالیت باعث محکم شدن استخوان‌های آنان شده بود.

7 هزار سال پیش شکارچیان استخوان‌های قوی و محکمی مانند اورانگوتان‌های فعلی داشتند و استخوان‌های آنها قدرت قابل توجهی داشتند اما کشاورزان همان منطقه که 6 هزار سال پیش زندگی می‌کردند استخوان‌های باریک‌تر، سبک‌تر و شکننده‌تری داشتند که در معرض خطر شکستن بودند.

محققان بر این باورند که کاهش فعالیت فیزیکی علت اصلی زوال قدرت استخوان در طول هزاران سال است و ورزش بیشتر از مواد غذایی برای جلوگیری از افزایش خطر شکستگی و پوکی استخوان و تخریب استخوان در دوران پیری موثرتر است.

امروزه مردم در یک محیط فرهنگی و فناوری زندگی می‌کنند؛ طی 50 تا 100 سال انسان به طور چشمگیری کم تحرک شده است و مدت زمان بیشتری نشسته است تا اینکه فعالیت داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار