امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142419
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، حبیب‌الله مسعودی فرید در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی» با تأکید بر برنامه ششم توسعه» اظهار ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، حبیب‌الله مسعودی فرید در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی» با تأکید بر برنامه ششم توسعه» اظهار داشت: درصد اعتیاد در زنان، کارتن‌خواب‌ها همچنین تعداد خانواده& zwnj;های زن سرپرست خانوار در سال‌های اخیر رو به افزایش است.
وی نبود پیوست‌های اجتماعی در برنامه‌های اجتماعی را از مباحث کلیدی و مهم دانست و گفت: نبود این پیوست‌ها آسیب‌های اجتماعی فراوانی را به همراه خواهد داشت.
مسعودی فرید با بیان اینکه در سیاستگذاری‌ها باید تفکر سیستمی داشته باشیم، بیان داشت: علل متعددی برای به وجود آمدن یک آسیب نقش دارد و از جمله آسیب‌هایی که می‌توان در حال حاضر به آن اشاره کرد، دختران فراری، کارتن خواب‌ها و مصرف مواد مخدر است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در بحث دختران فراری که یکی از آسیب‌های جدی در کشور محسوب می‌شود، علل‌ مختلفی برای بروز این آسیب در کشور وجود دارد که فقر فرهنگی و اقتصادی از جمله علل و عوامل تاثیر‌گذار آن است.
مسعودی فرید در ادامه با اشاره به راه‌اندازی 31 مرکز خانه سلامت از سوی سازمان بهزیستی در سطح کشور گفت: متاسفانه هم‌اکنون آمار تعداد طلاق در کشور رو به افزایش است و در واقع در مقابل هر 5 ازدواج، یک طلاق صورت می‌گیرد.
وی افزود: بر اساس سرشماری در سال 90 از 22 میلیون خانوار کشور 2 میلیون و 500 زن سرپرست خانوار بوده‌اند که کمتر از 12.5 درصد از خانواده‌ها را شکل می‌دهد که البته در سال 85 این آمار روند صعودی داشته است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش موثری را داشته باشیم باید سیاستگذاری دراین زمینه صورت گیرد و از ظرفیت سایر دستگاه‌ها استفاده شود.
مسعودی فرید بیان داشت: همزمان با دهه فجر مرکز بازپروری در کشور افتتاح خواهد شد و تعداد این مراکز به 25 عدد خواهد رسید.
وی با بیان اینکه بر اساس آمار یکی از تبعات طلاق این است که بچه‌های بین 9 تا 11 سال حداقل روزی یک بار به مقوله طلاق فکر می‌کنند، گفت: باید در بحث طلاق اقداماتی را انجام دهیم که آمارها کاهش یابد که در همین راستا سازمان بهزیستی کشور طرح بشیر را رونمایی کرده است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: بر اساس آمار 42.3 خانواده‌های زن سرپرست در دو دهک پایین درآمدی هستند و 13 درصد آنها در دو دهک بالای درآمدی و 34 درصد آنها نیز درآمد متوسط دارند.
مسعودی فرید در ادامه با اشاره به برخی اقدامات انجام شده ازسوی سازمان بهزیستی گفت: راه اندازی مرکز مداخله در بحران، خانه سلامت، اورژانس اجتماعی، خانه امن، مرکز کودکان خیابانی و چند ... از جمله اقدامات این سازمان محسوب می‌شود.
وی اظهار امیدواری کرد با همکاری تدریجی قوه قضائیه اقدامات موثر‌تری در حوزه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی صورت گیرد.
مسعودی فرید در ادامه با توجه به توجه به آسیب‌های اجتماعی در برنامه‌های ملی گفت: در همین زمینه باید لایحه حمایت از امنیت زنان توسط معاونت زنان ریاست جمهوری مورد توجه قرار گیرد تا اقدامات موثر‌تری در این زمینه انجام شود.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات و موانع در بخش آسیب‌های اجتماعی نبود دیده‌بان و رصد کردن آسیب‌ها بوده است، گفت: در همین سازمان بهزیستی کارهای مطالعاتی و مقدماتی استفاده از نظام رصد و دیده‌بان را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
وی در ادامه با اشاره به برخی از ضعف‌های موجود در کنترل آسیب‌های اجتماعی گفت: باید عوامل خطرهای رفتاری در جوانان مورد پایش قرار گیرد ضمن اینکه در حال حاضر ارائه خدمات مشاوره‌ای در آموزش و پرورش مغفول مانده است که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه با اشاره به تدوین سند کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان‌ها گفت: این کار هم‌اکنون در 29 استان صورت گرفته است و سیاست سازمان بهزیستی کشور در امر کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده از ظرفیت NGO ها و خیریه‌هاست.
مسعودی فرید گفت: بر اساس آمار 2 میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که از این تعداد بالغ بر یک میلیون نفر تحت حمایت نهادهای حمایتی هستند و مابقی گروه هنوز شناسایی نشده‌اند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها