امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142421
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین راغفر استاد دانشگاه الزهرا(س) در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین راغفر استاد دانشگاه الزهرا(س) در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید بر برنامه ششم توسعه» اظهار داشت: امروزه با آسیب‌های زیاد مانند نابرابری فقر، بیکاری، مشاغل غیررسمی، ایدز، رشد جرم و جنایات مواجه هستیم که جامعه را تهدید می‌کند.
استاد دانشگاه الزهرا(س) خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار موجود 38 درصد از خانوارهای مرد سرپرست دچار فقر هستند و خانوارهای زن‌سرپرست نیز نزدیک به 49 درصد دچار فقر هستند و برای یک دوره 30 ساله از سال 62 تا 92 فقر را مطالعه کردیم و همواره افزایش بیشتری درباره فقر زنان را شاهد بوده‌ایم.
راغفر در ادامه خاطرنشان کرد: فقر و دارایی مرد سرپرست را به 6 گروه تقسیم‌بندی کردیم و هر چه جوان‌تر بودند فقر در آنها بیشتر بود و در طی سالهای 85 تا 90 آسیب‌پذیری مردان نسبت به فقر و دارایی افزایش یافته است و زنان از مردان آسیب‌پذیرترند و سواد و آموزش هم با آسیب‌پذیری رابطه مستقیم دارد.
وی ادامه داد: هر چه سواد پایین‌تر باشد به لحاظ فقر شرایط بدتری دارند حتی خانوارهایی که سرپرست شاغل دارند فقرشان روند نزولی پیدا کرده اما خانوارهایی که سرپرست بیکار دارند فقرشان روند صعودی داشته است و خانوارهایی که درآمد دارند و کار ندارند فقرشان بیشتر شده است.
استاد دانشگاه الزهرا(س) گفت: زن در قانون اساسی نقش بسیار مهم و قابل توجهی دارد و 37 سال از انقلاب می‌گذرد ولی به تعهدات قانون اساسی عمل نکرده‌ایم چرا که قانون اساسی قراردادی دو جانبه میان مردم و دولت است و جامعه ایران جامعه‌ای ثروتمند است و نیاز نیست که نافش را به نفت ببندیم.
وی بیان داشت: متأسفانه دولتمردان ما تنها با مذاکرات 5+1 به دنبال درآمدهای نفتی هستند در حالی که ایران ثروتمند بوده و می‌تواند از راههای دیگر کسب درآمد کند اما چسبندگی دولتی‌ها به میزهایشان یکی از دلایل‌ کار نکردن آنهاست.
راغفر بر اساس ماده 21 قانون اساسی 6 پیشنهاد را در این همایش مطرح کرد: این پیشنهادها شامل «آموزش و پرورش رایگان زنان در برنامه ششم توسعه که تعهد قانون اساسی است»، «افزایش مهارت‌آموزی زنان»، «اجرای طرح امنیت غذایی برای مادر و کودک»، «ایجاد دادگاه صالح برای زنانی که مورد همسر آزاری قرار می‌گیرند» و «گرفتن وکیل رایگان برای زنان کم‌درآمد و زنانی که به دلیل تصادف، زندانی شدن، همسر از نان‌آوری خارج می‌شوند و مسئله آموزش و تغذیه آنها را پیگیری کنند» است.
استاد دانشگاه الزهرا(س) ادامه داد: سالانه تعداد زیادی از فرزندانی که پدر خود را در تصادفات رانندگی از دست می‌دهند به دلیل نداشتن تمکن مالی به جرم و جنایت کشیده می‌شوند.
استاد دانشگاه الزهرا ادامه داد: در حال حاضر 80 میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که نشان‌دهنده ناتوانی دولت از احقاق حقوقی مردمی است که شبها در خیابان‌ها می‌خوابند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها