امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142445
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری آزادگان، حزب نهضت اسلامی در ناحیه «رشت» ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری آزادگان، حزب نهضت اسلامی در ناحیه «رشت» تاجیکستان با نوشتن نامه به «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور از فشار و برخوردهای ناملایم حکومت به این حزب در آستانه انتخابات شکایت کرد.

بر اساس این گزارش، در این نامه آمده است: با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی فشار علیه 1578 عضو این حزب در منطقه رشت توسط مأموران نهادهای انتظامی و امنیتی افزایش یافته‌است.

اعضای این حزب از سوی کمیته امنیت با تهدید فشار، شکنجه و تهمت‌های بی‌اساس روبه رو هستند.

این حزب با تشبیه این اعمال به افراطگرایی تأکید کرد:  آرامش کشور را چنین اعمالی با مشکل مواجه می‌کند و خطر گرایش جوانان به افراطگرایی را افزایش می‌دهد.

اعضای حزب نهضت اسلامی در ناحیه رشت از رئیس جمهور خواسته‌اند تا به این موضوع رسیدگی کند.

همچنین در این نامه آمده است: صبر نیز حدودی دارد و این حزب از راه‌های قانونی پیگیر حقوق خود خواهد شد و ارسال چنین نامه ای را یکی از این اقدامات بیان کرده‌اند.

رونوشت این  نامه‌ به رئیس ناحیه رشت، دادستان کل تاجیکستان و به «محیی الدین کبیری» رئیس این حزب نیز ارسال شده است.

رئیس جمهور تاجیکستان اول مارس سال 2015، 10 اسفند 1393 را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات جدید پارلمانی این کشور تعیین کرد.

بر اساس این فرمان، انتخابات مجلس نمایندگان (مجلس سفلی) در اول مارس و و مجلس ملی تاجیکستان در 27 مارس (7 فروردین 1394) صورت خواهد گرفت.

مجلس نمایندگان (قانون‌گذار) 63 کرسی دارد و 22 نفر از نمایندگان از طریق فهرست احزاب و 41 نفر از طریق حوزه‌های تک‌نمایندگی انتخاب می‌شوند.

مجلس ملی تاجیکستان 33 عضو داشته و 25 نفر از آن‌ها از طریق شوراهای محلی نواحی، شهری و استان‌ها انتخاب می‌شوند و 8 نفر نیز از سوی رئیس جمهوری این کشور تعیین می‌شوند.

نمایندگان هر 2 مجلس تاجیکستان نیز برای یک دوره 5 ساله انتخاب می‌شوند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان یکی از 8 حزب رسمی است که در ردیف احزاب خلقی دمکراتیک، کمونیست، کشاورزی و حزب اصلاحات اقتصادی در مجلس فعلی کشور نمایندگان خود را دارد.

بر اساس نتایج انتخابات ماه فوریه سال 2010 این حزب با کسب 8 درصد آرای رای‌دهندگان 2 کرسی مجلس را در اختیار خود قرار داده است.

محیی‌الدین کبیری رئیس حزب نهضت اسلامی و «عمر حسینی» معاون وی، نمایندگان این حزب در مجلس فعلی پارلمان هستند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها