امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۲۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142452
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 45
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پارلمان اعلای اوکراین قصد تصمیم گیری‌های جدیدی در رابطه با تشدید وخامت اوضاع در شرق ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پارلمان اعلای اوکراین قصد تصمیم گیری‌های جدیدی در رابطه با تشدید وخامت اوضاع در شرق این کشور دارد که ممکن است اوضاع در دونباس را کاملا تغییر دهد.

پارلمان اوکراین روز سه شنبه، 27 ژانویه (7 بهمن ماه) نشست فوق العاده‌ای برای بررسی اوضاع در شرق این کشور تشکیل می‌دهد که تا حدودی به حادثه حمله موشکی روز شنبه به شهر«ماریوپل» می‌شود که در نتیجه آن 30 نفر کشته و حدود 100 نفر زخمی شدند.

روزنامه «نیزوایسیایا گازیه‌تا» روسیه با اشاره به این مسئله می‌نویسد: مهمترین موضوعی که در حال حاضر در فراکسیون‌های پارلمانی اوکراین در حال بررسی است، عاقلانه بودن اعلام و یا عدم اعلام «وضعیت نظامی» در دونباس است. پاسخ به این سئوال در حقیقت به نتیجه نشست فوق العاده روز دوشنبه شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین و همچنین رایزنی‌هایی در حال انجام بین مقامات کی‌یف با همتایان خود در ناتو بستگی خواهد داشت.

به نوشته این روزنامه، مسئله این است که بندر ماریوپل در ساحل دریای آزورف، واقع در استان دونتسک، تاکنون منطقه درگیری نظامی دو طرف مناقشه نبود و با حمله موشکی به آن، ممکن است اوضاع بطور کلی تغییر کند.

«آلکسی موخین» مدیرکل موسسه اطلاعات سیاسی روسیه در رابطه با این حادثه چنین ابراز عقیده نمود که سرویس‌های امنیتی اوکراین ممکن است در این حادثه نقش داشته باشند. آنها اقدامات تحریک آمیزی را سازماندهی کرده و سپس آن را به گردن استقلال طلبان می‌اندازند.

ناطرین سازمان امنیت و همکاری اروپا که در مناطق شرقی اوکراین مستقر هستند، در گزارش خود در مورد این حادثه اعلام کردند که این حمله توسط موشک‌های نوع « گراد و اوراگان» و از ناحیه شمال شرقی  به دو نقطه مسکونی این شهر صورت گرفته است. ضمن اینکه هر دو منطقه مسکونی تحت کنترل نیروهای شبه نظامی دونتسک قرار دارد.

این در حالی است که وزارت دفاع اوکراین نیروهای جدایی طلب دونتسک را مسئول این حمله معرفی کرده است. مقامات کی‌یف معتقدند که نظامیان دونتسک و لوهانسک بطور مستقل عمل نکرده و در اقدامات خود از روسیه کمک می‌گیرند. وزارت خارجه روسیه روز شنبه بار دیگر هر نوع دخالت این کشور در مناقشه داخلی در اوکراین را رد کرد.

در این بین ناتو و آمریکا نیز فعالانه از مقامات کی‌یف در این مناقشه داخلی حمایت می‌کنند. مقامات غربی روز شنبه بشدت حمله به بندر ماریوپل را محکوم کرده و مورد تاکید قرار دادند که نیروهای استقلال طلب از تجهیزات و سلاح‌های روسی استفاده می‌کنند. آنها از مقامات مسکو خواستند تا از حمایت سیاسی، ملی و نظامی جدایی طلبان شرق اوکراین دست بردارند.

به عقیده کارشناسان، با توجه به روند اوضاع، اعلام وضعیت نظامی درشرق اوکراین، این امکان را به کی‌یف خواهد داد تا هر نوع عملیات لازم را در منطقه مورد اجرا قرار دهند و این مسئله بسیار خطرناک است، چرا که منجر به ادامه درگیری‌ها برای مدت زمان نامشخصی خواهد شد.

انتهای پیام/م

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار